KADIN EMEK PAZARINE YIKIM KARARI

28 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
327 defa okundu.
KADIN EMEK PAZARINE YIKIM KARARI

81503f0425bb8f6Kırşehir Yardım Sevenler Derneği’nin satış yerinin de bulunduğu 20 işyerine yıkım kararı verildi.

Kent Konseyi’ne bağlı olan Kadın Meclisi’nin girişimleri ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin destek ve katkılarıyla Ahi Çarşısı yanındaki Kültür-Sanat Sokağı’na kurulan Kadın Emek Pazarı’nın yıkımına başlandı. Ev hanımlarının yaptıkları ürünlerini sergilemek amacıyla gelir elde ettikleri Kadın Emek Pazarı’nın, Mayıs ayı içerisinde yeni yapılan külliye içerisindeki yerlerinde açılacağı bildirldi.
Kadın Emek Pazarı’nda satış yapmak için başvuru yapandan kadınlardan herhangi bir ücret talep edilmeyerek dükkânların tahsisi yapıldı ve başvuru durumuna göre 15’er günlük periyotlarla kura çekilerek dükkânlar yeni sahiplerine verildi. Özellikle el işleri noktasında hanımların büyük ilgi gösterdiği Kadın Emek Pazarı’nda yıllarca el dokuması kilimleri ile akla gelen Kırşehir’in el halı dokumacılığı da yapılırken, yıkılma işlemlerine de başlandı.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin destek ve katkılarıyla kurulan Kültür-Sanat Sokağı’ndaki Kadın Emek Pazarı’nın yıkımı devam ederken, Ahi Külliyesi içerisinde kadınların el emeği ve göz nuru çalışmalarını sergileyecek bölümler yer alacak.
Kırşehir tarihi için önemli bir konumda bulunan Anadolu topraklarında geniş bir esnaf teşkilatlanmasına öncülük eden Ahi Evran-ı Veli Hazretleri’nin türbesinin de bulunduğu Ahi Evran Cami ve alanında yapılacak olan Ahi Külliyesi Kırşehir’in tanıtımında önemli rol üstlenecek.  Yaklaşık 55 bin metre kare alan içerisinde toplam inşaat alanı içerisinde 36 bin metre kare olan Külliye Külliyesi’nde Ahilik Araştırma Kütüphanesi, Bedesten, Ahilik ve Astronomi Müzesi, Usta ve Esnaf Odaları, dükkânlar, şadırvan sahne ve tören alanı butik konaklama tesisleri ve yeme içme mekânları ile Kırşehir’e yakışır tamamen doğal ve ahşap taşlarla oluşturularak mevcut cami ve türbe yapısına uygun ve yaraşır bir külliye ortaya çıkarılacak.
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, içerisinde Kırşehir Yardım Sevenler Derneği’ne ait satış yerinin de bulunduğu işyerlerinin yıkılışı ile ilgili yaptığı açıklamada: “Biz bu külliye ile birlikte sadece kendi kazançlı ve indeksli bir anlayış değil, toplumun kazancına endeksli bir anlayış olmasını istiyoruz. Ahilik Kültürü’nün yaşatıldığı ve yaşatılmasına esas olarak çıktığımız bu yolda yeni dönemden Ahi Evran Külliyesi Projesi yeni etaplarının yapımına devam edeceğiz. Bu projedeki en büyük amacımız Kırşehirlilere önemli bir dünya görüşü olan Ahiliğin merkezi yapmaktır.
Ahi Evran Külliyesi Projemiz, Cumhuriyet Tarihi’nden sonra Türkiye’de ilk olarak inşa edilen külliye olacak. Yüzyıllardır Ahilik Kültürü’nün merkezi olan Kırşehir’de Ahilik Kültürü’nü gelecek nesillere aktarmak ve felsefesini yaşatmak için başlattığımız projemiz, Belediyemiz ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile hızla ilerliyor. Külliye projemiz için 2,5 yıl süren bir hazırlık dönemi geçirdik. Projemiz tamamlandığında içinde müzeler, arastalar, tören alaları olacak. Şuan faal olan her meslek grubu bu külliye içerisinde yer alacak. Burası Ahi Çarşısı olacak ve bu çarşı Ahilik kurallarına göre işletilecek. Çarşı, Ahilik Kültürü’ne göre açılacak ve Ahilik rutiellerine göre kapanacak. Böylelikle oraya gelen misafirler de Ahilik geleneğinde esnaf teşkilatı nasıl işler gördüğünü görmüş olacaklar. Günümüze baktığımızda ticarette Ahilik kurallarının çok zayıfladığını, ikili ilişkilerin azaldığını ve birlikte iş yapma kültürünün olmadığını görüyoruz. Bu külliye ile birlikte çocuklarımıza, gençlerimize Ahilik Kültürü’nü aktararak bu kültürü en iyi şekilde onların özümlemesini hedefliyoruz. Böylelikle bir kültürel mirasımız daha geleceğimize aktarılmış olacak. Bu külliye ile birlikte Ahilik, Kırşehir’de 365 gün yaşatılacak. Bu açıdan yaptığımız çalışmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz.” ifadelerine yer verdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN