İlhan, Sağlık Alanında Yaşanan Aksaklıkları Bakana İletti

16 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
496 defa okundu.
İlhan, Sağlık Alanında Yaşanan Aksaklıkları Bakana İletti

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Sağlık alanında yaşanan aksaklıkları dile getirdi.

İlhan, Sağlık Alanında Yaşanan Aksaklıkları Bakana İletti

Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmelerinde sağlık alanındaki uygulamalarda yaşanan aksaklıkları ve yetersiz kalınan durumları dile getirdi.

“HASTALARIN TEDAVİLERİ İÇİN HASTANE ORTAMINDAKİ İMKÂNLARIN İYİLEŞTİRİLMESİ GEREKİR”

Plan ve bütçe Komisyonu’nun sağlık bakanlığı bütçe görüşmelerinde sağlık alanına ilişkin konuşan CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Kırşehir Hastanesi’nde hastalara müdahalelerde ivedilik ve öncelik gerektiren hangi konularda sorunlar oluştuğunu ve vakalara müdahalede ne tür sıkıntılar yaşandığını belirterek hastanenin fiziki koşulları ile hastaların tedavileri için hastane ortamındaki imkânların iyileştirilmesi yönünde önlemler alınması gerektiğini söyledi. Diğer taraftan Kırşehir Hastanesi’ndeki hemşire ve yardımcı sağlık personelinin döner sermayelerinin yetersiz olduğunu belirten İlhan, arttırılması konusuna da değindi.

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan’ın Plan ve Bütçe Komisyonu Sağlık Bakanlığı Bütçe görüşmeleri üzerine konuşması;

“Sayın Bakanım, ben de dâhilîye uzmanıyım, yirmi yıldır doktorum. Kırşehir Milletvekiliyim. Kırşehir’de çalıştığım süre içerisinde günlük 100-150 hasta bakıyordum. Hastanemizin çok büyük problemleri var. Hastanemiz çalışanları çok iyi döner sermaye almadıkları için hasta sayısında kısıtlama yaptılar, günlük 30-40 hasta bakıyorlardı. Aynı zamanda döner sermaye düşük olduğu ve malpraktisler çok yüksek olduğu için ameliyatlar da yapılmamaya başlandı. Hastalar sürekli olarak sağa sola sevk ediliyor, özellikle Kayseri’ye ve Ankara’ya. Bir safra kesesi ameliyatı bile yapılamıyor Kırşehir’de. Maalesef durum böyle. Bu konuya el atmanızı istiyorum”.

“HASTANEMİZDE KAN VE KAN ÜRÜNLERİNE ULAŞMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”

“Hastanemizde kan ve kan ürünlerine ulaşmamız mümkün değil. Özellikle trombositler Kırşehir’e Kayseri’den geliyor. Kırıkkale’ye de Ankara’dan geliyormuş, öyle duyduk. Bu bizim için büyük bir sıkıntı çünkü kanamalı hastaya ivedilikle müdahale etmemiz gerekiyor ve müdahale edemiyoruz. Bunun önlemini mutlaka almanızı istiyoruz çünkü bu bizim için büyük bir sorun. Hemen hemen bütün doktorlar trombosit yönünden bir soruşturma geçirdiler Kırşehir’de. Çünkü trombositler yedi saatte geliyor, hastayı sevk etseniz iki saatte hasta gidecek ancak hastayı hiçbir merkez kabul etmiyor.

“HASTA YAKINLARI VE DOKTORLAR MAĞDUR DURUMDA”

