Kadın ve Erkeğin Sevgi Dili

30 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1049 defa okundu.
Kadın ve Erkeğin Sevgi Dili

mustafa kılınç resim

 

 

 

4- ‘DOKUNSAL TEMAS’  SEVGİ DİLİ

“Sevgi eksikliği; kişilerin olumsuz duygulara

uygun hale gelmesini sağlayan önemli bir faktördür.”

“Mustafa Kılınç”

 

Nedir dokunsal temas sevgi dili? Dokunsal temas, bazı insanlar için ilişkilerinde çok önemli iken, bazı insanlar içinse bir sevgi göstergesi değildir. Birincil sevgi dili dokunsal temas olan kişiler, sevgilerini insanlara sarılarak, öperek gösterir; benzer davranışları başka insanlardan da beklerler.

Uzun süredir birbirin görmeyen iki arkadaş yolda karşılaşırlar. A şahsı, o şaşkınlık ve sevinçle B şahsına sarılır, öper, tekrar sarılır… B şahsı ise bu sarılmaları kısa keser. “Uzun zamandır görüşemedik, hadi bir yerlerde oturalım mı, ne dersin?” diye sorar. A şahsı bu teklifi kabul eder ve arkadaşının koluna girerek yol boyunca öpüp, hasret gidermeye çalışır. Ancak bu temastan çok fazla hoşlanmayan B şahsı aynı yakınlığı gösteremez. Çay bahçesine gidip sohbet ederler ve geçmişte yaşadıkları anıları tazelerler. Görüşme bittikten sonra, A ve B şahsına görüşmenin nasıl geçtiği sorulur. Soruya verilen cevap ilginçtir; A şahsı üzgün bir şekilde, “Arkadaşlığımız eskisi gibi değildi; yakın davranmadı, çok mesafeli bir görüşmeydi, sanki onca güzel şeyleri yaşamamışız gibi.” derken, B şahsı aynı soruya arkadaşından çok daha farklı cevap verir. “Gördüğüm iyi oldu, her şey çok güzeldi, eski günlerden konuştuk, karşılamamız çok iyi oldu.” der. A şahsı bu karşılaşmadan mutsuz, B şahsı ise mutlu olmuştur. Sebebi incelendiğinde, A şahsının birincil sevgi dilinin dokunsal temas, B şahsının ise nitelikli beraberlik olduğu anlaşılmıştır. A şahsı arkadaşının sevgisini ancak ona sarılmasından, öpmesinden hissedebilirdi; fakat B şahsı bunu çok fazla yapmadı. B şahsının ise birincil sevgi dili nitelikli beraberlikti. Bu yüzden sevgisini A şahsına oturup sohbet etme teklifi ile gösterdi. Beraber bir yere gidip oturdular, sohbet ettiler. Bu durumda B şahsının beklediği ve istediği şeyler gerçekleşmiş oldu. Bundan dolayı da B şahsı mutlu, ama A şahsı mutsuzdu. Aynı şekilde A şahsı B şahsının bir yerlerde oturma teklifine, “İşim var, sonra buluşsak nasıl olur?” deseydi, bu seferde B şahsı A şahsıyla karşılaşmasından memnun olmayacaktı. Çünkü B şahsının birincil sevgi dili nitelikli beraberlik olunca, bu ret cevabıyla sevgiyi hissetmeyecekti.

Birincil sevgi dili dokunsal temas olan kişiler, fiziksel olarak çok fazla yaklaşamadıkları insanlara karşı mesafeli davranabilir, kendilerini onların yanında rahat hissetmeye bilirler. Bizim birincil sevgi dilimiz dokunsal temas olmasa da, bu kişileri daha iyi anlamaya çalışmalı ve onlara sevgimizi içten sarılmalarla gösterebiliriz. Böylece fazla çabalamadan güzel bir iletişim kurmuş oluruz.

 

 

5- ‘ONAY BEKLEYEN’ SEVGİ DİLİ

Sevgi dolu sözler kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar.”

“Mustafa Kılınç”

 

Nedir onay bekleyen sevgi dili? Kim duymak istemez ki; ne kadar şık olduğunu, ne kadar güzel yemek yaptığını, ne kadar başarılı ve yetenekli… ne kadar…, ne kadar…

Bu boşlukları duymak istediğimiz birçok sözcükle doldurabiliriz. Evet, kişi ne kadar yeteneklerinin farkında olursa olsun takdir edilmek ister; Yakınından, patronundan, işinden. Ya da eşiyle tartışmışsa onun sevecen, çocuksu sözleriyle gönlünü almasını ister. Sevgi dolu sözler, kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar.

Tabii ki bundan herkes hoşlanır, ancak bazı insanlar için sevginin en önemli dili onay almaktır. Takdir edilmek, beğenilmek, cesaretlendirilmek… Her kim kendisine böyle davranıyorsa seviyordur onu. Birincil sevgi dili onay sözcükleri olan kişi, söylenen cümlelerle başarılı ya da başarısız, mutlu ya da mutsuz olur. Bu insanlar, yaptıkları yemek övüldüğünde, diğer gün daha da fazla çabalar. Anne ya da baba olmak o kişiyi korkutmuşsa, cesaret verici sözler duyduğunda rahatlar. Artık çok iyi bir anne ya da çok iyi bir baba olmaya hazırdır. O sözler ona yetmiştir. Ya da kırgındır sevdiğine, ama birkaç sevecen cümle ile unutur dargınlığını gülümsemeye başlar.

Birincil sevgi dili onay sözcükleri olan biri; bunu eşine ya da beraber yaşadığı insanlara güzel bir ifadeyle anlatmalı, sevgi ihtiyacını en iyi bu yolla karşılayabileceğini açıkça söylemelidir. Bu kişiler sevgi depolarını sözcüklerle doldurur, alacakları kararlarda insanlardan onay beklerler. İlgi alanlarına göre yönlendirilmek isterler.

Bazı insanlar cesaret veriyorum diye kendi düşüncelerini yansıtmak isterler. Bu, ne kadar iyi niyetle olursa olsun cesaret vermek değil; o insanın bu noktasını kullanarak onu kendi istediği modele sokmak olur ki bu hem ahlaki olmaz, hem de sevgiyi, mutluluğa ulaştırmaz. Çalışmak isteyen bir bayana eşi, “Bak, evde ne güzel temizlik yapıyorsun.” Diyerek, ona cesaret ve destek verdiğini düşünür ve karşılık olarak da “İyi ki çalışmıyorum. Demek güzel temizlik yapıyormuşum. Çok sağ ol!” demesini bekler. Bu, o insanı cesaretlendirmez. Eğer gerçekten sevgiyi en güzel şekliyle yaşamak istiyorsak, birincil sevgi dili onay sözcükleri olan kişiyi ilgi alanına göre yönlendirmeli, kendine güvenmediği durumlarda cesaret veren sözlerle başarılı olmasına yardımcı olmalıyız.

Güzeli duymayı herkes ister, fakat birincil sevgi dili onay sözcükleri olan insanlara 1-2 güzel söz yetmez, onlar daha fazlasını duymak isterler. Sevildiklerini ancak bu şekilde hissederler.

“Büyülü sözcükler onay isteyen kişilerde her zaman işe yarar.”

 

“Canım harika görünüyorsun!”

“Senin gibi bir babam olduğu için gurur duyuyorum!”

“Anneciğim, ördüğün kazağı giymeye kıyamıyorum, o kadar güzel ki!”

“Çok güzel konuşuyorsun, düşüncelerine hayranım

 “Canım bugün de harika görünüyorsun!”

 

 

İşte bu büyülü sözleri kullanarak, onay sözcüklerine önem veren kişilere sevgimizi en güzel şekilde ifade etmiş oluruz.

 

 

6- ‘ARMAĞAN ALMA’ SEVGİ DİLİ

Nedir armağan alma sevgi dili?

“Armağan almak, sevginin somut şekli,

görsel sembolüdür.”

Hemen herkes armağan almaktan hoşlanır. Ancak bazı insanlar o an için hediye almaktan mutlu olsalar da, buna çok fazla anlam yüklemezler. Oysa birincil sevgi dili armağan almak olan kişiler kendilerine gelen her hediyeyi özenle saklar. Bu kişiler tebrik kartlarını, mektupları, fotoğrafları dahi muhafaza eder, hatta buruşmuş hediye paketleri ve jelatinleri bile atmaya kıyamazlar. Armağan alan kişileri unutmazlar; kim ne almış, ne zaman almış hepsi zihinlerinde kayıtlıdır. Çevremizde baktığımız zaman bazı insanların kendilerine gelen güzel sözleri bile özel defterlerine yazdıklarını görürüz.

Bu kişiler doğum günleri gibi özel anları sevdikleriyle kutlamak isterler. Üstelik öyle maddi değeri çok yüksek hediyeler de beklemezler. Kendilerine yazılmış güzel bir yazıyı, bahçeden koparılmış çiçeği ya da hatıra defterine çizilen bir resmi büyük bir mutlulukla kabul ederler.

Onlar sevgiyi ve verilen değeri ancak bu şekilde hissedebiliyorlar. Hatta bazı durumlarda somut bir hediye yerine sevdiklerinin varlığını hediye olarak isterler. Buna en çok örnek; doğum yapmış bir bayanın eşine “Hiçbir yere gitme, bana çiçek de almanı istemiyorum, tek istediğim yanımdan ayrılmaman.” Diyerek eşinden kendi varlığını hediye etmesini istemesidir.

 

 

 

SEVGİYİ SEVGİ DİLLERİYLE KEŞFEDİN!

HAYATIN TADINI ÇIKARIN!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN