HÜKÜMET KONAĞININ YERİ TARTIŞILDI

19 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
460 defa okundu.
HÜKÜMET KONAĞININ YERİ TARTIŞILDI

DSC_0541

Hükümet konağının yerinin belirlenmesi için Kırşehir kamuoyu Vali Necati Şentürk başkanlığında toplandı.

 

Kırşehir’e yapılacak olan Hükümet Konağı yerinin belirlenmesi amacıyla dün toplantı yapıldı. Kültür Merkezinde yapılan toplantı Vali Necati Şentürk başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya siyasi parti temsilcileri, kurum ve kuruluş müdürleri, daire müdürleri, sivil toplum örgütleri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı. Toplantıda Vali Necati Şentürk çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüştüklerini yeni yapılacak Valilik binası için en uygun yer olarak TEAŞ’ın bulunduğu alanın uygun olacağını söyledi.

Vali Şentürk, buranın uygunluğunu projelerindeki alanı 45 bin metrekare alana yatay şekilde otoparkı, yeşil alanı ve park alanları içerisinde bir bina olarak düşündükleri için karar aldıklarını ve halkın da görüşüne sunduklarını ifade etti. Vali Şentürk toplantının sadece istişare usulüyle olduğunu hiç bir hukuki boyutunun olmadığını bu istişareden sonra asıl toplantıyı yapacaklarını vurgulayarak binanın eski yerine yapılması ve yapılmaması konusundaki avantaj ve dezavantajları anlattı. Şentürk, “Valilik Konağı merkeze yapılırsa buradaki alan dar olduğu için bizim hesap ettiğimiz 45 binlik plan bozulur, küçük bir bina yapılır ve ileriki yıllarda bu bina da Kırşehir’e yetmez ve tekrar yıkılmak zorunda kalır. Ancak merkeze yapıldığı zaman vatandaş daha rahat gelir.” dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan İl Başkanı Mustafa Kendirli vatandaşlarla durumu görüştüklerini vatandaşların çift yönlü düşündüğünü, zira eski yeri isteyenlerin de olduğunu, ancak TEAŞ’ın bulunduğu alana yapılmasını isteyenlerin de bulunduğunu söyledi. Kendirli ayrıca yeni bina TEAŞ’ın bulunduğu mekana yapılabilir, ancak vatandaşın çok kullandığı ‘nüfus müdürlüğü, tapu kadastro müdürlüğü’ gibi birimlerin eski alana yapılabileceği uygun olur” dedi.

Ardından konuşma yapan Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, yeni yapılacak Valilik binasının Ankara Caddesi esnafı düşünülerek eski yerine yapılması taraftarı olduğunu vurguladı. TEAŞ’ın bulunduğu alanı isteyenlerin rant peşinde olduğunu dile getiren Öztürk, “Hizmet şehir merkezinde verilir. Bina buraya yapılsın. Belediye istediği zaman istediği kadar alan verir.” dedi. Toplantıda istişareye katılan ve Mimarlar Odası adına konuşan Mehmet Kurt, “Bahamettin Bey’e katılmıyorum. Zira imarı aklınıza göre değiştiremezsiniz. Memleketimizin büyümesini mi istiyoruz, yoksa dar alanda mı kalmasını istiyoruz? Ben binanın TEAŞ’In bulunduğu alana yapılması taraftarıyım. Belediyedeki mimar arkadaşımız da söyledi, 7 bin 200’lük alanı siz 10 bin yapamazsınız.” dedi.

Eski TSO Başkanı Müfit Göçen ise binanın eski alanına yapılmasını önerdi.

MÜSİAD Başkanı Hasan Eraslan şehrin geleceği açısından eski alanın park alanı yapılmasını, TEAŞ’ın bulunduğu alana ise yeni binanın kurulmasını savundu.

Esnafların çoğu binanın eski yerine yapılmasını tartışırken, bazı esnaflar da binanın TEAŞ’ın bulunduğu alana yapılmasını dile getirdi.

toplantı karşılıklı görüş alış verişliyle ve ‘eski yerleşim alanında kalsın’ tartışması ile sona erdi.

Toplantıda son sözü konuşan Vali Necati Şentürk, “Bu bir istişare toplantısıydı. Burada danışıldı, tartışıldı. Bundan sonra Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci ve belediye teknik elemanlarıyla şehir plancılarımızla yeniden koordineli olarak bir toplantı daha yapacağız” dedi.

Vali Şentürk tarih vermeden, “Konuyu sonraki toplantımızda yeniden tartışacağız” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN