İLAÇ FİYATLARINA ZAM GELDİ!

21 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
105 defa okundu.
İLAÇ FİYATLARINA ZAM GELDİ!

Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Fiyat Değerlendirme Komisyonu sonrasında yapılan basın açıklaması ile ilaç fiyatlarına zam geldiği duyuruldu. Yayımlanan açıklama metni şu şekilde; “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin ikinci fıkrası gereği 2020 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) Avro değeri 3,4037 TL’den 3,8155 TL’ye artırılmıştır. Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin yedinci fıkrasında bahsi geçen 11,75 TL ve 6,15 TL değerleri, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin onuncu fıkrası gereği Avro değerinde yapılan değişiklik oranında artırılarak 13,17 TL ve 6,89 TL olarak güncellenmiştir.
Geçerli olacak yeni depocuya satış fiyatının, mevcut depocuya satış fiyatının eski Avro değerine bölündükten sonra yeni Avro değeri ile çarpılarak hesaplanması kararı alınmıştır. Yeni fiyatlar 19.02.2020 tarihinden itibaren geçerlidir.”

Kırşehir ve Tüm Türkiye’de İlaç Fiyatları Zamlandı

Yayımlanan açıklamada zamlı ilaç fiyatları için 19 Şubat 2020 Çarşamba yani bugün itibari ile uygulamaya geçileceği bilgisine yer verildi. İlaçlara ortalama yüzde 12.10 oranında zam geldi.  Gelen zamların ardından ücreti avro olarak hesaplanan ilaçlarda kurda yaşanan değişiklikler nedeni ile fiyatlara zam gelmiş oldu. 

Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Fiyat Değerlendirme Komisyonu tarafından alınan kararla ilaca yüzde 12,10 zam yapıldı. Zamlı tarife ise 19 Şubat 2020 tarihinden itibaren geçerli oldu. Kırşehir Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Musa Çubuk, açıklamalarda bulundu. Çubuk, zammın gerekli olduğunu vurgularken, “İlaç fiyatları kura göre belirleniyor. Kur 3.81 civarında. Güncel kur 6.55 arada bir uçurum var. İlaç sanayisinin ayakta kalabilmesi için bu zammın gerçekleşmesi gerekiyordu. İlaç firmaları Türkiye’ye ilaç getirmek istemiyor. Türkiye’de en ucuz satılan ülkelerden birisi çünkü. Güncelleme yapılıyor. Yılda bir kereye mahsus olan bir şey. Bu yılda 19 Şubat’ta gerçekleşti.” dedi.

Haber Merkezi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On