İnsan Sağlığına Faydalı Kuruyemişler

3 Mart 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
102 defa okundu.
İnsan Sağlığına Faydalı Kuruyemişler

Günümüzde büyük küçük, kadın erkek demeksizin herkes bakımlı olmaya özen gösteriyor, bunun için de çeşitli güzellik arayışlarında bulunuyor. Özellikle, bakımlı bir cilt için sağlıklı olmaya özen gösterenler ise, öncelikle vücut sağlığını korumaya çalışıyor. Çeşitli tıbbi müdahalelerle gerçekleştirilen bakım seanslarıyla birlikte, öncelikle bakımlı ve sağlık bir cilt ve vücut için dikkat edilmesi gereken en önemli şey tükettiğimiz besinler. 
Özellikle son dönemlerde kuruyemiş ve bitki çaylarının sağlıklı ve bakımlı bir vücut için gerekli olduğu üzerinde duran uzmanlar, kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, hurma gibi kuruyemişlerin tüketilmesi gerektiği üzerinde duruyor. Bununla birlikte özellikle kilo yakımı, kan şekerini düşürme, diş çürümesini engelleme gibi özellikleri barındıran bitki çayları da sağlıklı ve bakımlı bir vücut arayışında olanların vazgeçilmezi haline geliyor.
Biz de 40 Arena Gazetesi olarak, sağlıklı bir vücut için tüketilmesi tavsiyesinde bulunulan kuruyemiş ve bitki çaylarının faydaları üzerine araştırma yaptık.


Kuru incir, hücrelerin yenilenmesini sağlıyor
Kırşehirli Aktar Emre Öz’den aldığımız bilgiye göre, özellikle kuru incir tüketimi, vücut hücrelerinin yenilenmesini sağlıyor. Kuru incir, protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, gribal enfeksiyonların engellenmesinde tüketilen kuru incir, sindirimi de kolaylaştırıyor. En önemlisi de  Kuru incir içerdiği ‘benzaldehit’ maddesiyle kanserli hücrelerin büyümesini önlüyor. Ayrıca, kolesterolün de kana karışmadan vücuttan atılmasını sağlıyor.


Şeker krizine sağlıklı çözüm; kuru kayısı
Bununla birlikte kuru kayısı da, özellikle diyet yapanların olmazsa olmazı. Diyet yapanlar, ani gelen şeker krizine sağlıklı bir çözüm olarak kuru kayısıyı tercih ediyor.
Kuru kayısı ayrıca, taze havuç, yeşil yapraklı sebzeler, patates ve kavun gibi beta-karoten yönünden zengin olmakla birlikte, potasyum, demir, kalsiyum, silisyum, fosfor gibi mineralleri ve C vitaminini de bünyesinde barındırıyor. 
Kuru kayısının en bilinen özelliğinden biri de, kabızlık sorununa çözüm olması. Kuru kayısının içeriğindeki selüloz ve pektik hafif etkili bir müshil olarak kabızlık tedavisinde kullanılabiliyor. Hazımsızlığın giderilmesine de yardımcı olan kuru kayısı, demir içeriği yüksek olduğu için anemi tedavisinde destekleyici olarak kullanılabiliyor.


Kuru üzüm, kalp sağlığını destekler
Demir bakımından zengin bir besin kaynağı olan kuru üzüm ise, göz sağlığı açısından oldukça önemli. Kuru üzüm, kan basıncının düşürmesine yardımcı olarak, kalp sağlığını destekliyor. Kuru üzümdeki lif, sertliği azaltarak kan damarı biyokimyasını destekliyor. Kuru üzümün en bilinen faydalarından biri ise, kansızlığı tedavi edecek miktarda demir içeriyor olması. 


Zinde bir beden için, hurma
Lezzetin vazgeçilmezi olan hurma ise, içerisinde zengin hayati besinler barındırıyor. İnsan vücudunun sağlıklı ve zinde kalmasında içerdiği birçok elementle ünü uzun yıllara dayanan hurmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği ifade ediliyor. Kanseri önleyici özelliğe de sahip olan hurma damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın da önüne geçiyor. Kan damarlarını yumuşatma özelliğine sahip olan hurma, damar sertliği ve kolesterolü kontrol ediyor.  
Bu besinlerin yanında ayrıca, çeşitli bitki çaylarının insan vücuduna olumlu etkisi olduğunu söyleyen aktarlar, bitki çayları hakkında da bilgi verdi.


Egzersizden önce içilen yeşil çay, metabolizmayı hızlandırıyor
Özellikle herkes tarafından oldukça bilinen ve tüketilen yeşil çay, sindirime yardımcı olmak için tüketilmekle birlikte, vücutta oluşan bazı yaraların iyileşmesi, kalp ve akıl sağlının gelişmesi, vücut ısısının düzenlenmesi için de tavsiye ediliyor. 
Yeşil çayın ayrıca, diyabet, Alzheimer hastalığına kadar her konuda olumlu etkileri olduğu da belirtiliyor. Egzersiz yapmadan önce içilen bir bardak yeşil çay ise, metabolizmayı hızlandırıyor. 


Kasları gevşeten bitki; papatya
Yine en çok tüketilen bitki çaylarından biri olan papatya çayı, özellikle kasları gevşeterek oluşabilecek ani krampları azaltıyor. Sakinleştirici özelliği olan papatya çayının kadınların relg döneminde rahim kasılmaları ve ağrılarını dengelediği ifade ediliyor. Ayrıca, dişeti hastalıklarının azalması bakımından da papatya çayı oldukça önem taşıyor. Kekik çayı ise, boğaz ve öksürüğü azaltarak, baş ağrılarını hafifletme özelliği gösteriyor. Yatıştırıcı etkiye sahip olan kekik çayı, antioksidan özelliğine de sahip.

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On