“Kabiliyet İsteyen Bir İş”

4 Mart 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
129 defa okundu.
“Kabiliyet İsteyen Bir İş”

Fabrikasyon ürünlerin çoğaldığı günümüzde el işçiliği, emeği, göz nuru fazla olan meslek grupları yavaştan yok olmaya başladılar.  
Terzilik, bu meslek gruplarından bir tanesi. Sayısı gittikçe azalan terzilik, günümüz koşullarında direnmeye devam ediyor. Günümüzde profesyonel terziliğin azaldığı şu dönemlerde Ramazan Gürbüz, terzilik mesleğinin son temsilcisi olduğunu belirtti. 

“Çekirdekten yetiştim”
Terzilik mesleğinde çekirdekten yetiştiğini anlatan Ramazan Gürbüz, “ortaokulu bitirdikten sonra terzi dükkânında çırak olarak terzilik mesleğine başladım. Çıraklık dönemim 3 yıl sürdü. Dedeli İş Hanı’ndaki terzi dükkânımda çalışmaktayım. Uzun yıllardır terzilik yapıyorum” diye belirtti.
Terzilik mesleğinin ince ayrıntılarını ve mesleği ustasından öğrendiğini dile getiren ve sözlerine devam eden Gürbüz, “Ustamda, meslekte çıraklıktan yetişmedir. Ustam, bizi yetiştirdi ama biz yetiştirecek eleman bulamadık.” dedi.

“Terzilik mesleği sabır istiyor”
Terzilik mesleğinin zorluklarına değinen Gürbüz, “Terzilik mesleği sabır isteyen bir meslek grubudur. Her işin zorlukları olduğu gibi terziliğinde zorlukları bulunmaktadır. Mesleğimizin en zor tarafıysa insanlarla uğraşma durumudur.” diye söyledi.
Terziliğin el ve beyin gücünün sürekli çalıştığı bir meslek olduğunu söyleyen Gürbüz, “Mesleğin belki de bizi zorlayan tarafı, bütün gün sandalyede sabit bir şekilde oturmamızdır. Hem el gücü hem de bedenimiz sabitleniyor. Tasarım yaptığımızdan dolayı ürünlerde sürekli düşünme durumu da vardır.” şeklinde konuştu.

“Her türlü kumaşı tadilat yaparım”
Kıyafetlerde tadilat işlemi yaptığını ifade eden Gürbüz, “Dükkânda insanların üzerlerine olmayan ya da oturmayan kıyafetlerinin tadilatını yapıyoruz. Tadilat konusunda kendime güveniyorum. Her türlü kumaşı tadilat yapıyorum.” dedi. 

“Yerli ürünler tercih edilmeli”
Piyasanın kötü olduğunu belirten ve vatandaşların yerli ürün kullanmaları, yerli esnafı desteklemeleri gerektiğini vurgulayan Gürbüz, “Vatandaşların, yerli esnafı desteklemesi gerekmektedir. Fabrikasyon ürünler yerine yerli piyasada bulunan ürünler tercih edilmeli. Bu dönemde küçük esnafın durumu zordur. ”  diye söyledi.

“Zanaat mesleklerinde mesleği en iyi öğrenme çağı; çocukluktur” 
Gürbüz, dükkânda işlerin iyi gittiğini ve belli bir kemikleşmiş müşterileri olduğunu ifade etti. 
Zanaat mesleklerinde, mesleği en iyi şekilde icra etme ve öğrenme döneminin çocukluk dönemi olduğunu vurgulayan Gürbüz, “El emeği ve işçiliği fazla olan meslek grupları yok olmaya başladı. Günümüzde terzilik mesleğinde çırak yetişmemektedir. Zanaat meslek gruplarında en iyi öğrenme çağı çocukluk dönemidir.” açıklamasında bulundu.  
Sözlerine devam eden Gürbüz, “Bütün meslek gruplarında işi öğrenmenin en iyi yolu çocukluk çağıdır. Kısaca ; Ağaç yaşken eğilir” dedi.

“Terzilik mesleği, kabiliyet işi”
Gürbüz, gençlerin el emeği ve işçiliği fazla olan meslek gruplarını tercih etmediğini kaydetti. 
Gençlerin, teknoloji bağımlısı ve teknolojiye yönelik işlere daha çok önem verdiğini dile getiren Gürbüz, “Terzilik mesleği, yetenekle alakalı bir meslektir. El kabiliyeti olan insanlar, terzi olabilir. Terzilik işinin en zorlu tarafıysa sorumluluk isteyen bir meslektir. İnsanlar, sana güvenip kıyafetini emanet ediyorlar. İnsanların güvenini sarsmamalısınız.” sözlerini kaydetti.

Haber Nurten Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On