Sizden bir ricamız ve isteğimiz de, bu sevkleri lütfen erken kabul etsinler, doktor arkadaşlar bu konuda çok sıkıntı yaşıyorlar. Çünkü hem hasta yakınları hem doktorlar bu durum nedeniyle çok mağdur duruma düşüyorlar. Geçen yine bir hasta daha, -aynı şekilde diyabetten ölen 17 yaşındaki hastamız gibi-, diyabet hastası, beni aradı on beş gün önce, insülin pompası kullandığını söyledi; dolar kurundan dolayı insülin pompasının fiyatının arttığını ve artık kullanamayacağını belirtti. Ben de ısrarla kullanması gerektiğini, en azından 4 defa insülin alması gerektiğini vurguladım fakat bunu yapamamış, kendi kafasına göre tablete geçmiş. Hasta, tip I diyabetti. Bu hasta ketoasidoz komasına girdi. On gün, on beş gün yoğun bakımda yattı ve daha sonra iyileşmeyle taburcu oldu fakat bu bende büyük bir korku uyandırdı çünkü sonuçta hastalarımız çok bilinçli değil Türkiye şartlarında. Tip I diyabetin, mutlaka insülin endikasyonu var. Bu hasta tablet kullanarak büyük bir tehlikeye girdi. Sizden isteğimiz, bu insülin pompasının geri ödeme kapsamına alınması. SGK tarafından herhâlde ödenmiyormuş. Fiyatı da dolar kurundan dolayı 18 bin liraya çıkmış.

“ONCASPAR’A NASIL BİR ÇÖZÜM BULABİLİRİZ?”

Az önce tarafımla paylaşılan yine önemli ve hassas bir konuya daha değinmek istiyorum. Bir lösemi hastamız var, 3,5 yaşında. Çocuğun ismi Yavuz Vehbi Köroğlu. Bu da aslında denk geldi, az önce mesaj geldi. Ben, bu çocuğun ilacını daha önce bir defa büyük bir çabayla getirtmiştim. İlacın ismi Oncaspar. Bu, kemoterapi ilacı. Lösemili hastalarda, özellikle çocukluk çağındaki lösemilerde kullanıldığında tedavi şansını arttıran ve tedavi başarısı çok yüksek olan bir ilaç. Siz daha iyi bilirsiniz ama ilacı almadığınız zaman hem hasta yakınları hem doktorlar sıkıntıya giriyor. Onun için bu Oncaspar’a nasıl bir çözüm bulabiliriz, bunu soracaktım.

“EN KISA ZAMANDA İSTEĞİMİZ, AİLE HEKİMLİĞİNDE SEVK ZİNCİRİNİN YENİDEN GETİRİLMESİ”

Diğer bir sorum da; aile hekimliği 2005 yılında Türkiye’de Düzce’de başladı fakat hiçbir zaman sevk zincirine bir türlü giremedik. Aslında amaç birinci basamak olarak aile hekimliğini kullanmaktı ancak hastalar baş ağrısı, diş ağrısı, diz ağrısıyla bile üniversite hastanelerine gelmekteler. Bu da bizim için büyük bir sıkıntı oluşturuyor. Kanser hastalarına mı, diyabet hastalarına mı, hipertansif hastalara mı bakalım yoksa topuk ağrısıyla, diz ağrısıyla mı ilgilenelim? Bu nedenle en kısa zamanda isteğimiz, aile hekimliğinde sevk zincirinin yeniden getirilmesidir.

“SONUÇLARI ÇOK VAHİM”

Bir de obezite konusunda bir saptamam var. Benim de yakın zamanda obeziteden ameliyat olmuş bir akrabam vefat etti. Bu obezite merkezlerini ciddi bir şekilde taramak lazım. Tabii ki başarılı olan merkezler de mutlaka vardır fakat ameliyatların yapıldığı yerlerin şartları mı uygun değil, yoksa cerrah mı yetersiz, onu bir tekrardan tetkik etmek gerekiyor çünkü eğer obezite cerrahisinde başarılı olamazsanız bunun sonuçlarının çok vahim olduğunu medyada duymaya devam ederiz.

“KIRŞEHİR HASTANEMİZDE HEMŞİRELERİN DÖNER SERMAYELERİ ÇOK YETERSİZ”

Ayrıca Kırşehir hastanesi afili bir hastane, hem eğitim hem de araştırma, tıp fakültesi hastanesi. Kırşehir hastanemizde hemşirelerin döner sermayeleri çok yetersiz. Yaptıkları işin karşılığı değil. En kısa zamanda hemşirelerin ve yardımcı sağlık personelinin döner sermayelerinin arttırılması hususunda da yardımlarınızı bekliyoruz. Teşekkür ederim.” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On