İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU YÜRÜRLÜK’TE

28 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
462 defa okundu.
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU YÜRÜRLÜK’TE

          kirsehir-bakkallar-ve-bayiiler-esnaf-odasi-genel-kurulu-pazar-gunu-yapilacake17bc5447dca7e7a520b  Kırşehir Bakkal ve Bayiler Esnaf Odası Açıkladı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu Yürürlüğe Girdi

Bilindiği üzere; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30/06/2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun “Yürürlük” başlıklı 38’inci maddesi uyarınca,  kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için, aynı Kanunun 6’ncı maddesi kapsamında “iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alma veya üstlenme” yükümlülüğü 01/07/2016 tarihi itibariyle başlayacağı bildirildi.

Buna İstinaden yanında en az 1 sigortalı işçi çalıştıran Esnaf ve Sanatkârın yasa gereği İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanından hizmet alması zorunluluğu getirildi.

Siftahsız evine giden, BAĞ-KUR ve SSK primlerini ödemekte zorlanan, Ailesinin nafakasını temin etmekte güçlük çeken ve Ayakta kalma mücadelesi veren Esnaf ve Sanatkârın durumu gün geçtikçe zorlaştığı bildirildi.

Çok tehlikeli, Tehlikeli ve Az tehlikeli olarak üç sınıfa ayrılan işyerlerinde yeniden bir düzenleme yapılması ve Küçük Esnaf’ın üzerindeki yükün biraz daha hafifletilmesi gerekmekte olduğu belirlendi. Aksi takdirde Kayıt dışı istihdamın ortaya çıkacağı ve Ekonomiye zararı olacağı düşünülmekte olduğu öğrenildi.

Buradan Yetkilileri seslenerek Ekonomimizin bel kemiği olan Küçük Esnaf ve Sanatkâra yük getiren değil; Küçük Esnaf ve Sanatkârı Koruyan ve Kollayan tedbirlerin alınmasını  gerektiği belirtildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN