İtfaiyeden Hayati Uyarı !

19 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
157 defa okundu.

thumbnail_foto-2

“Bacaların Yılda En Az 2 Defa Temizletilmesi Halinde, Sobalı Evlerde Baca Tepmelerine Bağlı Meydana Gelen Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Bağlı Ölümlerin de Önüne Geçilebilir.”

Kırşehir Belediyesi, havaların soğuması nedeniyle, soba ve kalorifer bacalarının temizletilmesi konusunda vatandaşları uyardı. İtfaiye Müdürlüğü, kış aylarında meydana gelen ev yangınlarının ve zehirlenme vakalarının yüzde 20’sinin temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığını vurguladı.

Kırşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, baca yangınlarına ve zehirlenme vakalarına karşı vatandaşların baca temizliğine dikkat etmesi konusunda uyarıda bulundu. Özellikle havaların soğumasıyla birlikte ev yangınlarının ve zehirlenme vakalarının yüzde 20’sinin temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığına dikkat çekilen uyarıda mutfak, aspiratör ve bacalarda biriken is ve kurumların potansiyel yangın tehlikesi oluşturduğu belirtildi. Kış mevsiminden önce ev ve işyerlerindeki soba ve kaloriferler bacalarının düzenli olarak temizletilmesi gerektiği ifade edilen duyuruda şunlar kaydedildi: “Bacaların yılda en az 2 defa temizletilmesi halinde, sobalı evlerde baca tepmelerine bağlı meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerine bağlı ölümlerin de önüne geçilebilir. Kurumların bacalardaki tıkanıklığı baca yangınlarına neden olurken baca yangınları da bina yangınlarına sebep olmaktadır.” Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ; Rüzgarlı havalara dikkat Özellikle rüzgarlı havalarda meydana gelen zehirlenme vakalarında birçok insanın hayatını kaybettiği ifade edien Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci “Temizlenmeyen bacalar is ve dumanı çekmediği için yangın tehlikesi oluşturur. Konut yangınları ve zehirlenmelere karşı bu önlemlerin alınması riskleri azaltacaktır. Bu konuda halkımızın hassas davranmalarını tavsiye ediyoruz.” Öte yandan talep olması durumunda Kırşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerimizce baca temizliği yapıldığı, bunun için vatandaşların Kırşehir Belediyesine dilekçe ile başvurması gerektiği duyuruldu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN