İstedikleri Tek Şey, Yetkililerden Çözüm!

17 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
753 defa okundu.
İstedikleri Tek Şey, Yetkililerden Çözüm!

Köyde arsalarında yetiştirdikleri ürünleri şehir merkezinde Pazar yerine gelerek satmaya çalışan Yerli Halk, seslerini duyuramamalarından şikâyet ediyor.

İstedikleri Tek Şey, Yetkililerden Çözüm!

Pazar yerinde köyde arsalarında yetiştirdikleri ürünleri satmaları için yapılan Köylü pazarının araçtan kendilerine fırsat verilmemesinden şikâyet eden Yerli Halk, Yetkililerden çözüm istiyor. Kesin bir çözüm olmamasından yakınan Yerli Halk, “bağırıyorlar, üretin diye biz nasıl üretelim” diyerek şikâyetlerini dile getiriyorlar.

“DENETİMLİ BİR ŞEKİLDE YER VERİLMİYOR”

Yapılan işler güzel ama deneyimli bir şekilde olmuyor diyerek yakınan 65 yaşındaki üretici Enver Aslan, “Kortulu köyündenim. 10 senedir bu işi yapıyorum. Köylü pazarının yapılacağı yere Kamyonlar park ediliyor. Bu işi sezonluk yapıyoruz üç tane çocuğum var. Emekliyim kendi çocuklarım üniversitede okuyor. Bu işi yapmak zorundayım.  Dün bura da otuz kasa domates vardı, sattım.  Pazar yetersiz kalıyor. Yapılan işler güzel ama deneyimli bir şekilde olmuyor. Eski pazarı otoparka çevireceklerine güzel bir Pazar yeri olabilirdi.  Malımız yetişmiş satmak zorundayız, satamazsak çöp oluyor.   Şu 7 lirayla başladı, beşe düştü.  Bu malların toplanmasını görseniz ne kadar zor oluyor. Bir de köylüyüm diye hiç üretim yapmayan insanlar da yer alıyor. Denetimli bir şekilde yer verilmiyor”

“SICAĞIN ALTINDA MAL MI SATILIR?”

“Hiçbir malımızı sığdıramıyoruz. Buna yetkililerin bir önlem alması lazım. Adam organik ürün istiyor. Ben üreticiyim. Şuan Köylü zor durumda. Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir Pazar yok. Aydın, İzmir, Manisa gitsinler baksınlar. Pazar yerinin üstü kapalı bir şekilde ve güzel. Sıcağın altında mal mı satılır? 12 yıldır bu işi yapıyorum. Geçtiğimiz yıllarda da böyle bir sistem yoktu ama köylü yine perişan oluyordu. Mal çok geliyor.  20 dönümlük arazi de sebze yetiştiriyoruz. Şunun şurasında yazın 3 ay ürün satacağız. 3 Aylığına bize güzel bir yer versinler. Bizim için yapıldığını söyledikleri yerde Arabadan geçilmiyor. Herkes araç çekiyor bize yine yer verilmiyor. Kesin bir çözüm yok.  Bu duruma şükür edip oturuyoruz.  Yetkililerden buna bir çözüm istiyoruz. Bağırıyorlar oradan üretin, üretin diye nereye üretelim. Bize insanca bir yaşam verilsin, bunu istiyoruz” dedi.

“BİZE VERİLEN KÜÇÜCÜK ALANDA BİZ NASIL ÜRÜN SATALIM?”

Ürünlerimizi satmamız için ayrılan alanda kamyonlarla dolu diyerek mağduriyetlerini anlatan Üretici Döndü Aslan ise, “20 dönümlük arsamda sebze yetiştiriyorum. Şemsiye kuruyorum ve köyümde yetiştirdiğim sebzelerimi Kent Merkezine gelerek Pazar yeri yanında satıyorum ama yer sorunumuz var. Daha öncesinde de aynı yerimdeydim fakat şimdi bizi başka yere alacaklarını söylüyorlar, bizi alacakları yerde kamyon dolu. Kişi başına çok küçük bir alan veriliyor, biz orada ürünlerimizi nasıl satalım. Beni yerimden almasınlar ben başka bir yer istemiyorum. Verdikleri 1 metre yer ben ürünlerimi nereye açayım. Bizi sokaklarda da sattırmıyorlar. Bu konuda bu yıl çok mağduruz”

“KİMİ KİME ŞİKÂYET EDECEĞİZ?”

Köylü pazarında kendilerine çok küçük bir alan verilmesinden şikâyet edenlerde var, halinden memnun olanlarda. Kendisine yer çıkmamasına rağmen şikâyetçi olmadığını söyleyen İsmail Diken ise, “Bana da yer çıkmadı. Köylünün buraya gelip kaldığı süre, 1 yâda 2 ay. Onun dışında herkese her zaman için yer var. Bana da yer çıkmadı ama şikâyetçi değiliz. Kimi kime şikâyet edeceğiz. Konyalıyım 10 senedir, burada kendim yetiştirip kendim satıyorum. Kendilerine yer çıkmadı diye şikâyet ediyorlar. Buraya gelen bütün köylü dışarda kalmıyor” diyerek halinden memnun olanda var.

“HER HAFTA AĞLATIYORLAR”

Kızını Tıp Fakültesinde okuttuğunu ve çalışmak zorunda olduğunu söyleyen 45 yaşında ki Selvi İnan’da kendilerine belli bir yer verilmemesinden şikâyet ederek kendisini her hafta ağlattıklarını söylüyor. İnan, “45 yaşındayım. Nevşehirlisiniz alıp satıyorsunuz diyerek bize yer vermiyorlar. 30 yıldır ikametgahımız burada, vergilerimizi buraya yatırıyoruz. Nevşehir’le hiç alakamız yok. Götür Nevşehir’de sat diyorlar ama benim her şeyim burada ben nasıl gideyim de Nevşehir’de satayım. Kış süresi boyunca buranın bütün soğuğunu çekiyoruz ama yaz gelince bizi atıyorlar dışarıya. Belli bir yer vermiyorlar. Bize bir yer verdiler, şimdi de verdikleri yerden kamyonlar kalkmıyor. Araçları kaldırsalar da bizim de belli bir yerimiz olsa”

“GÜÇLÜ GELEN GÜÇSÜZÜ EZİYOR”

“Tıp’ta okuyan kızım var. Onun için çalışıyorum. Kızımın 4 senesi kaldı. Kızım Mezun olsun sonra bende daha çalışmayacağım. İyice bıktırdılar bizi. Her hafta yer değiştiriyoruz. Güçlü gelen güçsüzü eziyor. Yanımda kimsem yok diye her hafta ağlatıyorlar beni” dediler.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On