İlimizde Bilgi Okuryazarlığı Çalıştayı Düzenleniyor

7 Kasım 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
874 defa okundu.
İlimizde Bilgi Okuryazarlığı Çalıştayı Düzenleniyor

 İlimizde Bilgi Okuryazarlığı Çalıştayı Düzenleniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan ‘Eğitimde İş Birliği Protokolü’ gereğince, her iki Bakanlığın hizmetlerini çağın en önemli değerlerinden kabul edilen Bilgi Okuryazarlığı Eğitimi üzerinden öğretmen-kütüphaneci ve okul-kütüphane iş birliği ile yarınlara nasıl hazırlanmamız gerektiğini ortaya koymak amacıyla “Bilgi Okuryazarlığı Çalıştayı” düzenleniyor.

Okulların eğitim yuvası olduğu gerçeğinden hareketle kütüphanelerin de eğitimin bir parçası olduğu göz ardı edilemeyeceği gibi, her iki önemli kuruluşun da değişen eğitim paradigmasında söz konusu alan üzerinde çalışan ilgili kamu kurum ve kuruluşları, KOP Kalkınma İdaresi Başkanlığı, üniversiteler, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kütüphaneciler, öğretmenler ve konunun uzmanlarının katılımıyla düzenlenen çalıştay süresince; bilgi okuryazarlığı becerilerinin kazandırılmasına yönelik uygulamalar, eğitim programları, etkinlikler, oyunlar, egzersizler vb. faaliyetlerin geliştirilmesine ilişkin çalışmaların yürütülmesi hedeflenmektedir.

Ayrıca, çalıştay raporunun basılı ve elektronik olarak kitaplaştırılması da planlanmaktadır. Bir otelde düzenlenen Bilgi Okuryazarlığı Çalıştayına Vali İbrahim Akın, Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır, İl Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz, ilgili kurum temsilcileri, akademisyenler, kütüphaneciler ve uzmanlar katıldı.

Vali İbrahim Akın, çalıştayın açılış programında yaptığı konuşmasında, “Bilinen tarihiyle 5 bin yıllık bir geçmişi olan, bu süre içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kırşehir’de değerli şahsiyetler yetişmiştir. Osmanlı Devletinin manevi kurucusu Şeyh Edebalı, Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli, büyük düşünür ve fikir adamı Hacı Bektaş-ı Veli, gönül insanı Yunus Emre, Gök Bilim Medresesinin kurucusu, astronomi alanında eğitim vermeyi ilke edinen ve bu anlamda bir medrese kuran Cacabey bu topraklarda yetişen değerli şahsiyetlerdendir. Bunun yanında, Arapça ve Farsçanın yaygın olarak kullanıldığı bir dönemde öz Türkçe eserler yazan Aşıkpaşa, bir başka önemli değer olan Ahmed-i Gül Şehri de bu topraklarda yaşamış değerlerdir. Bu yönüyle baktığımızda, Kırşehir esasında bir tarih ve kültür şehridir. Milletin yaşayışına yön vermiş, katkıda bulunmuş önemli şehirlerden bir tanesidir. Yine, hepimizin bildiği gibi Kırşehir, bozlak kültürü açısından da önemli değerleri yetiştirmiştir. Bozkırın Tezenesi Saz ve Söz Ustası Merhum Neşet Ertaş, babası Muharrem Ertaş, Şemsi Yastıman, Çekiç Ali, Hacı Taşan gibi bu topluma önemli ve unutulmaz eserler bırakmış ozanlarımız da yine bu toprakların yetiştirdiği önemli değerlerimizdir. İşte bu insanların bıraktığı miras sayesinde Kırşehir’in müzik şehri olarak tescil edilmesi için UNESCO’ya başvurmuştuk. Bu başvurumuz olumlu sonuçlandı ve Kırşehir UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağı’na müzik alanında giren ilk şehir oldu. Dolayısıyla, ilimizin müzik şehri olduğu tescillendi ve Kırşehir’in müzik alanında bir marka şehir olmasının yolu açıldı. Bilgi okuryazarlığı, bildiğimiz ama farkına varmadığımız, bilgi gereksiniminin farkına varmak, bilgiye ulaşmak, bilgiyi yorumlamak, değerlendirmek ve bunu etkin ve verimli şekilde kullanmaktır. Bir toplumun bilgi üretmesi, gelişmişliğinin göstergesidir. Bilgi üretmenin yanında, başkalarının ürettiği bilgilerden de nasıl istifade edilmesini bilmek de çok önemli. Günümüzde, bu kadar yoğun bilgi akışı içerisinde doğru ve gerçek bilgiye nasıl ulaşırız, bunu da bu çalıştayda değerlendirip öğreneceğiz. Tarih, kültür ve müzik şehir Kırşehir’de bu çalıştayın düzenlenmesinden duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyor, çalıştayın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor, başarılı bir çalıştay diliyorum.” dedi. Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu da konuşmasında, “Kitap, kütüphane ve okul işbirliğinin daha da pekişmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Doğru ve gerçek bilgiyi bulmaya çalışıyoruz.

Geleceğe dönük olarak en azından üzerinde yürünebilecek bir patika oluşturabilirsek çalıştay başarılı olacaktır. Bu çalıştayın sonucunda da bir kitap oluşturulacaktır. Amacımız, son dönemlerde yaptığımız çalıştaylardan edindiğimiz tecrübeyi mümkün olduğu kadar paylaşıp ülkemizin geleceğine yönelik olarak enformatik çöplükten daha hızlı bir şekilde kurtulabilmek adına kütüphanelerimizi daha işlek hale getirmek, kütüphanecilerimizi de halkla, okullarla daha fazla işbirliği yapar hale getirmektir. Kütüphaneleri ayağa kaldırırsak toplumumuzu da daha yukarılara taşıyacağımıza inanıyoruz. Bu çalıştayın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünden Prof. Dr. Serap Kurbanoğlu ile Çankaya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Buket Akkoyunlu’nun açılış sunumlarını yaptıkları çalıştay, 2 gün boyunca devam edecek.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN