Huzursuzum

20 Haziran 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1163 defa okundu.
Huzursuzum

Emine İnce

         Huzursuzum

Huzursuzum. Misafirim de var. Doğalgaz da bozulmuş.

Errör yazıp duruyor.

Tam zamanını buldun. Banyo yapmam ve saat on beş de ki törene yetişmem lazım. Koşuşturuyorum. Site görevlimize doğalgazı yaptırdım.

Arkadaşım da gitmek üzere. Hiç yapmadığım şeyi düşünüyorum; arkadaşım çabuk gitse, ben banyo yapsam ve taksiyle Akdeniz Üniversitesi Konferans Salonuna yetişsem.

Her şey ne çabuk olup bitti. Banyo yaptım. Hazırlandım. Bir taksi çağırdım ama komşularım gidiyorlarmış beni de götürdüler.

Sahne de masanın üstünde bir tabut. Tabutun arka üst tarafında bir perde var. Perde de Prof. Dr. Sadık Çakmakçı, ailesi, öğrencileri ve doğada ki çalışmalarını gösteren video,hayatından kısa kesitleri döndürüp döndürüp gösteriyor. Tabut da Prof Dr. Sadık Çakmakçı’nın cesedi. Hissediyor mu bilinmez. Salon tıklım tıklım dolu. Herkes üzgün, suskun ve ıssız bakıyorlar. Kimi gözler de yaşlar.

Elli dokuz yıl bu tabuta ve videoya nasıl da sığıvermişti.

Ziraat Fakültesindeki öğrencileri bu gün sınav olacaklardı ama hocaları böyle geldi. Hepsi çok çok üzgündü. Arkadaşları konuşmalar yaptı. Başarılarını dostluklarını ve enonemlisi yazdığı kitaplarını, araştırmalarını övgülerle anlatırken izleyenler sessizce ağlıyordu. Anne, baba, çocuklar ve boynu bükük bir eş ve durmadan ağlayan bir kız kardeş.

Çok değerli bir bilim insanı. Yetişmesi zor ve elzem bir kişilik. Tören bitti. Prof. Dr. Sadık Çakmakçı’yı gerçek yerine, mezarlığa götürdüler. İkindi namazından sonra cenaze namazı kılınıp defnedildi. Allah rahmet etsin. Mekanı cennet olsun.

Kendi gitti ama eserleri onu yaşatıyor. Ne mutlu ona. Ne mutlu böyle sabah sınava gideceğim diyerek yatip sabah kalkamamak. Bunun da nesi iyi diye kızmayın bana. Kimseye muhtaç olmadan,kimseyi kendine acıyarak baktırmadan gidivermek bir kalp krizi ile.

Eşimle aynı mezarlıktalardı. O’na da uğradım. Sessizce yatıyordu.

Yahya Kemal Beyatlı’nın şu dizeleri geldiaklıma. Bir çok giden memnun ki yerinden

Çok seneler geçti, çok seneler geçti

Dönen yok seferinden.

Baktım şöyle bir mezarlara kimler yoktu ki içinde. Hiç bir şey için kavga etmeyin baylar ve bayanlar. Neye yarar kervansaraylar senin olsa. Dunyayı kucaklasan. Kırsan döksen. Her şey benim. Karşı dağları ben yarattım desen; gideceğin yer boyunla enin kadar ve bir de kefen. O da kısmet olursa.

Kırma, üzme, bağırıp çağırma. En büyük kazancın: arkandan çok iyi insandı. Allah rahmet etsin dedirtebilmek. Çok şükür öldü de kurtulduk değil.

Hoşça kalın,sağlıkla, sevgiyle kalın. Seviyorum tüm insanlarımı.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN