Kadınlar Cinsel İstismara “DUR” Demek İçin 81 İle Pedal Çeviriyor

9 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1661 defa okundu.
Kadınlar Cinsel İstismara “DUR” Demek İçin 81 İle Pedal Çeviriyor

“El Ele Elden Ele 81 İlde Türk Kadının Zaferi” projesinin 67. durağı Kırşehir oldu

Kadınlar Cinsel İstismara “DUR” Demek İçin 81 İle Pedal Çeviriyor

“El Ele Elden Ele 81 İlde Türk Kadının Zaferi” projesi kapsamında Muğla’dan kadın bisikletçiler tarafından yola çıkarılan Türk Bayrağı Kırşehir il sınırında Kültür Bakanlığı Abdallar ekibi tarafından davul zurnalar eşliğinde, kadın bisikletçiler tarafından teslim alındı.

ELLERİNDE TÜRK BAYRAKLARI İLE 81 İL İÇİN YOLDALAR

Muğla Morpedal Kadın Bisiklet Derneği üyelerinin 19 Mayıs’ta başlattığı “Elden Ele, 81 ile Türk Kadının Zaferi” başlıklı projede kadın bisikletçilerin bisikletleriyle yola çıkardığı Türk Bayrağı Yozgat’a ulaştı. Morpedal Kadın Bisiklet Derneği Yozgat İl Temsilcisi Kübra Kırıkoğlu, bayrağı Kırşehir İl Sınırında, 67. Kırşehir İl Temsilcisi Burçin Akbey Tursun’a teslim etti.

KADINA ŞİDDETE KARŞI BİRLİK OLDULAR

Proje kapsamında Muğla’dan kadın bisikletçiler tarafından yola çıkarılan bayrak, her il sınırında, o ilin kadın bisikletçilerine teslim ediliyor. Bu şekilde 81 ili dolaşacak bayrak, 30 Ağustos günü Muğla’ya ulaşacak. Kadın bisikletçiler, Kadına Şiddete Dur Demek, Kadına yapılan her türlü Cinsel İstismar ve şiddete karşı dikkat çekmek için 81 ile pedal çeviriyor.

ŞANLI TÜRK BAYRAĞIMIZI GURURLA TESLİM ETTİK

Bayrağı Kırşehir İl sınırına teslim eden Yozgat İl Temsilcisi Kübra Kırıkoğlu, projenin bir parçası olmaktan mutluluk ve gurur duyduklarını söyledi. Kırıkoğlu, 40 Arena Gazetesi muhabirine yaptığı özel açıklamasında şunları kaydetti; “Bizler, yani 81 ilin kadın bisikletlileri olarak ilk kez ortak bir projenin bileşenleri olduk. İlk kez el ele verip 81 halkalı kocaman bir zincir oluşturduk. Kalabalık, keyifli ve kucaklayıcı aileye dönüşen sıcacık köprüler kuruldu aramızda. Ülkenin hangi köşesine gidersek gidelim, çalacak bir dost kapımızın varlığını bilmek heyecan verici. Hedefimiz, dikkati bisiklet kullanan kadına yönlendirmektir. Kent içi ulaşımı kolaylaştıran bisikletin kadınlar tarafından kullanımını yaygınlaştırmak. Sağlıklı yaşam ve mutlu insanlar için bisiklet sporunun gerekliliğine vurgu yapıyoruz. Günümüzün en yıpratıcı sorunlarından olan trafik kaosuna bisikletle ‘dur! ‘diyoruz. Çünkü inanıyoruz ki kadınların gücü ve kararlılığı, çevresine örnek olacaktır. Egzoz gazı kirliliğine mahkum olmayı reddeden, herkese toplumsal duyarlılık öneriyoruz.”

KIRŞEHİR BAYRAĞINI TESLİM ALDI

  1. İl olarak bayrağını karşılamanın heyecan ve mutluluğunu yaşayan Kırşehir İl Temsilcisi Burçin Akbey Tursun, “Muğla Morpedal Kadın Bisiklet Derneği tarafından 19 mayıs sabahı başlayan projenin 30 Ağustos akşamında  sonlanmasının, bu iki çok özel bayramımızın kutlanması adına gurur verici bir organizasyon oldu. Kutsal değerimiz olan bayrağımız, tüm yurdu pedallayacak”         

“HAYALLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜREN BİRLİKTELİĞİMİZİN SÜREKLİLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

“İller arası koordinasyonun düzenlenmesi aşamasında emeği geçen bisikletliler olarak bundan sonra da ortak projelerde yer almaya hazırız. Hayalleri gerçeğe dönüştüren birlikteliğimizin sürekliliğini sağlayacağız. Dayanışma ruhunu korumaya kararlılığımız ile İlham kaynağımız Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın özgürlüğüne verdiği öneme, minnetle sahip çıkıyoruz. Bize destek veren Kırşehir Gençlikspor İl Müdürlüğüne, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğün’e, Kırşehir Belediyesine ve projede emeği geçen herkese özellikle İl Sorumlumuz Özgül Karamık Yeniçeri’ye de teşekkürlerimi sunuyorum.”

KIRŞEHİR’DE DAVUL-ZURNA EŞLİĞİNDE KARŞILANAN EKİP KIRŞEHİR’DE BİSİKLET TURU ATILDI

Bayrağı teslim eden Morpedal Kadın Bisiklet Derneği Yozgat İl Temsilcisi Kübra Kırıkoğlu,  bisiklet kullanımına yönelik farkındalık oluşturmak istediklerini ve bunda da başarılı olduklarını ifade ederek, “Gururla bayrağımızı taşıdım ve bayrağımızı teslim ettik. Kırşehir’de bayrak teslim edecek ekibin yolu açık olsun” dedi.

Dün saat 14:00’da bayrağını teslim alan Kırşehir. Etkinliğin Kırşehir-Nevşehir  ayağında, saat 15.00’de Nevşehir il tabelasının olduğu mevkiide toplanacak bisikletçiler Kırşehir İl Temsilcisi Burçin Akbey Tursun ve bisiklet ekibinde yer alan Funda Ardıç Kılıç, Seda İlanbey, Asu Sena Kolukırık, Emel Kolukırık ve Özge Harunoğlu Türk Bayrağı Nevşehir İl Temsilcisi Nihal Zügülkarabaş’a teslim edilecek.

(Haber: Didem CEYLAN-Sümeyye ŞAHİN)

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN