İlimiz 3. Uluslararası Ahilik Sempozyumuna Ev Sahipliği Yapacak

3 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
583 defa okundu.
İlimiz 3. Uluslararası Ahilik Sempozyumuna Ev Sahipliği Yapacak

Ahi Evran Üniversitesi Tarafından Düzenlenen “XIII. Yüzyıla Kadar Türk ve İslam Dünyasında Ahiliğin Temelleri” Temalı 3. Uluslararası Ahilik Sempozyumu Düzenlenecek.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenecek olan “XIII. Yüzyıla Kadar Türk ve İslam Dünyasında Ahiliğin Temelleri” Temalı 3. Uluslararası Ahilik Sempozyumuna ev sahipliği yapacak. Esnaf Teşkilatı’nın Kurucusu ve ticaret, ekonomi ve sosyal hayatta önemli etkileri olan Pir Ahi Evran-ı Veli’nin öğretisi, felsefesi ve prensiplerinin tüm dünyaya duyurulacağı 3. Uluslararası Ahilik Sempozyumu 5 Ekim 2017 Perşembe günü saat 10.30’da Fen Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirilecek. Sempozyumda sunulan tebliğler üniversitemiz tarafından III. Uluslararası Ahilik Sempozyumu başlığı adı altında bastırılacaktır diyen Yrd. Doç. Dr. Rıfat İlhan Çelik, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Ahilik, Türk-İslam Medeniyetinin en önemli müesseselerinden biridir. Bu anlamda onun Ortaçağ İslâm dünyasında doğup, gelişmesi, devlet ve toplum hayatı ile günümüz İslam dünyasını ve Türk topluluklarını etkilemesi önem arz etmektedir. Bu bağlamda Ahi Evran Üniversitesi olarak 5-6-7 Ekim tarihleri arasında üçüncüsünü düzenleyeceğimiz uluslararası bir sempozyum tertip etmeyi planlamaktayız. Sempozyumun amacı çeşitli konu başlıkları çerçevesinde “XIII. yüzyıla kadar Türk ve İslam Dünyasında Ahiliğin Temellerinin uzman bilim insanları tarafından akademik bir ortamda tartışılması, çeşitli fikirlerin tespiti ve yeni bilgilerin ortaya çıkarılmasıdır. Sempozyumda sunulan tebliğler üniversitemiz tarafından III. Uluslararası Ahilik Sempozyumu başlığı adı altında bastırılacaktır” dedi.

SEMPOZYUMUN KONU BAŞLIKLARI

Kavram Olarak Fütüvvet,  XII. Yüzyıldan Önce Feta Anlayışı ve Temel Özellikleri, XII. Yüzyıldan İtibaren Teşkilat Olarak Fütüvvet, Halife Nasır Dönemi Fütüvvet Anlayışı ve Teşkilatı, Halife Nasır Sonrası Fütüvvet Teşkilatı, Fütüvvet-nameler, Fütüvvet Kültürü ve Ahilik Teşkilatına Olan Etkileri, Arapça Fütüvvet-nameler, Farsça Fütüvvet-nameler, Türkçe Fütüvvet-nameler, Ahilik ile İlgisi Bulunan Fütüvvet Benzeri Diğer Metinler, Orta Asya’dan Anadolu’ya Ahiliği Etkileyen Temel Dinamikler, Türk Dünyasında Ahilik Benzeri Sosyal Davranış Örnekleri, İlk Türkçe Metinlerde Ahilik Değerleri İle İlgili Bilgiler, İlk Müslüman Türk Devletleri Döneminde Yazılan Eserlerde Ahilik ve Fütüvveti Çağrıştıran Bilgiler, Kadim Dünyada Meslek Örgütlenmeleri ve Gençlik Hareketleri,  XII. Yüzyılda Örgütlü Sosyal ve Dinî Yapıların Ortaya Çıkışı.

  1. Oturum (Ahi Evran Konferans Salonu) İslamiyet Öncesi Feta ve Fütüvvet Anlayışı Oturum Başkanı Prof. Dr. Ali Torun 11:30-11:45 Prof. Dr. İbrahim Yılmaz Eski Arap Şiirlerinde Fütüvvet Kavramı 11:45-12:00 Prof. Dr. Mehmet Şeker Alplıktan Fütüvvete / Fütüvvetten Ahiliğe 12:00-12:15 Prof. Dr. İhsan Al-DEEK İslamiyet Öncesi ve İslami Dönemlerde Fütüvvet 12:15-12:30 Doç. Adil Şen Ahilikteki Ahlaki Kaidelerin İslam Öncesi Arabistan Yarımadasındaki Temellerine Bir Bakış 12:30-12:40 genel tartışma 13:00-14:00 1. Gün Öğle Yemeği 14:00-15:10.

HABER: SERHAT ERDOĞAN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On