HURAFELERLE İSLAM DİNİNİ YOZLAŞTIRANLAR

4 Ağustos 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
244 defa okundu.
HURAFELERLE İSLAM DİNİNİ YOZLAŞTIRANLAR

         Ali Aydemir

Son yıllarda İslam Dini o kadar çok rencide edilmeye, gerçek İslam’dan uzaklaştırılmaya, hurafelerin ve gerçek olmayan hadislerin gerçek diye yutturmaya çalışanlar çoğaldı ki; hangi birini yazalım?

         Dinimizi ve inancımızı istismar ederek rant sağlayanlar,okumayıp,gerçeği öğrenmeyip, başkalarından duyduklarıyla,yönlerini çizenler,din tüccarlarının, din simsarlarının ağına düşenlerde ki kin,nefret ve cihat kavramlarıyla donatılmaktadırlar.

         Teknolojinin hızla ilerlediği bir çağda kendilerini yetiştirmeyenler , araştırmayı, düşünmeyi bir tarafa bırakıp, hurafeleri insanlara empoze edenlerin tuzaklarına düşmektedirler.

         20 Temmuz 2017 tarihinde Habertürk Kanalında saat 21.00 de başlayan bir tartışma programını izledim. Böyle rezaletleri nasıl din adına, hadis diyerek millete ballandıra ballandıra anlatan kendini din alimi yerine koyan ve ilahiyat fakültesinde görev yapan böyle insanlar; hem dinimize, hem de ülkemize zarardan başka bir şey vermezler.

         Bir felsefeciyle yaptıkları tartışma bizleri adeta şok etti. Ebubekir SİFİL adında ki öğretim görevlisi yazdıkları kitaplarda, hadis diyerek o kadar saçma ve rezil görüşleri savunuyor ki; ülkemizin kaderiyle dalga geçmek için elinden gelen her saçmalığı anlatıyordu. Buna karşı müspet görüşlerini daha mantıklı bir şekilde anlatan felsefe dalında dini açıdan açıklayan Caner TASLAMAN’ın, uydurma hadisler ve hurafeler konusunda daha mantıklı sorularla ve cevaplarla programı ilginç hale getirmişti.

         Ebubekir SİFİl’ in ,Peygamber Hurması’nın (Ache) sihire ve zehire karşı bir ilaç olduğunu, bu hurmayı yiyen kişilere zehirin ve sihirin tesir etmediğini kitabında belirttiğini anlatan Caner TASLAMAN ,yanında getirdiği peygamber Hurmasını ve fare zehrini masanın üzerine koyup, Ebubekir’den hurmayı yemesini ve üstüne fare zehrini içmesini istemiştir. Bu konuyu program boyunca bir kaç defa tekrar etmesine rağmen Ebubekir her defasında sessiz kalmıştır.

         Yine Ebubekir’in deve sidiğinin içilmesinin sünnet diyerek şifa verdiğini savunmasına karşı Caner bir kutu içerisinde deve sidiğini Ebubekir’den şifa niyetine içmesini istemiştir. Tabi bu konuda es geçilmiştir.

         Saçma sapan Gelenekleri ortaya sürenler,İsrail’in Kudüs’te yaptığı alçaklıkları, Müslümanların uğradıkları zulümleri dile getirip, çözüm üretmelidirler.Bazı Afrika ve İslam Ülkelerinde kadınların sünnet olmasını normal gösterme çabaları da ayrı bir densizliktir.

         İslam’a yönelik eleştirilerin kahir ekseriyetinin temelini oluşturan,peygamberin ölümünden 200 yıl sonra yazılmaya başlanan hadislerin güvenilirliği tartışılacaktır. uydurulan din ile indirilen din farkının anlaşılması için bu tür programların yapılması bazı gerçekleri su yüzüne çıkaracaktır.

         Ebubekir’in saçmalıklardan bazıları da, peygamber Efendimizin 9 yaşında bir kızla evlendiğini ve bir gecede 9 hanımıyla yattığı iddiasını Caner makul cevaplarla rezil etmiştir. İslam Dininin akla, mantığa aykırı olan şeyleri reddettiğini dile getiren sosyolog,antropoloji,din sosyolojisi,Felsefe ve din bilimleri alanlarında kariyer sahibi olmuş bir öğretim görevlisi olan Caner TASLAMAN’ın karşısında rezil olan bu İlahiyat Fakültesi görevlisinden İslam’a ve Müslümanlara zarardan başka bir şeyin gelmeyeceğine inandım. Böyle zihniyet taşıyan insanlardan fayda yerine zarar geleceği aşikardır.

         Dünya’da ki milletler yeni buluşlar, yeni teknikler,hastalıklara çözümlerle uğraşırken bizim ilim ve din adamlarımız nelerle uğraşıyorlar? Eğitim sistemimizin içine sokulan çarpıklıklar, dini öne çıkarıp geriye dönüş projeleriyle milleti aldatma yoluna seçenler, hem ülkemizi geriye götürmektedirler, hem de Dünya’da yalnızlığa mahkum olmaktadırlar.

         Akla, mantığa, ilme ve Fen’e büyük değer veren dinimizi iyi bilmeliyiz.Din adına fetva veren her kişiye inanmamalıyız.Ülkemizin ve İslam Dininin üzerinde dolaşan kara bulutları görmeliyiz ve o bulutları birlikte dağıtmalıyız.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN