İlaca zam yolda..!

9 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
185 defa okundu.
İlaca zam yolda..!

İlaca zam yolda..!

Kırşehir’de ilaç temin sıkıntısının yaşandığı bu günlerde, ilaca yüzde 17 ile 25 arasında zam yapılması bekleniyor.

Çoğu sektörde olduğu gibi Kırşehir’deki Eczacılar da zorlu günlerden geçiyor. İlaç sektöründe büyük oranda dışa bağımlı olunması, Türkiye’nin ilaç yatırımı konusunda piyasadaki verimliliğini kaybetmesi; önem arz eden bazı ithal ilaçların ülkeye girişini de zorlaştırdı. Kâr marjı düşük diye yabancı firmalar, Türkiye’ye eskisi gibi ithal ilaç göndermiyor. Bu durum, piyasada ilaç kıtlığına sebebiyet verirken, hasta ve yakınlarını da ciddi anlamda mağdur ediyor. Kırşehir’deki Eczacılar da bu olumsuzluklar neticesinde zora düşüyor.

YÜZDE 17 İLE YÜZDE 25 ARASI ZAM BEKLENİYOR

40 Arena Haber Merkezinin edindiği bilgilere göre ilaçlara yüzde 17 ile yüzde 25 arasında zam bekleniyor.  Ekonomik olarak güç durumda olan Kırşehir’deki Eczacılar, bu zorlu şartlar altında bile vatandaşı ve vatandaşın alım gücünü düşünüyor. Piyasada yaşananlar ile ilgili kendilerinin ellerinden bir şey gelmediğini dile getiren Kırşehir’deki Eczacılar, vatandaşlardan her konuda anlayış bekliyor.

“ECZACILAR STOKÇULUK YAPAMAZ”

İlaç temini noktasında ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade eden Eczacı Halil Durukafa,  hasta ve yakınlarını zorda bırakmak istemediklerini dile getirerek özellikle bazı ilaçları bulmak konusunda güçlüklerin yaşandığını vurguladı.

“Geçmiş dönemlerde benim elimde çok sayıda göz ilacı olurdu. Benim elimdeki bütün göz ilaçları bitmiş durumda, yenileri de yok” diyen Eczacı Halil Durukafa, “Bazı prostat ilaçları, diyabet ve tansiyon ilaçları, kanser ilaçlarının temini zorlaştı. Çok üzülerek söylüyorum. Hastalarımız ile biz bir aile gibiyiz. Gelen hastama ‘İstediğiniz ilaç yok demek’ hoşumuza gitmiyor.  Bu noktada üstümüze düşeni yapıyoruz ve doktor ile iletişime geçiyoruz. ‘Yok var, ben biliyorum’ derse doktor, hastayı başka bir eczaneye yönlendiriyoruz. Ya da muvadilini veriyoruz. Ama genel itibari ile bazı ilaçlar genellikle bulunmuyor.  Ayrıca Kırşehir’deki Eczacıların stokçuluk yaptığını söylüyorlar. Böyle zorlu bir dönemde Kırşehir’deki Eczacı meslektaşlarım, kesinlikle stokçuluk yapmaz. Biz, vicdan taşıyoruz ve hastalarımızın sağlığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İLACA YÜZDE ZAM BEKLENTİSİ SÜRÜYOR

Firmaların, ilaca zam geleceğini söylediğinin altını çizen Eczacı Halil Durukafa, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kimse bilmiyor ama her Cuma günü ilaç fiyatları rutin olarak düşüyordu. Fiyatların düşmesi vatandaşımız açısından çok güzel. Fakat Eczacılar, çok zorlanmaya başladı. Enflasyon arttı, eleman ücretimiz var, döviz kurunda dalgalanmalar oldu. Gümrükte yaşanan sıkıntılar var, ham madde temininde zorluk çekiliyor.  Yaşam zorlaştı, çalıştırdığımız elemana zam yapmamız gerekiyor. Anlayacağınız Eczacıların da girdi maliyeti arttı. Bu anlamda ilaç fiyatlarında bir artışın olması kaçınılmaz görünüyor. Biz Eczacılar, gerçekten vatandaşımız istediği ilaca rahatlıkla ulaşabilsin diye çok fedakârlık yaptık. Gelinen süreçte bizim de yükümüz arttı. Umuyoruz ki yapılacak olan fiyat artışı vatandaşımızı çok yormaz. Duyumlarımıza göre ilaç fiyatlarında yüzde 17 ile 25 arasında zam yapılması bekleniyor.  Fiyat artışları da bizim dışımızda gelişiyor. Artışta bizim bir etkimiz ve yetkimiz de yok. Bizim beklediğimiz artış da yüzde 15.” (Haber: Didem Ceylan)

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com