Kadınlar Özgürlükleri İçin Hayır Diyor

8 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
189 defa okundu.
Kadınlar Özgürlükleri İçin Hayır Diyor

thumbnail_Haydi Kadılar Bir Hayır Yeterr

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Türkiye’de de, 1921 Yılından Bu Yana Mücadeleyle Anılıyor.”

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi ve gazetemiz yazarlarından olan Yıldırım Kaya mesaj yayınladı. Yayınladığı mesajda: “8 Mart 1857, Amerika’nın New York şehri, 40 bin dokuma işçisi kadın mücadelenin ateşini yaktı… Emeğinden gelen gücünü kullanandı, üretimi durdurdu. Ve greve çıktı. Eşit işe eşit ücret istedi.

Ücretlerin düşüklüğünü, uzun çalışma saatlerini, insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etti.

Polis kapıları kilitlendi, barikatlar kurdu… Olaylar anında fabrikada çıkan yangında, içerde kilitli kalan 129 kadın işçi yanarak can verdi. Onlar mücadelenin ateşini yaktı! Karanlığın, sömürünün, zulmün sahipleri de onları… Ama yaktıkları ateş hiç sönmedi. Her 8 Mart’ta onların anılarına yeniden, yeniden harlanıyor. Minnetle, dirençle, kararlıkla, mücadeleyle…

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Türkiye’de de, 1921 yılından bu yana mücadeleyle anılıyor. 12 Eylül 1980 darbesinde yasaklanan dört yıl hariç.

Darbeciler, Diktatörler, baskıcı rejimler, karanlık güçler kadınlardan hep korkar. Tek adamlar da sevmez eşitlik ve özgürlük isteyen kadınları.

Bugün 8 Mart, Kadınlar mücadele ateşini yeniden harlıyor.

16 Nisan’da da #Hayır larla mücadeleyi yükseltecekler.

Kadınlar geleceğine, yaşam tarzına müdahale edenlere #Hayır diyor.

Çocuğa, kadına cinsel istismara sessiz kalanlara Hayır diyor.

Namus belasına öldürülmeye Hayır diyor. İkinci, üçüncü, dördüncü eş olmaya Hayır diyor. Kadınlar sokakta, evde işte her yerde ağız dolusu gülmek için Hayır diyor. Cinsel istismar yasasını durduran kadın bilinci ve gücü Hayırlarla karanlığı dağıtacak. Karanlıktan aydınlığa çıkmak için… Haydi Kadınlar bir Hayır yeter.” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN