İNSAN İLİŞKİLERİNE DAYALI MÜZAKERELER

30 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1076 defa okundu.
İNSAN İLİŞKİLERİNE DAYALI MÜZAKERELER

mustafa kılınç resim Başarıya giden yolda farkı ortaya koymak, iz bırakmak, ikna etmek ve hedeflediğimiz sonucu almak her liderin arzusudur. Bu bölümde insan ilişkilerine dayalı müzakere ve arabuluculuk konusundaki “Sır” anahtarları sizlerle paylaşacağım. Bilmelisiniz ki;

Müzakerelerde kimse kazanmaz, önemli olan oyunun nasıl oynandığıdır

Çoğu zaman müzakereler ile “arabuluculuk” liderler, yöneticiler ve bireyler tarafından birbirine karıştırılmaktadır. Pozisyon, roller ve hedefler açısından müzakereler ile arabuluculuk birbirinden ayrılırken yön konusunda birbirini tamamlar.

İlişkiye dayalı müzakere becerileri, müzakere sürecindeki en önemli faktörün taraflar arasındaki ilişki olduğu ilkesine dayanır. Taraflardan biri kendisine avantaj sağlamak için “sert” müzakere yaklaşımını tercih edebilir. Ama karşı taraf “aldatıldığı” duygusuna kapılırsa, bu noktadan sonra sağlıklı bir ilişkinin gelişmesi çok zordur. Müzakere öncesinde, sırasında ve sonrasında en önemli faktör ilişkidir.

İnsanlar duygusal yaratıklardır. Etkileşim veya müzakereden sonra kendimizi nasıl hissettiğimiz, uyum düzeyini ve iletişimin kalitesini belirleyen şeydir. Müzakerelerde göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey “insan faktörüdür.”

Müzakere ile Arabuluculuk arasındaki fark:

 

 

 

Müzakere                                           Arabuluculuk

Pozisyon:                   Pozisyon alınır                                  Pozisyon alınmaz

Rol         :                   Sonuç almak                                      Çevirmenlik

Hedef     :                   Müzakere kuralları içerinde              Kesin ve net iletişim

sonuç almak                                       sağlamak

Yön        :                   İlişki kurmak ve uyumu sürekli        İlişki kurmak ve uyumu

korumak                                             sürekli korumak

 

MÜZAKERE STİLLERİ

İnsan ilişkilerine dayalı olarak yapılan müzakerelerde “Yumuşak”, “Sert” ve “İlkeli” olmak üzere üç çeşit müzakere yöntemi vardır.

“Yumuşak” Müzakere Stili: Epey zaman kaybına, odaklanma ve yön eksikliğine neden olabilir. Çerçeveyi belirlemek, mevcut durumu tanımlamak ve istenen durumu net bir şekilde özetlemek gerekir. “Resmin tamamı” ortaya konduktan sonra müzakerenin o yönde daha verimli bir şekilde ilerlemesi sağlanır.

“Sert” Müzakere Stili: Uyum sağlamak ve sonra da ilkeli müzakere pozisyonuna doğru yönlendirmek gerekir. “Sert” müzakerecinin uygulayabileceği taktik ve manevraları bilmek gerekir. Bunları bilirseniz, savuşturabilir ve taktiklerden etkilenmeden müzakere sürecini yönlendirebilirsiniz.

“İlkeli” Müzakere Stili: Çok çeşitli biçimlerde olabilir. Diğer iki stilden asıl farkı müzakere sürecinin arkasında yatan niyettir. Bu niyet müzakere tarafları arasında süregelen ilişkilere dayalıdır.

 

 

 

NASIL OLUR DA BİZİMLE SADECE EN MANTIKLI İNSANLAR UZLAŞABİLİR?

 

YUMUŞAK SERT İLKELİ  
Müzakereciler dosttur. Müzakereciler düşmandır. Müzakereciler sorun çözücüdür.  
Hedef anlaşma sağlamaktır. Hedef karşı tarafı yenmektir. Hedef verimli ve dostane bir şekilde ulaşılan akıllı bir sonuçtur.  
İlişkiyi geliştirmek için taviz verir. İlişkinin koşulu olarak taviz ister. İnsanlarla konuları birbirinden ayırır.  
İnsanlara ve soruna karşı yumuşak yaklaşır. Soruna ve insanlara karşı sert yaklaşır. İnsanlara yumuşak, soruna sert yaklaşır.  
Başkalarına güvenir. Başkalarına güvenmez. Güvenden bağımsız olarak devam eder.  
Konumunu kolayca değiştirir. Karşı tarafın konumunu zayıflatır. Pozisyona değil, çıkarlara odaklanır.  
Öneride bulunur. Tehdit eder. Çıkarları araştırır.  
Kâr-Zarar hesabını açıkça belirtir. Karşı tarafın kâr-zarar hesabına göre yanlış yönlendirme yapar. Kâr-Zarar hesabından kaçınır.  
Anlaşmaya varmak için tek taraflı kayıpları kabul eder. Anlaşma karşılığında tek taraflı kazançlar ister. Karşılıklı kazanç yönünde seçenekler yaratır.  
Tek bir yanıt-kabul edilebilir bir yanıt-yönünde çalışır. Tek bir yanıt-kendisi açısından kabul edilebilir bir yanıt-yönünde çalışır. Seçim yapılabilecek çeşitli alternatifler geliştirir: daha sonra karar verir.  
Anlaşma konusunda ısrar eder. Kendi konumunda ısrar eder. Nesnel kriterlerde ısrar eder.  
İrade savaşından kaçınır. İrade savaşını kazanmaya çalışır. İradeden bağımsız standartlara dayalı bir sonuca ulaşmaya odaklanır.  
Baskıya boyun eğer. Baskı uygular. Mantıklıdır ve açıktır. Baskıya değil, ilkelere boyun eğer.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN