İŞLERİ DURMA NOKTASINA GELDİ

30 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
398 defa okundu.
İŞLERİ DURMA NOKTASINA GELDİ

Hemen hemen her ilde olduğu gibi ilimiz Kırşehir’de de Doğalgaz kullanımının hızla yaygınlaşması tüp satarak geçimini sağlayan esnafı zora sokuyor.

Türkiye genelinde doğalgazın gelmesiyle birlikte tüp satışları azaldı. Kırşehir’de de durumun aynı olduğunu söyleyen esnaflar, insanların evlerine doğalgaz almasıyla birlikte tüp satışlarının yüzde 85 düştüğünü belirtti.

Deden kalma mesleğini yürüten ve 45 senedir Uzun Çarşıda tüp satarak geçimini sağlayan Osman Orman, yaptığı konuşmasında şunları kaydetti; “Elit kesimden kırsal kesime kadar her yere doğalgaz döşemeyi planlayan belediyeler hızla tüm şehirde doğalgazı yaymış durumda. Geçmişten günümüze gerek ısınmada gerekse de mutfakta normal ev tüpünü kullanan vatandaş hızla doğalgaz kullanımına geçiyor. İşlerimiz Doğalgazdan dolayı bitti. Merkezin % 85’i Doğalgaz oldu. Köyler, kasabalar ilçelerde yaşayanlara satış yapıyoruz. Genelde ufak tüp kullananlara hizmet veriyoruz. Doğalgaz geldi geleli işlerimiz çok durgun. Ortalama 5 senedir bu şekilde. Piknik tüpü de eskiye nazaran yarı yarıya düştü. Büyük tüp kadar olmasa da küçük tüp satışı da bitme noktasına geldi. Köylerde, bağ bahçede, balkonlarda kızartmalarda, balıklarda kullanılıyor. Yazın 5, 6, 7 ve 8.  Aylarda Düğünler ve Almancıların gelmesinden dolayı yine idare ediyor ama 9. Aydan 4. Aya kadar çok kötü bir durumdayız. Büyük Tüp 80 lira, Küçük tüpte 16 lira. Rekabetten dolayı Esnaflar arası fiyat değişikliliği de olabiliyor. Eskiden 3-5 lira lokantaya indirim yapıyorlardı, şimdi 10 lira indirim yapılıyor. Şimdi rekabet olayı çok farklı. Bazı tüpçüler 20 lira bile indirim yapıyorlar” diye konuştu.

HABER: NURTEN CEYLAN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN