İlişkilerin Kabusu “Aşırı Kıskançlık”

1 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1949 defa okundu.

mustafa kılınç resim

“Sevgi teleskoptan bakar, kıskançlık ise mikroskoptan.”

Josh Billings

Kadın-Erkek ilişkilerinde “aşırı kıskançlık‟ çiftlerin huzurunu alıp götürür. İlişkilerin kabusu haline gelen yoğun kıskançlık krizleri iyi sonuçlar doğurmadığı gibi çiftlerin sağlığını da olumsuz yönde etkiler.

Aşırı kıskançlık gösteren kişinin kendi kişiliği ile ilgili bir problemi vardır. Tüm kişisel problemler gibi bunu da bir başkasının o kişi adına çözmesi mümkün değildir. Kısacası, eşinin/sevgilisinin kıskançlığı nedeni ile bireyin belli kişilerle görüşmesi görüşmemesi, belli şekilde giyinmesi-giyinmemesi, belli yerlere gitmesi-gitmemesi problemi çözmez. Tam aksine kıskançlık gösteren kişinin, davranışlarının daha da güçlenmesine neden olur.

Bir kez daha söylemek gerekirse kıskançlığın temeli “özgüven‟ eksikliğidir. Kişinin kendine ya da bir diğerine aşırı güvenmesi ile aşırı güvenmemesi arasında bir fark yoktur. Bu iki zıt durum, aslında madalyonun iki yüzü gibidir. Her ikisinde de kişinin özgüven sorunu temeldir.

Aşırı kıskançlık gösteren kişilerin karşısındakilere söylediği şey;

“SANA GÜVENMİYORUM” KENDİMİ GÜVENİLMEYE YETERLİ GÖRMÜYORUM‟ demektir.

Bu sorunumuzu eşimize attığımızda ilişkide suçlama, yargılama, aşağılama sık sık yaşanan kızgınlıklar birikir. İçerleme duyguları güçlenir ve birbirimizi tanımak, kendimizi olduğu gibi sunmak yerine “Bendeki sorunun sebebi sensin” diye diretmek suretiyle kavga edilir.

Kıskançlık duygusu yardım alınmadığında dengeye gelmez. Sonuçta çiftler kısır döngüden kurtulamazlar.

“Dinleyen kişiler daha az hata, daha az yanlış anlama ve daha az yanlış başlangıçlara neden olur.”

“Mustafa Kılınç”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN