İnternette Satılan Zayıflama İlaçlarına Kanmayın

18 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
İnternette Satılan Zayıflama İlaçlarına Kanmayın

Son günlerde internetten alınan ilaçlarla ilgili sorunlar tekrar gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde internet üzerinden aldığı zayıflama ilacı yüzünden sağlığını kaybeden bir genç kızın yaşadığı sorunlar internetten ilaç almanın ne kadar yanlış olduğunu gözler önüne serdi. Konuyla ilgili Kırşehir Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Musa Çubuk, Gazetemiz 40 Arena muhabirine açıklamalarda bulundu.  kesinlikle internette ve medyada tanıtımı yapılan ilaçların alınmaması gerektiğini belirtti.

Para karşılığında bazı doktorların medyada ilaçların reklamını yaptığını ve bu ilaçların çoğunun sağlığa zararlı olduğunu ifade eden Çubuk, “Bir takım insanlar ipe sapa gelmez ilaçları zayıflama ilacı olarak piyasaya çıkartıyorlar ve odaları ve bazı profesörleri de bu işe alet ediyorlar. Doktor derken ortalıkta doktorlukla alakası olmayan unvan olarak doktor olan bir takım sahtekârlar var. Bu sahtekârlar para karşılığı ekranlara çıkarak hiçbir faydası olmayacak ve hatta sağlığımıza ciddi zararları olacak bir takım şeylerin para karşılığında reklamını yapıyorlar. Ama bu profesörlerin eczacılıkla, doktorlukla alakası yok. Atıyorum çevre mühendisi ama alanında profesör. Örnek veriyorum tabi bunların hekimlikle, eczacılıkla uzaktan yakından alakası yok. Bunları hayretler içerisinde izliyoruz. Zaman zaman bizim hocalarımız çıkıyor, arkadaşlarımız çıkıyor bizler bile bir takım bilgiler elde ediyoruz. Bunları tenzih ediyorum. Hep söylüyoruz. Daha önceki görüşmelerimizde de söylemiştim. Kesinlikle ve kesinlikle internetten ilaç almamak lazım. Bununla ilgili Sağlık Bakanlığının da açıklamaları var. İnternette ‘İlaç’ adı altında satılanların %99’unun ilaç olmadığı, sahte olduğu ve hatta zararlı olduğu yönünde birçok beyan var. Vatandaşlarımız bunlara inanıp alıyor ve ne yazık ki sonunda ya sağlığından ya canından oluyor. Geçen haftalarda haberlerde izledik genç bir kız zayıflama ilacı diyerek internetten aldığı ilaçla ne yazık ki felç geçirmiş… Çok geçmiş olsun ama artık insanlar bu internetten ilaç alma olayını bırakmalı.”

Hekim kontrolünde alınmalı
İlaçların hekim ve eczacı kontrolünde alınması gerektiğinin altını çizen Çubuk, “Tabi ki zayıflama ilaçları var ruhsatlı. Onlardan sonuç alınabilir, alınmayabilir. Bu ilaçları kullanırken bir takım şeylere de dikkat etmeniz gerekir. Tamam, ilacı alıyorsunuz ama bir taraftan da homini gırtlak yemeye devam ederseniz, spor yapmazsanız tabi ki ilaçlar tek başına sonuç vermeyecektir. İlacın yanında sporunuza, yürüyüşünüze, yediğinize, içtiğinize dikkat etmeniz lazım ancak öyle sonuç alırsınız. Ruhsatlı ilaçlardan her zaman sonuç alınmıyor ama en azından insanların canını veya genel sağlığını bozmuyor. O yüzden zayıflamak için sadece ve sadece hekimin verdiği ilaçları sporla, yürüyüşle ve hekimin söylediği yöntemlerle birlikte kullanmakta fayda var. yazık ki halen birçok ilacı bulmakta sorun yaşıyoruz. Birçok ilaç yok. Gözle ilgili ilaçları bulmakta sorun yaşıyoruz. Yine kanser ilaçları ile ilgili bir takım sıkıntılar var. Yine bir fiyat ayarlaması konuşuluyor ama ne oranda olur, gerçekleşir mi? Gerçekleşmez mi bilemiyoruz.” dedi.

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com