Kadın ve Erkeğin Sevgi Dili (1)

26 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1637 defa okundu.
Kadın ve Erkeğin Sevgi Dili (1)

 

 

mustafa kılınç resim“Kendinizi sevmek işin başlangıcıdır.”

“Mustafa Kılınç”

İnsanlar parmakları kadar benzer, izleri kadar farklıdır. Her kadın ya da erkek kendi, inanç, değer ve meta programlarına göre davranış kalıbı sergiler. Bu davranış kalıplarının doğrusu ya da yanlışı yoktur. İnsanların sevgi dillerini bilmek, onlara uygun davranmak onları algılama ve anlamanızı sağlar. Şimdi sizlerle ‘Kadın’ ya da ‘Erkek’ birer kişi olarak kullandığımız sevgi dillerini sunacağım. Bugüne kadar yapılan araştırma ve incelemeler ile “Bilinçaltı düzeydeki meta programlar bizlere 5 çeşit sevgi dili olduğunu gösteriyor.

1- HİZMET DAVRANIŞLI’ SEVGİ DİLİ

Sevgi, dünyadaki tüm kötülükleri ortadan kaldıran çok güçlü

ve en önemli olgudur.”

“Mustafa Kılınç”

Nedir Hizmet Davranışı? İletişim halinde bulunduğumuz insanlara yardımcı olmak, yüklerini hafifletmek için ortaklaşa yapılan işlerin tümüdür.

Bir genç kızın mutfakta annesine yardım etmesi, bir erkeğin babasıyla musluğu onarmaları, evli bir çiftin evin tüm işlerini paylaşmaları, küçük bir çocuğun yaşlı birinin poşetlerini taşımasına yardımcı olması; eve gelen misafire ikramlar hazırlamak, havluları değiştirmek, terlik getirmek gibi eylemlerin her biri hizmet davranışıdır.

Bizim kültürümüzde çok önemli bir yer tutan hizmet davranışı, kimilerin sevgi dili olmuş, kimileri tarafından ise sadece bir görev olarak görülmüştür.

Peki, hizmet davranışı nasıl sevgi’nin ifadesi, sevgiyi hissettirme biçimlerinden biri olabilir?

Bu sevgi dilini öğrenen bazı insanlar, “Evet, doğru. Bana dört dörtlük hizmet eden biri, beni seviyor ve bana değer veriyordur.” Derken; bazıları ise, “Saçmalık, hizmetle sevgi mi olurmuş! Başkalarının önünde hizmetçi gibi tüm ihtiyaçlarını karşılamak… bunun neresi sevgi” diyeceklerdir. Çünkü her insanın sevgi dili ayrıdır ve bu farklılık evliliklerde, ilişkilerde daha net göz gözlemlenebilir. Sevgi dilimizi sıralamakta zorluk çekebiliriz. Sevgiyi gösterme biçiminiz ile sevgiyi hissetme biçiminiz aynı olmayabilir. Evine gelen bir misafire ikramlarıyla, hizmetiyle verdiği değeri ve sevgiyi göstermek için özel çaba harcayan bir kişi, başkasının kendisine bu tür hizmetlerde bulunmasından hoşlanmayabilir. Yani sevgiyi gösterme ve hissetme biçimi farklı olabilir. Kısaca bazı kişiler, insanlara hizmet etmekten zevk alsalar da; bu, onların birincil sevgi dilinin hizmet davranışları olduğunu göstermez. Çünkü sevgi dili sıralamamızı karşı taraftan beklentilerimiz belirler.

Sevgi dili, sevgiyi gösterme şeklimize göre değil; sevgiyi başkalarından en iyi nasıl hissettiğimizi bularak sıralanır. Çünkü birçok insanla iletişim halinde olabiliyoruz. Kimine hizmet ederiz, kimine cesaret vererek yaptığı şeyi onaylarız, kimiyle bir yerlere beraber gitmekten hoşlanırız, kimine de hediye alırız, kimine içimizden geldiği için sarılırız. Ancak başkalarından beklediğimiz sevgi ifadesi; sevgi sıralamamız ne ise yani sevgiyi en iyi hangi yolla hissediyorsak, odur.

Evli bir çifti düşünelim. Diyelim ki; erkeğin birincil sevgi dili hizmet davranışı olsun. Kadın için ise, son sıralarda yer alsın. Evlilikleri ilerledikçe problemleri büyüyor. Erkek evine geldiğinde, eşinin sevgisini ona yapacağı hizmetlerle göstermesini istiyor. Kadınsa, eşini kendisin sevmediğini, sadece ev işlerini yapacak birine ihtiyaç duyduğu için kendisiyle evlendiğini düşünüyor. Kızıyor, hatta bu kızgınlığı bazı anlar nefrete dönüşüyor. Bu, birçok kişinin benzerlerini yaşadığı küçük bir olay olsa da, maalesef nice evliliklerinde bitiş sebebi olabiliyor. Sevgi dili hizmet davranışı olan bir insan, bunu, emrivaki bir şekilde değil; rica cümleleri kullanarak istemeli ve sevgiyi hissetme biçiminin hizmet davranışı olduğunu çok güzel bir üslupla anlatmalıdır.

O zaman zorunluluk olmayacak, sevgiler kızgınlığa dönüşmeyecektir. Evinde kendini eşinin hizmetçisi değil de, sevdiği olarak gören kadına onun temizliğini, bulaşığını, yemeğini ve ütüsünü yapmak çok zor gelmeyecek, her şeyi zevkle yapacaktır.

Ya da bayanın sevgi dili hizmet davranışı ise, eşinde istediği ufak tefek hizmetler ve yardımlar, eşi tarafından ona bir sevgi göstergesi olarak sunulacaktır. Böyle olduğunda ise çok çaba sarf edilmesinden huzurlu bir aile ortamı sağlanacaktır.

2- NİTELİKLİ BERABERLİK’ SEVGİ DİLİ

“Kalbiniz kendinize duyduğunuz sevgiyle doluysa diğer insanlarla birçok şeyi paylaşabilirsiniz.”

“Mustafa Kılınç”

Nedir nitelikli beraberlik sevgi dili? Birlikte yapılan bir plan, beraber yenilen bir yemek, huzurlu bir ortamda edilen bir sohbet… bunlar, nitelikli beraberlik denilince ilk akla gelenlerdir. Birincil sevgi dili nitelikli beraberlik dili olan kişiler, sevdikleriyle birlikte bir şeyler yapmak isteseler de asıl istedikleri şey; kaliteli zaman geçirmektir.

Bu kişiler, verilen değeri ve sevgiyi beraber geçirilen zamana bağlarlar. Birincil sevgi dili nitelikli beraberlik olan bir bayan, eşine gününü nasıl geçtiğini anlatırken, eşi ara sıra televizyona bakıyorsa bu bayan eşinin ona değer vermediğini düşünür. Bu yüzden, eğer eşini Dışarıda başka şeylere odaklanıyor, ilginizi ona veremiyorsanız; güzel bir üslupla izin alabilirsiniz. Böylece bu hareketinizle ona değer verdiğinizi de hissettirmiş olursunuz. Bu insanlar, sohbet esnasında karşısındaki kişinin tamamen kendisine odaklanmasını isterler. Sevgilerini yaptıkları planlarla gösterir ve karşı taraftan da aynı şeyi beklerler.

Onlar için en önemli şey; kaliteli zaman geçirmektir. Bu nedenle de sohbet sırasında onları rahatsız edecek ortamlardan kaçınırlar. Tamamen karşısındaki kişiye odaklanmak, onu dinlemek ya da beraber televizyon izlemek, varlığını ve değer verildiklerini hissetmek sevgi depolarını doldurmalarındaki en önemli unsurlardan biridir.

Dama oynayan çok yakın iki arkadaş, eğer sevgi dilleri nitelikli beraberlik ise, taşlara değil, birlikte geçirecekleri zamana odaklanacaklardır. Yine, yaptıkları planda beraber olma niyeti vardır.

Birincil sevgi dili nitelikli beraberlik olan birinin beklentilerini şu küçük örnekle de verebiliriz.

Eşine tüm maddi konularda rahatlık sunan bir erkek, onun mutlu olması için bir araba alır. Aradan birkaç ay geçtikten sonra eşi arabayı istemediğini söyleyerek anahtarı geri verir. Adam nedenini sorduğunda, eşi; “Önceleri gideceğim yerlere beni sen götürürdün. Şimdi ise alışverişi bile ben yapıyorum. Pazar günleri dahi sürekli meşgulsün. Sıkıldığımı söylediğimde, arabayla arkadaşlarımın yanına gitmemi, eğlenmemi istiyorsun. Araba olmadan önce çocukları beraber okula götürürdük, şimdi ya sen ya ben götürüyoruz. Yani artık beraber vakit geçiremiyoruz. O yüzden bu arabayı istemiyorum.” Der.

Eşinin mutlu olmasını isterken, mutsuzluğuna neden olduğunu anlayan adam, artık eşinin ne istediğini biliyordur. Birincil sevgi dili nitelikli beraberlik olan eşi araba değil; birlikte geçirdikleri kısa da olsa nitelikli zaman dilimlerini istemektedir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN