KADIN EMEK PAZARI EMEKÇİLERİ İŞSİZ

21 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
529 defa okundu.
KADIN EMEK PAZARI EMEKÇİLERİ İŞSİZ

DSC_0466

Ahi Çarşısı yanında el işlerine halkın beğenisine sunan emekçi kadınlar satış yapamadıkları için gazetemize dert yandı.

 

Kırşehir Belediyesi tarafından Kırşehirli kadınların kendi el emeği göz nuru eserlerini yapıp satış yaparak para kazanmaları için Ahi Çarşısı arkasına açılan Kadın Emek Pazarı’nda çalışan emekçi kadınlar para kazanamamaktan şikayetçi.

Kadın Emek Pazarında küçük bir dükkanı olan 79 yaşındaki Nazlı Ünal üç aydır sadece iki örgü battaniye ve üç masa örtüsü sattığını, vatandaşların kendilerine rağbet etmediğini söyledi. Parkinson hastası olduğunu ve doktorun kendisine el işleriyle oyalanması gerektiğini bir şekilde uğraşı bulmasının sağlığı açısından iyi olacağını söylemesi üzerine evde gelinleriyle birlikte el işine başladığını söyleyen Nazlı Teyze; ” Bu işi yapmak bana iyi geliyor. Eşim ilk önceleri bana kızıyordu. ‘Zaten hastasın iyice hasta mı olacaksın? Bırak şu işi’ diyordu. Ancak doktorum eşime ‘Bırakın kendine meşgale bulsun sağlığına iyi gelir, olur olmadık düşünmesini engeller’ deyince eşim de bana destek oldu, bu işe başladım. Gelinlerim de yardım etti bu gördüğünüz işlemeleri yaptık. Sağ olsun Belediye Başkanımız da bize burasını tahsis etti, ‘Çalışın para kazanın’ dedi. Burası açıldı açılalı buradayım. Zaten şurada iki yıl daha ancak dururum. Çünkü çok yoruluyorum ve para kazanamıyoruz. Şu giden üç aydır sadece 5 tane el işi sattım. Vatandaşımız bizim malzemelerimizi, el işlerimizi pahalı buluyor. Haliyle tabi bizim ürünlerimiz de diğer mağazalara göre 5-10 lira daha pahalı. Çünkü bütün malzeme bizden gidiyor, gece gündüz göz nurumuzu döküyoruz. Alanlar yıllarca kullanıyor memnun kalıyor, ama mağazadan alanlar üç beş ay kullanıp eskitmelerine rağmen bizden pahalı diye bir şey almıyor.” dedi

Muhabirimizin, ‘Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci size müşteri konusunda destek oluyor mu?’ sorusuna Nazlı Teyze şu cevabı verdi:”Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci oğlum geçen yıl bu pazara çok gelirdi. Burada çok programlar olurdu ve her programa geldiğinde bizleri ayrı ayrı ziyaret eder, ‘Eksiğiniz var mı?’ diye sorardı. Ancak bu yıl burada fazla program olmadı. Başkanımız da buraya iş yoğunlundandır sanırım hiç uğramadı. Ancak belediyeden duyuyoruz ‘Başkanımız size müşteri gönderdi’ diye, ama bilmem Başkanımızın gönderdiği bilmem dışarıdan gelen bir vatandaş, kim olursa olsun bakıp gidiyorlar. Satalım diye fiyattan düşüyoruz, bu defa da ‘rengini sevmedim’ deyip oyun oynar gibi bırakıyorlar.”

Muhabirimizin, ‘Yemeğinizi burada nasıl karşılıyorsunuz?’ sorusuna Nazlı Teyze;” Burada bütün kadınlar bir aile olduk. Adeta anne kız gibiyiz. Her gün evimizden ne bulursak onu alıp geliyor, burada büyük bir sofra kuruyor, hep birlikte yiyoruz. Zira para kazanamıyoruz ki dışarıda yiyip içelim. Burasına zaten bir hastalığıma iyi geldiği bir de buradaki arkadaşlarımı sevdiğim ve onlarla güzel vakit geçirdiğim için katlanıyorum. Yoksa yaşlandıkça hastalığımın da etkisiyle çalışmak beni yoruyor. Evde gelinlerimin de yardımı olmasa bu kadar yıl duramazdım burada.” ifadelerinde bulundu.

Kadın Emek Pazarı emekçileri Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’den ve Kırşehir kamuoyundan kendilerine destek istedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN