JKBB ANKARA’DA TOPLANDI

3 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
385 defa okundu.
JKBB ANKARA’DA TOPLANDI

DSC_4668

JKBB Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı Haymana’da yapıldı.

 

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısını geçtiğimiz cuma günü Ankara/Haymana Grannos Termal Otel’de yaptı.

Toplantıya; Birlik Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin yanı sıra JKBB üyesi belediyelerin başkanları, meclis üyeleri, birlik danışmanları ve belediyelerin temsilcileri katıldı.

Ankara/Haymana Grannos Termal Otel’de saat 10.00’da başlayan divan Birlik Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci başkanlığında, katip üyeler Muhammet Akyol ve Dursun Baş’dan oluşan divanın katılımı ile gerçekleştirildi. Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nin Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, açılış ve yoklamanın ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Gündem öncesi Ekim Ayı Olağan Meclisi’nin açılış konuşmasını yapan Başkan Bahçeci yaptıkları çalışmalar ile Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’ni belli bir noktaya getirdiklerini, Türkiye’de jeotermal enerjinin öneminin daha da arttığını vurguladı. Bahçeci, üye belediyelerin verdikleri destekler ile birliğin her geçen gün daha da büyüdüğünü söyledi. Toplantıların yapıldığı bölgelerin jeotermal kaynakları ile ilgili problemlerini de çözmek için girişimlerin yapıldığını belirten Başkan Bahçeci, Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın hayırlı olmasını temenni etti.

Birlik Başkanı Yaşar Bahçeci’nin konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Birliğe üyelik kabulünün görüşülmesi ile Bolu/Mudurnu Taşkesti Belediyesi, Balıkesir/Balya Belediyesi, Şanlıurfa/Akçalale Belediyesi, İzmir/Dikili Belediyesi, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir/Dursunbey Belediyesinin birliğe üyeliklerinin karara bağlanmasıyla 96 olan üye sayısı 102 oldu. 2015 yılı faaliyet raporu ve kesin hesabının görüşülmesinin ardından gündemin son maddesi olan dilek ve temenniler ile Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı sona erdi.

Meclis Toplantısının Ardından Düzenlenen Panelin, İlk Oturumunda Ankara’nın Jeotermal Potansiyeli ve Ankara’daki Jeotermal Projeler konuşuldu.

Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ardından saat 14.00’te  “Ankara’nın Jeotermal Potansiyeli ve Ankara’daki Jeotermal Projeler konulu panele geçildi.

Panele Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ile birlik üyesi belediyelerin başkanları,  akademisyenler ve davetliler katıldı.

Panelin açılışı Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut’un konuşması ile başladı. Turgut, İlçenin tarihi ve termal kaynakları ile bilgiler verdikten sonra birlik davetlilerini ilçelerinde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek bütün katılımcılara teşekkür etti.

Başkan Bahçeci: “Ülkemizin en önemli konularından birisi Jeotermaldir” 

Ankara Büyükşehir Belediyesini temsilen Belediye Meclis üyesi/Jeotermal Komisyon Başkanı Muzaffer Yalçın’ın konuşmasının ardından konuşan JKBB Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise,  konuşmasına başlamadan önce geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Erzurum /Olur Belediye Başkanı Rüstem Polat’a, Haymana’nın Kurtuluş Savaşı mücadelesinde verdiği şehitlere ve son günlerde ülkemizde yaşanan terör olaylarında şehit olan güvenlik güçlerine rahmet dileyerek başladı. Başkan Bahçeci ayrıca, ev sahipliğinden dolayı Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut’a da teşekkür etti.

Bahçeci konuşmasının devamında; Ankara’nın bir termal kenti olduğunu, jeotermal konusunda oldukça önemli olduğunu ve jeotermalin gelişmesine de en büyük katkıyı Büyük Şehir Kanunun sağlayacağını, Melih Gökçek’in de Jeotermale ilgisinin olması da güzel hizmetlerin oluşmasına vesile olacağını belirtti. Birliğe sabah toplantısında yeni katılan üyelere hayırlı olması dileklerini de dile getiren Bahçeci, 102 üye ile daha da güçlü hale geleceklerini belirtti. Birliğin Genel Sekreterliğe hızlı bir şekilde dönüşeceğini vurgulayarak Ankara da merkez ofisinin açılmasıyla daha güzel hizmetlerin verileceğini söyledi.

Türkiye’nin en önemli konularından birisinin Jeotermal olduğunu söyleyen Başkan Bahçeci; bu alanın gerek enerji, gerek tarım, gerek ısıtma gibi birçok alanda tamamı yenilenebilir enerji kaynağı şeklinde üstünde çok fazla çalışma yapılması gereken alanlardan bir tanesi olduğunu söyledi.

Birliğin siyaset üstü birlik olduğunu, aralarında ayrı gayrinin olmadığını söyleyen Bahçeci, her konuda bir araya gelmelerinin de kendileri için bir ayrıcalık olduğunu vurguladı. Birlik üyelerini 4-6 Kasımda Ankara’da yapılacak Uluslar arası Enerji Fuarına katılmaya da davet ederken önümüzdeki günlerde Aydın’da seracılık ile ilgili eğitim semineri yapılacağını da söyledi ve katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından “Ankara’nın Jeotermal Potansiyeli ve Ankara’daki Jeotermal Projeler” paneline geçildi.

Dr. Toros ÖZBEK’in oturum başkanlığında gerçekleşen panelde ilk olarak konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven; Ankara’nın Jeotermal Potansiyeli ve Ankara Büyükşehir’in Jeotermal Çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Panelin diğer bir konuşmacısı Haymana Belediyesi Jeotermal Danışmanı Doç. Dr. Nizamettin Şentürk ise Haymana ve Termal Turizm hakkında başkanları, meclis üyelerini ve diğer katılımcıları ayrıntılı olarak bilgilendirdi ardından soru cevaplarla konuşmasını tamamladı.

Panelistlerin konuşmalarının ardından soru ve cevaplarla devam eden program, soruların cevaplanmasıyla JKBB’nin Ekim ayı toplantısı programı sona erdi.

 

 

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN