İhtiyaç Analiz Projesi’nin İkinci Etabını Kırşehir İçin Başlattı

30 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
329 defa okundu.
İhtiyaç Analiz Projesi’nin İkinci Etabını Kırşehir İçin Başlattı

Konya Ovası Projesi (KOP) Girişimcilik ve Yenilik İhtiyaç Analiz Projesi’nin ikinci etabı başladı. Kırşehir, Nevşehir, Yozgat ve Kırıkkale illerine en uygun yatırım ve teşvik modelleri oluşturulacak. KOP İdaresi, ilk etabını Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde’de düzenlediği Girişimcilik ve Yenilik İhtiyaç Analiz Projesi’nin ikinci etabını Kırşehir, Nevşehir, Yozgat ve Kırıkkale için başlattı.

Kalkınma Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde için düzenlediği ‘Girişimcilik ve Yenilik İhtiyaç Analiz Projesi’nin ikinci etabı bünyesine yeni katılan KOP illeri içinde uygulamaya koydu. İlk olarak Kırşehir’de başlayan toplantılar sırası ile Nevşehir, Yozgat ve Kırıkkale illerinde gerçekleştirildi. Girişimcilik, Yenilik, Ar-Ge ve Teşvik, Sanayi Alt Yapısı ve Üniversite-Sanayi İşbirliklerinin incelendiği toplantılarda, bölgenin öncelik ve özelliklerine en uygun teşvik ve destek modelleri masaya yatırıldı.
“Bölgenin önceliklerine göre model oluşturulacak”
‘Girişimcilik’ kelimesinin son yıllarda tüm dünya genelinde en çok konuşulan ve önem atfedilen konuların başında geldiğini ifade eden KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, ekonomik büyüme ile girişimcilik arasındaki pozitif bağı, istihdam artışı ile yenilikçi girişimcilik anlayışının takip ettiğini söyledi.
Rekabetçiliğin artmasında, yeni teknolojilerin üretiminde, işsizlik ve yoksulluk ile bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasında, beşeri ve sosyal sermayenin güçlendirilmesinde önemli etkileri bulunan girişimcilik ve yenilik konusunun uzun zamandır KOP Bölge Kalkınma İdaresi’nin gündeminde olduğunu ifade eden Bostancı, “Bu bağlamda Kalkınma Bakanlığımız ile yaptığımız değerlendirmeler sonucunda bölgemizde girişimcilik ve yenilikçilik konusunda aksayan alanların tespit edilmesi adına detaylı bir araştırma projesi yapmaya karar verdik. Bölgemiz için hazırlayacağımız destekleri doğru ihtiyaç noktalarına yönlendirebilmek için bir yol haritası niteliğinde olan bu çalışmayı ilk etapta Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinde hayata geçirdik. Çalışmalar sonunda elde edilen analiz raporlarının yanı sıra girişimcilere yol göstermesi amacıyla patent, faydalı model, marka, endüstriyel tasarım ve coğrafi işaret gibi imtiyazlara kişilerin ya da firmaların hangi koşullar altında başvurulabildiğini anlatan ‘Ar-Ge, Yenilik, Girişimcilik, Ticarileştirme ve Yatırım Destekleri’ el kitabı hazırlandı” dedi.

Sınai mülkiyet haklarından ve başvuru süreçlerinden haberdar olmak isteyen kişi ve kurumlara, her bir buluş ve yenilik kalemine başvurmaları için gereken koşullar ve atmaları gereken adımlar hakkında bilgilendirici niteliğe sahip ‘Fikri Sınai Mülkiyet Hakları ve Başvuru Süreçleri’ el kitabını hazırladıklarını kaydeden Başkan Bostancı, bu alanlardaki önemli boşluğu dolduracak yayınlara kop.gov.tr web adresinden ulaşılabileceğini vurguladı.
KOP İdaresi tarafından başlatılan Girişimcilik ve Yenilik İhtiyaç Analizi projesi çalıştayı ile Kırıkkale’nin hangi konularda eksiğinin bulunduğunu, hangi alanlarda acil müdahaleler yapılması gerektiğini net bir şekilde göreceklerini belirten Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, 2016 yılında KOP Bölgesine dahil edildiklerinde hızlı bir şekilde KOP İrtibat ofisi kurduklarını söyleyerek, “Bu toplantıda hangi alanlarda eksiklerimiz var, nerelerde çalışmalar yapılması lazım konularını masaya yatıracağız. Çalıştayın amacı KOP İdaresi’nin bize bir şeyler vermesinden ziyade katılımcılardan bir şeyler almak, onların fikirlerinden istifade etmek. Bu bağlamda vereceğiniz katkıların çok değerli olduğunu düşünüyorum. Kamu ve özel sektör temsilcileri ile yapılacak bire bir görüşmeler çok önemli. Bu toplantılar sonucunda ortaya çıkacak raporların Kırıkkale ilimiz için yeni ufuklar açacağına inanıyorum. Raporları hep birlikte okuyup ilimiz için neler yapılması gerekiyorsa hep beraber üzerinde çalışacağız. Katılan herkese vereceği katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
“KOP’un destekleri bizim için çok önemli”
Türkiye’de ekonomik sürdürülebilirlik ve ortaklıklar konularında birtakım sorunlar yaşandığını belirten Yozgat Vali Yardımcısı Salih Altun ise milyon liralar harcanarak kurulan işletmelerin hayatta kalması için artık profesyonellerle çalışması gerektiğini hatırlatarak; “Özel sektörümüzün en büyük sıkıntısı finansman arayışı. Halbuki devletimizin verdiği desteklere baktığımızda sıfır faizli uzun vadeli kredilerden, KOP gibi, ORAN Kalkınma Ajansı gibi TKDK gibi çok sayıda kamu kuruluşlarımıza varana kadar, hayalleri olan ve bu hayallerini gerçekleştirmek isteyen müteşebbislerimize fırsat ve destek imkanı sunuyor. Kısacası bizim ilk önce her anlamda bir zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var.  İşte tam da bu noktada KOP İdaresinin vereceği destekler bizim için çok ama çok önemli ve anlamlı. Çünkü girişimcilik, yatırımın emek ve sermaye kadar önemli bir parçasıdır. Yapılan bu çalışmalardan dolayı KOP İdaresine çok teşekkür ediyoruz ve Yozgat’ta çok önemli sonuçlar alınacağına inanıyorum. Çünkü sayın Valimiz başta olmak üzere burada çok dinamik bir ekip var” diye konuştu.

KOP Bölgesi genelinde yenilikçilik, girişimcilik, ar-ge ve inovasyon konularında yapılabilecek muhtemel desteklemeler için yol haritası özelliği toplantılardan elde edilen veriler rapor haline getirilerek bölgenin girişimcilik ve yenilikçilik konularındaki ihtiyaçları belirlenmiş olacak.

Toplantılara; Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, Nevşehir Vali Vekili Ahmet Soley, Yozgat Vali Yardımcısı Salih Altun, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, KOP İdaresi Başkan Yardımcısı H. İbrahim Tongur, Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Kırıkkale İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Atanur Aydın, Yozgat Bilim Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Mualla Taşkesen, Kırıkkale Bilim Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Okan Şahin, Nevşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Çiçek, TKDK Nevşehir İl Koordinatörü Murat Asiltürk, UNİKOP Üyesi bölge üniversitelerinden akademisyenler, yerel yönetim temsilcileri, Organize Sanayi Bölgesi temsilcileri, İŞKUR, kalkınma ajansları, ticaret ve sanayi odası temsilcileri, kadın girişimciler kurulu temsilcileri, makine mühendisleri odası temsilcileri, KOSGEB ve ilgili özel sektör temsilcileri katıldı.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On