İLKOKUL İKİLERE ARAPÇA DERSİ VERİLECEK

23 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
611 defa okundu.
İLKOKUL İKİLERE ARAPÇA DERSİ  VERİLECEK

l_tp-224-350x200Okullarda zorunlu Osmanlıca dersi tartışmalarının ardından bu kez sıra Arapça’ya geldi. Kırşehir’de de gelecek yıl ilkokul 2’nci sınıf öğrencilerine Arapça dersi verilmesi kararı alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun 21 Ekim 2015’te yayımladığı karara göre, 2016-2017 öğretim yılında ilkokul 2’nci sınıf öğretim programına Arapça dersi konuldu.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı ilkokul 2, 3 ve 4’üncü sınıflar Arapça Dersi Öğretim Programı’nda ‘dini sebepler‘ ele alınırken şöyle denildi: “22 ülkede yaklaşık 350 milyon nüfusun anadil olarak konuştuğu Arapça, BM’nin kabul ettiği altı resmi dilden biridir. İslam ülkelerinde dini açıdan da önemli olan Arapçanın öğrenilmesi için başta tarihi ve kültürel sebepler vardır. Arapça konuşan coğrafyanın jeopolitik ve stratejik önemi nedeniyle gün geçtikçe önem kazanması, Arapçanın dini sebeplerin yanı sıra ekonomik, turistik, siyasi ve ticari sebeplerle de öğrenilmesini zorunlu kılmaktadır.”

Arap dünyasıyla etkileşim lazım

Dersin verilme gerekçesinde Arapça’nın Türk İslam tarihine ışık tuttuğu vurgulanarak, “Ayrıca Arap dünyasıyla artan ilişkilerimiz yetişmiş elemana olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Söz konusu nedenlerle Arapça ilk defa ilkokul 2. sınıftan itibaren bir yabancı dil olarak iletişimsel yaklaşımla, yakından uzağa, basitten karmaşığa, sarmal ve öğrenci merkezli olarak ele alınmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Eğitim-İş: Yargıya taşıyacağız

İlkokul 2’nci sınıfta seçmeli ders bulunmadığına dikkat çeken Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, “Seçmeli de olsa zaten ‘seçmeli dersler’ altında belirli dersler seçtiriliyor. Bunu da zorla seçtireceklerdir’’dedi.

Demir, “Öğrenciler, kendi dillerinde meramlarını anlatamıyor, dilekçe yazamıyor. Arapça gibi zor dili ilkokul 2’nci sınıfta öğretme kararı siyasi bir karardır. Doğru bulmuyoruz, yargıya taşıyacağız’’diye konuştu.

Kırşehirli veliler: ” İlkokul ikinci sınıflar daha çok küçük normal dersleri zor algılarken Arapçayı nasıl algılayacak bilemiyoruz. Kolay kolay öğrenemezler bizce. Bu dersi daha üst sınıflarda uygulamaya başlasalar daha kolay olurdu. Çocuklar için dersleri zorlaştırıyorlar. Okullar gitgide zorlaşmaya başladı. Çocuklar daha çok küçükler nasıl öğrenecekler diye düşünen yok. “ ifadelerine yer verdiler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On