Hipertansiyona Dikkat

31 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
539 defa okundu.
Hipertansiyona Dikkat

cocuklarda-hipertansiyon-sebepleri

 

Ahi Evran Üniversitesi  Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Uzm. Dr. Muhittin Demirel Açıklama Yaptı

 

Kamu Hastaneleri  Birliği’ne Ahi Evran Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde görevli Uzm. Dr. Muhittin Demirel hipertansiyan hakkında açıklama yaptı. Demirel açıklamasında: “Hipertansiyon hakkında bilgi vermek istiyorum. Hipertansiyon kan dolaşımındaki damarlar üzerindeki basıncı artması olarak nitelendirebiliriz. Normal tansiyon ve hipertansiyon ayrımını yapabiliriz. Bunun ayrımını yapmak için düzenli olarak kan basıncı tahlili yapmamız gerekiyor. Nasıl Tansiyon takibine göre karar veriyoruz? Normal tansiyonu 120 ile 80 olarak belirliyoruz. 120 ile 80 üzeri olan tansiyonları yani vatandaş dilindeki 12 ile 8’in üzerinde olan tansiyonları hipertansiyon olarak belirliyoruz ama Sağlık Bakanlığının bir aralığı var. Bu aralık 13’e 8 aralığıdır. Bu aralık yüksek-normal olarak değerlendiriyoruz. Bu tansiyona sahip hastalar da aslında hipertansiyon kategorisine koyabileceğimiz hastalardır. Asıl hipertansiyon diyebilmemiz için kan basıncının 140’a 90 olması gerekir. Halk arasında bu 14’e 9’dur. Evde ölçülen tansiyonun 14’e 9 olması gerekmektedir.

HİPERTANSİYONUN NE GİBİ BELİRTİLERİ OLABİLİR?

Hipertansiyonun çok çeşitli belirtileri olabilir. Bunlar arasında baş dönmesi, kulak çınlaması, ense bölümünde ağrı, görme bulanıklığı, burunda kanamalar, düzensiz kalp ritimleri belirtileri olabilir.

HİPERTANSİYON NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Hipertansiyon Türkiye’de her 3 kişinin birinde gözükmektedir. Birçok kardoyolosyenel hastalık, nörolojik hastalığın temelini oluşturmakta. Özellikle kalp yetmezliği kalp büyümesi, kalbin kendi atardamarlarında tıkanıklığa neden olmaktadır. Beyin kanaması, felçler yine hipertansiyonun etkileridir. Görme bozukluğu özellikle körlük, kalpten çıkan damarlarda yırtılma hipertansiyonun ciddi belirtilerinden olabilmekte. Boyun ve bacak damarlarında tıkanma yapabilmekte.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Özellikle ailesinde hipertansiyon olanlarda, yaşı 40 üzeri olan erkeklerde, kos menopozel dediğimiz kadınlarda olabilir. Şişmanlarda, sigara içenlerde, şeker hastalığı olan insanlarda, gebelerde görülebilir.

YÜKSEK TANSİYON NEDENLERİ?

Hipertansiyon nedenleri arsında genetik ve çevresel faktörlerden söz edebiliriz. Genetik faktörler anne babadan genetik özellikle gelen faktörlerdir. Anne babada hipertansiyon varsa hipertansiyonu adayı olunabilir. Çevresel faktörlerde ise özellikle beslenme alışkanlıkları hipertansiyona büyük ölçüde katkı sağlar.

Hipertansiyonu ikiye ayırıyoruz. Birincisi nedeni belli olmayan primer hipertansiyon ikincisi ise Sekonter hipertansiyon dediğimiz ikinci nedenlere bağlı olan tansiyon. Genelde tansiyonların %90-95’ini primer hipertansiyon olarak adlandırıyoruz. Nedeni belli olmayan genellikle genetiksel aile geçişli hipertansiyondur. İkinci hipertansiyonun ise birçok nedeni olabilir. Beslenme konusunda özellikle çok fazla tuz tüketimi olan cips, turşu gibi aşırı tuzlu yiyecekler tüketen kişilerde veya kalpten çıkan atardamarın darlığına bağlı olabilir. Kafa basıncının yüksek olmasına bağlı olabilir.  Böbrek hastalıkları özellikle etki sebebi olabilir. Böbrek damarlarının darlığı veya böbrek üzeri bezlerin aşırı hızlı çalışması da ikinci hipertansiyona neden olmakta.  Türk toplumunun çok fazla ağrı kesici tüketmesi de bir sebeptir.

Yaş arttıkça herkeste tansiyon sık görülür ama özellikle orta yaş erkeklerde sık görülür.

HİPER TANSİYONU ÖNLEMEK İÇİN

Hipertansiyon için 2 tane tedavi yöntemi vardır. Birisi hayat tarzı değişikliği ikincisi ilaç tedavisi. Öncelikli amacımız hayat tarzı değişikliklerini sağlamak. Bunun için tuz tüketiminin kısıtlanması gerekir, aşırı alkol alıyorsa alkol tüketimini kısıtlayabilir, meyve sebze beslenmesine ağırlık verebilir, ağrı kesicilerin düzensiz kullanımı önlenebilir,düzenli fiziksel aktivite yaparak tansiyonumuzu hiç ilaç kullanmadan normal sınırlara çekebiliriz. Bunun birde ilaç tedavisi yöntemi var. Artık yaşam değişiklikleri ile sağlayamadığımız kan basıncını ilaç tedavisi ile düzenliyoruz. Yaşam değişiklikleri yaptıktan sonra tansiyon hala 140’a 80 üzerinde seyrediyorsa bir kardiyologa veya aile hekimine başvurup gerçektende hipertansiyon var mı diye kontrol ettirmeniz gerekir. Evde ölçtüğümüz, takip ettiğimiz tansiyonları yazabiliriz.

GEBELİKTE HİPERTANSİYON

Gebelikte hipertansiyon görülebilir. Aslında gebelikte biz hipertansiyonun düşmesini beklerken bazı hastalarımızdan gebeliği 20. haftasından önce veya sonra başlayan tansiyonlar görebiliriz. Gebelikte hipertansiyon risklidir. Özellikle gebelik zehirlenmesi neden olabilir.” ifadelerini kullandı.” dedi

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On