İŞTEN ATILAN İŞÇİ, MAHKEMEYE DEĞİL, ARABULUCUYA GİDECEK

11 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
511 defa okundu.
İŞTEN ATILAN İŞÇİ, MAHKEMEYE DEĞİL, ARABULUCUYA GİDECEK

iscilerden-is-yavaslatma-eylemi

İşçi-işveren anlaşmazlıklarında taraflar mahkemeye değil; arabulucuya gidecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun, 6 ay içinde yapmayı planladıkları reformlar içinde ‘Adalet’ başlığı dikkat çekti. Buna göre 21 Haziran 2016 tarihine kadar Türkiye’yi kapsadığı gibi Kırşehir’i de kapsayan işçi ve işveren uyuşmazlıklarının hızlı ve kolay bitirilmesi için iş mahkemelerinin yapısı ve işleyişi gözden geçirilecek.

Bunun için iş yargılaması sisteminde reform yapılacak. Yasal düzenleme ile iş mahkemelerinin iş yükü azaltılacak, dava süreleri kısaltılacak, uygulamada duraksamaya sebep olan konular netleştirilecek, yargılama sürecini uzatan unsurlar sistem dışına çıkarılacak. İş uyuşmazlıklarında arabuluculuk zorunlu hale getirilecek.

ZORUNLU OLMASI DOĞRU DEĞİL

Hükümetin, adalet alanında atmayı planladığı bir başka değişiklik ise temyiz mahkemelerinin, alt derece mahkemeleri üzerindeki hukukilik denetiminin ötesine taşan yetkilerini sınırlandırmak olacak. İstinaf mahkemelerinin faaliyete geçmesiyle birlikte,Yargıtay ve Danıştay sadece hukuki denetim yapacak, istinaf mahkemeleri ise hukuki denetimle birlikte vakıa incelemesi de yapacak.

 

İLK İKİ SAATİ DEVLETTEN

64.hükümetin, adalet alanında 6 ay içinde atmayı planladığı diğer adımlar ise şöyle:

– Bilirkişilik müessesesi yeniden ele alınarak müstakil bir kanun tasarısı hazırlanacak. Bilirkişilik konusunda geniş katılımlı ve sorunların tespitine yönelik bir çalışma yürütülerek ihtiyaç duyulan düzenlemeler yapılacak. Bu kapsamda hakimlerin yargı yetkisini bilirkişilerle paylaşmasını önleyecek, hakimin mesleki bilgisiyle çözümlenebilecek konularda bilirkişi raporu alınmasını engelleyecek düzenleme yapılacak. Bilirkişi uzmanlık alanları belirlenerek bilirkişilik müessesesinde
akreditasyon sistemi geliştirilecek. Bilirkişilerin seçimi ve görevlendirilmesine yönelik standartlar belirlenecek ve sertifikalandırma sistemine geçilecek.

HER DAVA İÇİN BİTİŞ SÜRESİ BELİRLENECEK

-Türkiye genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de ideal yargılama süreleri belirlenecek. Adlî istatistiklerden yararlanarak mahkeme ve dava türlerine göre ülke genelinde ideal yargılama süreleri belirlenecek, mahkeme ve savcılıkların bu sürelere uymasını sağlayacak tedbirler alınacak. Örneğin ‘boşanma davası en fazla 2 yıl, yaralamalı ceza davası 1 yılda biter’ denilecek.

– Türkiye kapsamında olduğu gibi Kırşehir’de de adlî ve idarî yargıda istinaf mahkemelerinin faaliyete geçmesi sağlanacak. Böylece yüksek mahkemelerin iş yükü azaltılacak ve bu mahkemeler asli fonksiyonu olan içtihat mahkemeleri haline getirilecek.
– Adli Tıp Kurumu yeniden yapılandırılacak. Adli Tıp Kurumunun kapasitesi artırılacak ve bilirkişi görüşü için kuruma gelen dosyaların makul sürede sonuçlandırılması sağlanacak. Bu kapsamda, Adli Tıp İhtisas Dairelerinin ve Kurumun ülke genelindeki birimlerinin sayısı artırılacak.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN