“ Hızlı Tren’e İki Farklı Görüş”

22 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1136 defa okundu.
“ Hızlı Tren’e İki Farklı Görüş”

İlimize gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “Kırşehir’i Kalkınma Yarışında Daha Üst Seviyelere Taşıyacağız” dedi.

“ Hızlı Tren’e İki Farklı Görüş”

6 Ocak 2018 tarihinde ilimize gelerek AK Partinin 6. Olağan Kongresine katılan eski Başbakan (Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı) Binali Yıldırım, Aşıkpaşa Spor salonunda yaptığı konuşmasında, “Çevre yolunu daha önce yapacaktık ama acelesi yok kalsın dediler” demesiyle çevre yolunun yapılmasını bekleyen Kırşehirliler söylenen bu sözlerin ardından buz kesilmişti. 16 Eylül Pazar günü Fener Alayı ile başlayan ve 17 Eylül Pazartesi günü çeşitli etkinlikler ile ilimizde kutlamaları yapılan Ahilik Haftasının son günün de, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katıldığı Şed Kuşatma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kırşehirlilerin uzun yıllar, bir umutla beklediği Hızlı Tren ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Oktay, “Kırıkkale-Kırşehir-Aksaray-Niğde hızlı tren hattının proje çalışmaları devam ediyor” dedi.  Esnafa verilen kredi desteklerinin de artacağını söyleyen Oktay, “Kırşehir’i kalkınma yarışında daha üst seviyelere taşıyacaklarını” belirtti.

“KIRIKKALE-KIRŞEHİR-AKSARAY-NİĞDE HIZLI TREN HATTININ PROJE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Ahi Evran’ın, Muharrem Ertaş’ın emaneti, Neşet Ertaş’ın gönlünün içindeki yer olan Kırşehir’e 16 yılda 5 milyar yatırım yaptıklarını aktaran Oktay, “2002 yılında sadece 15 milyon dolar olan ihracatı, geçtiğimiz yıl 189 milyon dolara ulaştı. Hedefimiz, 200 milyon dolar.  En çok ihracat yapan illerimiz arasında, 43. sıradan 39. sıraya yükseldi. Büyümeye devam eden Ahi Evran Üniversitesi ve Organize Sanayi Bölgesi ile Kırşehir’i kalkınma yarışında daha üst seviyelere taşıyacaklarını dile getirerek, “Kırıkkale-Kırşehir-Aksaray-Niğde hızlı tren hattının proje çalışmaları devam ediyor. Buraya gelmeden önce ziyaret ettiğimiz Ahi Evran Külliyesi’nin 2. etabını yapıyoruz. Ayrıca Kırşehir için çok önemli olduğunu bildiğimiz Ahi Evran Veli Vakfı Kanunu önümüzdeki haftalarda Meclise gelecek”

“AHİLİK TEŞKİLATINA HAYAT VEREN BAKIŞ AÇISINI YENİDEN İHYA ETMELİYİZ”

Ahiliği oluşturan ruhu ne kadar güçlü tutarsak, yeni nesillere ne derece güçlü aktarabilirsek, geleceğimize de o derece güvenle bakabiliriz diyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi ve akabinde yaşadıklarımız bu gerçeğin en somut örneğidir. Geleneği olmayanın geleceği de olmaz. Ahilik teşkilatına hayat veren bakış açısını yeniden ihya etmeli, işlerimize, iş yerlerimize, üretimimize ve ürünlerimize yansıtmanın yollarını mutlaka aramalıyız. Ahiliği oluşturan ruhu ne kadar güçlü tutarsak, yeni nesillere ne derece güçlü aktarabilirsek, geleceğimize de o derece güvenle bakabiliriz” dedi.

“DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK BİR TEŞKİLATIN MİRASÇILARIYIZ”

Bu sene 31’incisi kutlanan törenlerle bir kez daha milletin kökleri ve kadim geleneği ile bağlarını yenilediğini, güçlendirdiğini ifade eden Oktay, tarih boyunca beşeri, sosyal ve iktisadi hayatın düzenlenmesinde Ahilerin çok büyük roller üstlendiğini vurguladı. Başta Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran ve Fatma Bacı olmak üzere, asırlar boyunca bu muhteşem geleneğin bir parçası olmuş ve ahirete irtihal etmiş bütün esnaf ve zanaatkârları rahmetle yâd ediyoruz. Bugünkü törenle bu yılın Ahileri olarak şed kuşanacak kardeşlerimizi kutluyorum. Burada da gördük biraz önce. Bir Ahilik teşkilatının nasıl çalıştığı, çıraklıktan ustalığa nasıl geçildiğini, ne tür değerlerden geçtiğini, sonrasında nasıl esnaf olunduğuna bir kez daha şahit olduk. Değerli sanatçılarımız canlandırdılar. Biz öyle bir geleneğin öyle bir mirasın sahipleriyiz ki ticaret erbabının bu kadar hakka riayet ettiği, bu kadar hakkı ve hukuku gözettiği, hem kendi arasında hem de ticaret yaptığı müşterileri esnaflar arasındaki bu hassasiyeti gördüğümüzde böyle bir milletin bugün karşı karşıya kaldığımız fırsatçılık veya benzeri hasletleri yapıyor olma veya yaptırıyor olma şansı kesinlikle yoktur. Dünyaya örnek olacak bir teşkilatın mirasçılarıyız. Başkanımızla da biraz önce konuştuk. Aynı gelenek ve göreneklerimiz, aynı değerlerimizi bütün gücümüzle sürdürmeye çalışıyoruz. Bu bizi geleceğe taşıyan değerlerdir. Her bir teşkilatımız ve organizasyonumuzun, kuruluşumuzun kendi üyeleri arasındaki oluşturacağı bu değerler bizim sadece bugün ayakta kalmamızı, güçlü olmamız sağlamayacak, aynı şekilde bizlerden torunlarımıza çocuklarımıza bırakacağımız değerli miraslar olacaktır”

 

“SİCİL AFFINDAN ÖTV MUAFİYETİNE, AHİLİK SANDIĞI UYGULAMASINDAN FAİZSİZ KREDİ DESTEKLERİNE KADAR VERDİĞİMİZ DESTEK ARTARAK DEVAM EDECEK”

Sahip olunan Ahilik gibi bir hazinenin kıymetini bilerek, bu mirası geleceğe taşıyacak esnaf için yeni düzenlemeler hayata geçirdiklerini anlatan Oktay, “Sicil affından ÖTV muafiyetine, Ahilik sandığı uygulamasından faizsiz kredi desteklerine kadar verdiğimiz destek artarak devam edecek. Bildiğiniz üzere, Cumhurbaşkanlığı kararı ile kiraların dövizle belirlenmesinin önüne geçecek ilk adımı attık. Bu adım, hem Türk lirasının güçlenmesine katkı sunacak hem de esnafımız için büyük bir rahatlama sağlayacak. Ticaret Bakanlığı tarafından çarşamba günü yerli üretim logosunun tanıtımı yapıldı. Bu logo da iş insanlarımızın ve esnafımızın ürettiği yerli ve milli ürünlerin tercih edilmesine katkı sunacak. Esnafımızın hayatını daha da kolaylaştıracak icatlarımızın yanı sıra, şehirlerimizin kalkınmasına katkı sunacak projelere de devam edeceğiz”

 “GELENEĞİ OLMAYANININ GELECEĞİ DE OLMAZ”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, sırların içinden süzülüp gelen, Anadolu’yu mayalayan bu ruhu önce iyi kavramak gerektiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti, “Geleneği olmayanın geleceği de olmaz. Ahilik teşkilatına hayat veren bakış açısını yeniden ihya etmeli, işlerimize, iş yerlerimize, üretimimize ve ürünlerimize yansıtmanın yollarını mutlaka aramalıyız. Ahiliği oluşturan ruhu ne kadar güçlü tutarsak, yeni nesillere ne derece güçlü aktarabilirsek, geleceğimize de o derece güvenle bakabiliriz. 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi ve akabinde yaşadıklarımız bu gerçeğin en somut örneğidir. 15 Temmuz gecesi, aziz milletimizin diğer fertleriyle birlikte esnaf ve sanatkarımızın sergilediği destansı duruş, Ahilik ruhunun halen kor bir ateş gibi bu milletin bağrında yandığını tüm dünyaya göstermiştir. Bu ruh ayakta olduğu müddetçe, Allah’ın izniyle, ülkemize ve geleceğimize yönelik saldırıların tamamı akim kalmaya mahkumdur. Türkiye’nin, son günlerde, özellikle döviz kuru üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan ekonomik manipülasyonu da bu anlayışla aşacağına inanıyorum, inanıyoruz. Başta esnaf ve sanatkarlarımızın dayanışması, sonra aziz milletimizin birlik ve beraberliği ile Türkiye ekonomisi, bu süreci de atlatacaktır. Kuşkusuz hükümetimiz de yaptığı düzenlemelerle, üretimi, mesleki eğitimi ve kaliteyi artırıcı nitelikteki teşvikleriyle esnaf ve sanatkarımızı güçlendirmeyi sürdürecektir”

“FİYAT ARTIŞLARINA SEBEP OLAN, TÜKETİCİMİZE ZARAR VEREN ESNAFI VE FİRMA SAHİPLERİNİ CEZALANDIRIYORUZ”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Bakanlık olarak bugün Ahilik kültürüne aykırı davrananları kınıyoruz, onları teşhir ediyoruz, denetliyoruz ve cezalandırıyoruz. İç piyasada spekülasyon yaparak fiyat artışlarına sebep olan, tüketicimize zarar veren esnafı ve firma sahiplerini cezalandırıyoruz. Tüketicimize zarar verilmesine izin vermiyoruz ve vermeyeceğiz. Biliyorsunuz bugünlerde yerli üretim logosuna geçtik. Tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Yerli üretimimize sahip çıkmak, alın terimize sahip çıkmak, çocuklarımızın zengin geleceğine sahip çıkmaktır” diye konuştu.

“KÜLTÜRÜMÜZÜ DERİNDEN ETKİLEYEN ŞİİRLERİN, ESERLERİN VE HİKMETLİ SÖZLERİN KÖKENİ AHİLİK KÜLTÜRÜNE DAYANMAKTADIR”

Kırşehir Cacabey Meydanı’nda düzenlenen 31. Ahilik Haftası Kutlamaları kapanış töreninde konuşma yapan Pekcan, Ahiliğin, yaşanan bu süreçte herkes için ne kadar değerli ve önemli olduğunun bir kez daha görüldüğünü belirtti. Ahiliğin özünün dürüstlük ve diğerini düşünmek olduğuna işaret ederek, bugünlerde Ahilik ruhuna çok daha sıkı sarılmak gerektiğini vurgulayan Pekcan, “Diğerini düşünmek, kardeş olmak Ahilik kültürünün bir ürünüdür. Bugün Ahilik Haftası’nı kutlarken bir kez daha vurgulamak isterim ki bu maya ve ruh hala ayaktadır. Geçmişte olduğu gibi bugün de alın teri en büyük sermayesi, dürüstlüğü en büyük ilkesi ve önceliği ülkesi olan, her gün iş yerini bu bilinçle açan her esnafımız bir Ahi’dir. Ahilik her şeyden önce ekonomik bağımsızlık ve kendine yetme çabasıdır. Milletimiz asırlar önce Moğol istilasından kaçarken Ahilik kültürü ile bir araya gelmiş ve Ahi teşkilatının çatısı altında birleşmiştir. Türk esnaf ve sanatkârı aralarında sağladıkları karşılıklı dayanışma ve güven sayesinde Anadolu’nun ticari hayatında söz sahibi olmuştur. Kültürümüzü derinden etkileyen şiirlerin, eserlerin ve hikmetli sözlerin kökeni Ahilik kültürüne dayanmaktadır.”

“TÜKETİCİMİZE ZARAR VERİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Ahiliğin önemli ilkelerinden birinin de yerlilik olduğuna değinen  Pekcan, “Biliyorsunuz bugünlerde yerli üretim logosuna geçtik. Tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Yerli üretimimize sahip çıkmak, alın terimize sahip çıkmak, çocuklarımızın zengin geleceğine sahip çıkmaktır. Yine ahiliğin en önemli ilkelerinden birisi de dürüstlüktür. İnsanı merkeze koyan Ahilik kültürü, alırken, üretirken ve satarken dürüst, güvenilir ve insan hukukuna uygun hareket etmeyi ve saygılı olmayı şart koşmuştur. Bunun sonucu olarak Ahiliğin temeli, hilesiz iş, sağlam mal ve ölçülü kazançtır. Ahi birlikleri bu ilkelere uymayanları cezalandırmıştır, pabucunu dama atmıştır. Bakanlık olarak bugün Ahilik kültürüne aykırı davrananları kınıyoruz, onları teşhir ediyoruz, denetliyoruz ve cezalandırıyoruz. İç piyasada spekülasyon yaparak fiyat artışlarına sebep olan, tüketicimize zarar veren esnafı ve firma sahiplerini cezalandırıyoruz. Tüketicimize zarar verilmesine izin vermiyoruz ve vermeyeceğiz.” diye konuştu.

“VİZYONUMUZ ESNAF VE SANATKÂRI DÜNYA TEKNOLOJİSİYLE BULUŞTURMAK VE ESNAFI İHRACATÇI YAPMAK”

Bakan Pekcan, dünyanın bir değişim ve dönüşüm çağından geçtiğini, dünya ekonomisinin teknoloji çağında hızla dönüştüğünü  kaydetti. Bakanlık olarak vizyonlarının esnaf ve sanatkârı da dünya teknolojisiyle buluşturmak ve esnafı ihracatçı yapmak olduğunu vurgulayan Pekcan, bu doğrultuda çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

AHİLİK ANSİKLOPEDİSİ

“Esnafımızın ihracatçı olması yönünde, gerek eğitim, gerek destek, gerek teknolojik bilişim ve iletişimi sağlayacağız” diyen Bakan Pekcan, “Bakanlığımız, esnafımızı bir üst gelir seviyesine çıkarmak için çalışmalarını sürdürmektedir. İçinden geçtiğimiz bugünlerde Ahilik kültürünü daha iyi kavramış bulunmaktayız. Ticaret Bakanlığı olarak Ahi Evran’nın değerli mirasına sahip çıkıyoruz. Ahilik kültür ve felsefesinin gelecek kuşaklara aktarılması konusunda Ahilik ansiklopedisini hem Türkçe hem de İngilizce olarak bastırıyoruz. Dünyada tanınması içinde yurt dışında Ahilik etkinlikleri gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bunun dışında bakanlığımızın destekleriyle Ahilik Külliyesi inşa edilmektedir. Külliye bittiğinde Kırşehir çok önemli bir esere sahip olacaktır. Ahi Evran-ı Veli Vakfı kurulma çalışmaları da devam etmektedir. Bakanlık olarak bu güzel kültürümüzü yaşatmaya devam edeceğiz”

“ESNAF VE SANATKÂR, KENDİNİ YENİLEMEDE ZORLUK ÇEKİYOR”

Ülkemizin üzerinde bir yıldır olan olayları hep birlikte izliyoruz. Esnaf ve sanatkâr, kendini yenilemede zorluk çekiyor. Bunların aşılabilmesi, yeni teknolojilerle büyüme hızına erişebilmesi, dijital dünya ile irtibata geçilebilmesi için TESK olarak elimizden geleni yapıyoruz diyen TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizin üzerinde bir yıldır olan olayları hep birlikte izliyoruz. Esnaf ve sanatkâr, kendini yenilemede zorluk çekiyor. Bunların aşılabilmesi, yeni teknolojilerle büyüme hızına erişebilmesi, dijital dünya ile irtibata geçilebilmesi için TESK olarak elimizden geleni yapıyoruz. Ekonomideki gelişmelere değinerek, yüksek enflasyon dolayısıyla yabancı parayla ilgili bir baskının olduğunu ifade etti. Kırşehirlilerin ettiği dualar ve verdiği desteklerle bunu da aşacağız. Ülkemizin üzerinde bir yıldır olan olayları hep birlikte izliyoruz. Esnaf ve sanatkâr, kendini yenilemede zorluk çekiyor. Bunların aşılabilmesi, yeni teknolojilerle büyüme hızına erişebilmesi, dijital dünya ile irtibata geçilebilmesi için TESK olarak elimizden geleni yapıyoruz. Sizlerin durumu iyi olacak ki alışveriş olsun. Alışveriş iyi olacak ki köylümüz, çiftçimiz tarlasını eksin, mahsul üretsin. Sanayicimiz imalatını yapsın, yurt dışına göndersin”

“TÜRKİYE’Yİ DAR BOĞAZA SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞANLARIN KARŞISINDA, HER ZAMAN DİMDİK DURDUK”

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de esnaf ve sanatkârın ülkenin içinden geçtiği her zor şartta, kan emici emperyalist sermayenin, Türkiye’yi dar boğaza sürüklemeye çalışan kapitalistlerin karşısında, her zaman dimdik durduğunu ve yarın da duracağını söyledi. Doğu Türkistan’dan Kerkük’e, Halep’e, Filistin’e, Myanmar’a, Balkanlara, al bayraktan gök bayrağa selam olsun. Bütün kardeşlerimiz huzurlu, mutlu ve güvenli olsun. Başta Ahi Evran olmak üzere, bütün manevi önderlerimizi, büyüklerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

YALIN AHİSİ ÖDÜLÜ VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katıldığı kapanış töreninde, Kırşehir Belediyesi Mehter Takımı konser verdi. Ahilerin şed kuşanmasını konu alan gösteriden sonra gerçekleştirilen protokol konuşmalarının ardından ödül törenine geçildi. Kırşehir Belediyespor atkısı hediye edilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye genelinde “Yılın Ahisi” seçilen Konyalı tahin üreticisi Osman Kalay, “Yılın Kalfası” Gamze Demiröz ve “Yılın Çırağı” Mustafa Sankaya’ya ödüllerini takdim etti.

BAKAN PEKCAN AHİLİK ONUR ÖDÜLÜ’NÜ, OKTAY’A VERDİ

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül, TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk ise Oktay’a şed kuşattı. Ahilik Hizmet Ödülü, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç adına YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu’na takdim edildi.

OKTAY VE BAKAN PEKCAN AŞURE DAĞITTI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, törenden sonra Cacabey Meydanı’ndaki Cumhurbaşkanlığı Aşure Dağıtımı Programı’na katılarak vatandaşlara aşure ikram etti. Oktay ve Pekcan kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı.

Kırşehir Valiliği ziyaretiyle başlayan Ahilik Haftası Devlet Töreni’ne Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, yerel yöneticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN