İŞVERENLER BU HABERE DİKKAT!

12 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
545 defa okundu.
İŞVERENLER BU HABERE DİKKAT!

DENİZ-AKPINAR-İŞ-SAĞLIĞI-İŞ-GÜVENLİĞİ.avi_snapshot_02.22_2015.08.06_14.30.53-copy

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işletmelerin iş güven uzmanı bulundurması gerekiyor. Bulundurmayanlara ceza gelecek.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çok tehlikeli, az tehlikeli ve tehlikeli sınıfına giren işletmelerin 1 işyeri hekimi, 1 işyeri hemşiresi ve 1 iş güvenliği uzmanı bulundurmaması ağır cezalarla karşılaşmasına neden olacak.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren çok tehlikeli, az tehlikeli ve tehlikeli sınıfına giren işletmelerin 1 işyeri hekimi, 1 işyeri hemşiresi ve 1 iş güvenliği uzmanı bulundurması gerekiyor.

Kamu ve özel sektör gözetmeksizin tüm çalışanların 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına alınarak, işyerlerinde yapılan işin niteliğine göre tehlike sınıflarına ayrılması gerekirken, 2014 yılı Ocak ayı itibariyle geçerli olan, ancak işletmelere tanınan 6 aylık sürenin de 2015 yılı Haziran ayında dolmasıyla kanunun gereklerini yerine getirmeyen işverenler 140 bin TL ceza ödemek zorunda kalabilecek.
Kırşehir’de Aşıkpaşa Mahallesi’nde bulunan ve Dr. Hakan Göçer, Dr. Deniz Akpınar, Dr. Fazilet Gül Dündar, Dr. Merih Gönül’ün işyeri hekimi; Burcu Gökmen, A. Orçun Kahraman, Mahir Süngü ve İsrafil Adsız’ın işyeri güvenliği uzmanı; Canan Dedebali, Gülhayat İkikardeş’in işyeri hemşiresi; Yasin Yiğit’in de diğer sağlık personeli bölümlerinde hizmet verdiği Ahi Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nde (Ahi OSGB), işyeri güvenliği eğitimleri, ilkyardım eğitimi, acil durum planı, işyeri güvenliği uzmanı hizmeti, işyeri hekimi hizmeti, patlamadan korunma dokümanı, risk değerlendirmesi, sağlık ve güvenlik planı dokümanı, yangın güvenliği hizmetleri veriliyor.
Kırşehir’de Petlas, Çemaş Döküm Sanayi A.Ş., Makissos Thermal Hotel, Çağlayan Otomotiv, Polat Enerji, Granitaş, Boran Makine, Aslans Mobilya, Oralsan Makine Sanayi A.Ş., Geyik İnşaat, Kaya Öz İnşaat, Eraslan ve TOKİ gibi kuruluşlara hizmet veren Ahi OSGB’nin sunduğu hizmetlerin yanı sıra İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda işverenlerin bilmesi ve dikkat etmesi gereken hususlar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dr. Deniz Akpınar, işverenleri maruz kalabilecekleri ağır cezalara ilişkin uyardı.

6331 sayılı kanun 2014 yılı itibariyle tam olarak devreye girdiğini, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olan her işletmenin çalışan sayısına bakılmaksızın kapsadığını vurgulayan Dr. Deniz Akpınar, şunları söyledi: “6331 sayılı İş Güvenliği ve İş Sağlığı Kanunu çok güncel olan bir konu ve işverenlerin de çok dikkatle takip etmesi gerekiyor. Çünkü 6331 sayılı İş Güvenliği ve İş Sağlığı Kanunu, işverene belirli yükümlülükler getirmekte ve bu yükümlülükler yerine getirilmediği takdirde maalesef çok ağır cezalara maruz kalabilmekteler.
6331 sayılı kanun 2014 yılı itibariyle tam olarak devreye girmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olan her işletme çalışan sayısına bakılmaksızın 1 de olabilir, 100 de olabilir, 500 de olabilir. Ama en az 1 çalışanı dahi varsa bu kanun onları kapsamaktadır. Bir berber, kuaför, kasap dükkanı bunlar da dahil bunların hepsi tehlikeli sınıfa giriyorlar. Tehlikeli sınıfa girdiklerinden dolayı bir kişi bile yanlarında çalıştırsalar bu kanunla birlikte 2014 yılından itibaren bir işyeri hekimi ve bir işyeri güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda kalıyorlar. Bulundurmadıklarında ne oluyor? 2015 yılında bir yönetmelik daha çıktı AKP hükümeti tarafından. Dendi ki bir yıl biz sizin bu işyeri hekimi ve işyeri güvenliği uzmanı çalıştırıp çalıştırmadığınızı göz ardı edeceğiz, size 6 ay süre. 1 Ocak 2015’ten itibaren eğer ki bu 6 aylık süre içerisinde hâlâ işyeri hekiminiz yok, işyeri güvenliği uzmanınız yoksa 2014’ten beri geriden kalan borçlar da dahil olmak üzere hepsini tahsil edeceğiz denildi. 6 ay doldu.
“Örneğin bir berber 2014 yılından itibaren hiçbir şey yapmamış. Ne işyeri güvenliği uzmanı var, ne işyeri hekimi var. Bir yıllık yaklaşık olarak her ayına ortalama 5 bin lira işyeri hekimi için, 5 bin lira da işyeri güvenliği uzmanı için koyun 60 bin lira cezası var. 2015’ten de 6 ayı var. 6’şar bin liraya çıktı cezası 36 bin lira. Nerden baksanız 130-140 bin liraya yakın para cezası kesilebilir ki kesilecek. Yavaş yavaş bu yönetmelik ve uygulamaları başladı.
“Özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işyeri sahiplerine acil olarak uyarım, derhal işyeri hekimi ve işyeri güvenliği uzmanınızı bulundurun. Ayrıca 2015 itibariyle geçerli yeni çıktı, çok tehlikeli sınıfta yer alıp 10 taneden fazla işçisi varsa bir de hemşire veya sağlık memuru bulundurmak zorunda. 10 kişi üzeri ve çok tehlikeli sınıfta olacak. Dolayısıyla bundan dolayı da bir ceza yiyecekler.
İşverenler bu konuyla ilgili maalesef nasıl olsa bir şey olmaz, nasıl olsa bu cezalara af gelir diye bekleyip son dakikaya kadar bunları yapmayabiliyorlar. Sakın son dakikayı beklemeyin. Geçmişe yönelik olarak bütün cezalar tahsil edilecek. Örneğin işçiyi çalıştırmak için işveren işyerini alacak. İşçi sağlık raporunu almadı direk olarak başladı. Ne kadar cezası, bin 849 lira. Peki, işveren işyerinin risk analizini yaptırmadı. Yani az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli sınıf ayırmaksızın işyerlerinin hepsinin yaptırması gereken bir rapordur. Risk analizini yaptırmadınız, ilk ay yaptırmadınız, cezası 3 bin lira. İkinci aydan itibaren 5 bin 500 liraya çıkıyor. Risk analizini mutlaka ve mutlaka yaptırın. Dosyanızı elinizde bulundurun.
Af yok cezalar gelmeye başlayacak. Örneğin işe başlarken tetanos aşısını yaptırmadın işçiye, bin 850 lira cezası var. Eğitim vermediniz, bin 250 lira cezası var. Özellikle inşaatlar için, bazen müfettiş geliyor faaliyeti durduruyor, ancak işveren sonra faaliyeti devam ettirdi. Bunun tespiti halinde 98 bin lira para cezası var. Bu kanunda neden bu kadar para cezalarına yer verilmiş, çünkü biz, yani işverenler bu kanunun işverene yük getirdiğine inanıyoruz. Bu kanun işçinin sağlıklı bir şekilde çalışması ve güvenli bir şekilde işyeri ortamının oluşması için gerekli bir durumdur. İnşaatçılar artık çelik iskele kullanmak zorunda, çelik fileler kullanmak zorunda çünkü en çok işçi ölümü inşaatlarda ve madenlerde meydana gelmektedir. Çelik iskele ve çelik file istediğiniz zaman işverene bir maliyet getiriyor, ama bu maliyet ne olursa olsun insan hayatıyla, insan sağlığıyla ölçülemeyecek şekildedir.
“En önemli nokta önce işçinin sağlığı, işçinin güvenliği ve işçinin sağlığı ve güvenliğini oluşturduğunuz zaman üretim de o derece de artacak. Bir iş kazasında, bir ölümlü kazada hem işçi ve ailesi mağdur olmayacak, hem de bu kazalardan dolayı işverene yansıyacak olan cezalar, maddi ve manevi cezaların hepsinden kurtulmuş olacak.”
İşverenlerin işyerlerine ilişkin risk analizini mutlaka yaptırmaları gerektiğini belirterek, Kırşehir’de yetkili iki firma olduğunu ifade eden Dr. Deniz Akpınar, “Risk analizinde şu anda iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı Kırşehir’de yetkili iki tane firma var. Bu iki yetkili firmaya yaptırabilirler sadece. Onun dışında dışarıdan gelirler, ama onların yetki belgelerini mutlaka istesinler. Yetkisiz olarak yaptırıldığı takdirde risk analizlerinin hiçbir önemi kalmıyor” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN