IRAK, SURİYE VE AFGANLI ÖĞRENCİLER AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

7 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
294 defa okundu.
IRAK, SURİYE VE AFGANLI ÖĞRENCİLER AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

MÜLTECİ ÖĞRENCİLER AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİNİ ZİYARET ETTİ. (İHA/KIRŞEHİR-İHA)

Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü, Göç ve Yerel Yönetimler ve Araştırma Müdürlüğü organizesi ile mülteci öğrencileri ağırladı.
Ahi Evran Üniversitesi’nde gerçekleşen organizasyonda mülteci öğrenciler, kütüphane ve fakültelerde gezdirilerek üniversitede ağırlandı.
Mülteci öğrencilerin buluşmasında konuşan Rektör Vatan Karakaya, “Suçları olmadan vatanlarından uzaklaştırılmış bu çocukların çatışmasız bir ortamda yetişmesi için insanlığı korumak üzere bugünden itibaren yetişmeye başlayacaksınız. Bu amaçla kurulan üniversitemiz Göç ve Yerel Yönetimler Araştırma ve uygulama Merkezi olarak sorunlara çözüm bulmak için sürekli Eğitim Merkezi de sorunları gidermek için çalışmalar yapıyor.” dedi.
Mülteci öğrencilerin üniversite ortamını görmeleri ve tanımaları noktasında üniversitede bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, “Çok okuyun. Önce kendimizi, sonra kültürümüzü, batı kültürünün hayati değerlerini öğrenin. Onların değerleri ekonomik, bizim değerlerimiz islami, insani. İlerde kim olduğunuz kara vermenizi istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
Göç ve Yerel Yönetimler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Güreşçi, Ahi Evran Üniversitesinin göçler ve mülteci öğrencilerle yapılan çalışmalar noktasında ki yerini sorarken çalışmaların sorunları çözme noktasında daha da artacağını belirtti.
Karşılıklı istişarenin yapıldığı toplantıda Rektör Karakaya, Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibata geçilerek çalışmaların yapılacağını söyledi.
Programa Irak, Suriye, Afganistan’dan gelen 11 öğrenci katıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN