Japon Bakan, Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti

10 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4180 defa okundu.
Japon Bakan, Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti

Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanı Yoshitaka Shindo, Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nü ziyaret etti.

Japon Bakan, Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ettiJaponya İçişleri ve Haberleşme Bakanı Yoshitaka Shindo, Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nü ziyaret etti.

Özdemir Çakacak ve Kaman Kaymakam Vekili İbrahim Cengiz’inde katıldığı ziyarette, Japon Bakan Shindo ve beraberindeki heyete Kazı Başkanı Dr. Sachihiro Omura tarafından bilgiler aldı.

Bakan Shindo, ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Japonya’nın bir hükümet mensubu olarak burayı ilk defa ziyaret ettiğini, müzeyi ve enstitüyü çok beğendiğini söyledi.

Kırşehir Valiliği ve müze yönetimine emeklerinden dolayı teşekkür ettiğini belirten Japon Bakan Shindo, “Bu tesisin devamlılığını sağlamak sizlerin elinde. Buradaki kazı alanı, müze ve enstitüde emeği geçen herkes gurur duymalıdır. Buradaki çalışmalar tüm dünyaya örnek olacak niteliktedir. Hükümetimiz olarak buradaki çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz Ancak, başta Kırşehir Valiliği olmak üzere yetkililerin buraya destek olmaları çok önemli bir husustur” dedi.

Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak da konuşmasında, Japon yetkilileri Kalehöyük’te ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Kalehöyük’teki çalışmaların Türk-Japon dostluğunun en güzel örneklerinden birisi olduğunu belirten Çakacak, “Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün kurulmasında Japon hükümetinin büyük desteği oldu. Arkeolojik kazı çalışmaları, insanlık tarihi açısından önem taşımaktadır. Kırşehir, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Buradaki kazı çalışmalarında tarihsel ve kültürel değerlerin ortaya çıkması bizleri mutlu ediyor. Valilik olarak ‘Japonya Uluslar Arası İşbirliği Ajansı’ (JICA) ile yaptığımız işbirliği sonucunda Valiliğimize görevlendirilen Japon Turizm Uzmanı ile birlikte çalışıyoruz. Karayoluyla Ankara’dan Kapadokya’ya gidecek olan turistleri burada ağırlamak istiyoruz. Desteklerinden dolayı Japon hükümetine ve bugün ilimizi ziyaret eden Sayın İçişleri ve Haberleşme Bakanına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ziyaret, Japon Bakan Shindo ve beraberindeki heyetin Kalehöyük Kazı alanı, Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Bahçesi’ni gezmesi ile sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN