Kâğıt Fiyatları 2 Katına Çıktı, Matbaalar Durdu!

11 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
367 defa okundu.
Kâğıt Fiyatları 2 Katına Çıktı, Matbaalar Durdu!

Döviz kurunun son tırmanışıyla birlikte neredeyse 2 katına çıkan kâğıt fiyatları, matbaa sektörünü etkiledi ve durma noktasına getirdi.

Kâğıt Fiyatları 2 Katına Çıktı, Matbaalar Durdu!

Yerel Basın zor günler geçiriyor. Kiminin matbaaları durma noktasına geldi, kiminin ise kalemi artık yavaş yavaş kırılıyor. Döviz kurunda yaşanan tırmanış, kâğıt fiyatlarını da iki katına çıkardı. Hal böyle olunca, masrafını karşılayamayan Gazete ve Matbaa Sahipleri, ya gazeteyi kapatmayı yâda internet üzerinden yayın yapmayı düşünür hale geldi. Esnaf, fiyatların ancak kâğıt hammaddesini dışarıdan temin etmedikleri takdirde düşeceğini söyledi. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar, matbaa sektörünü de olumsuz etkiledi ve durma noktasına getirdi. Döviz kurunun son tırmanışıyla artış gösteren kâğıt fiyatları neredeyse 2 katına çıktı. Büyük kâğıt firmaları, kâğıt satmamaya başlarken, satanlar da peşin ödeme almak suretiyle razı oluyor. Matbaa sektörü ile uğraşan esnaflar, fiyatlarda ki yükselmelerin hammaddenin dışarıdan temin edildiğinden dolayı kaynaklandığını belirtti. Matbaacılar, “Eğer hammaddeyi de ülkemizde üretirsek yani dışarıdan almaz isek, üstesinden gelebiliriz. Kendi öz sermayemiz ile üretim yapmamız gerekiyor” dedi. Ayrıca kâğıdı temin ettikleri firmaların satış yapmadığını da sözlerine ekleyen Matbaacılar,  “doların güvensizliği büyük firmaları korkutuyor. Ondan dolayı peşin para ile bile satış yapmıyorlar” dedi.

YÜKSELME SEBEBİ; HAMMADDENİN DIŞARIDAN ALINIYOR OLMASI

Matbaacılar, kâğıt fiyatlarının yükselmesinin sebebinin hammaddenin dışarıdan alınıyor olması olduğunu ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti: “Kâğıt fiyatlarının yükselmesi, hem matbaacı kardeşlerimizin hem de basım ve yayın sektörünü, ekonomik açıdan zorluyor. Bunun nedeni ise kâğıt hammaddesinin dışarıdan geliyor olması. Eğer hammaddeyi de ülkemizde üretirsek yani dışarıdan almaz isek, üstesinden gelebiliriz. Kendi öz sermayemiz ile üretim yapmamız gerekiyor. Bunun sonucunda da sektörümüzün rahatlayacağı kanaatindeyim. Son iki aydır dolarda yaşanan dalgalanmalar alanı, satanı, imalat yapanı yani herkesi etkiledi. Kağıt almış olduğumuz firmalardan peşin parayla ürün akamıyoruz. Çünkü doların ayarsızlığı ve güvensizliğinden dolayı firmalar ürün satmaya korkuyor. Parası olan arkadaşlar, kâğıdı alıyor ama olmayan arkadaşlarımız sıkıntıda”

FİYATLARIN DÜŞMESİNİ ÜMİTLE BEKLİYORUZ

Bundan sonraki süreçte fiyatların düşmesinden ümitli olduklarını da sözlerine ekleyen Matbaacılar, “Bundan sonraki süreçte fiyatların düşmesine yönelik ümidimiz var. Biz millet olarak hiçbir zaman ümitsizliğe düşmedik. İnanıyoruz ki inşallah bu dönem ve sıkıntıları atlatacağız. Tabi diğer sektörde olan arkadaşlarımız da doların sıkıntısını yaşıyorlar. Özellikle inşaat firmalarında ki yaşanan durgunluk bizleri de üzüyor ve etkiliyor. Bir zincir gibi birbirimize bağlı olduğumuzdan dolayı halka koptuğu zaman düzen bozulur. Yani bu halkanın kesinlikle güçlü ve sağlam durması gerekiyor” diye konuştu.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN