“Her Türlü Terörü Lanetliyoruz”

16 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
51 defa okundu.
“Her Türlü Terörü Lanetliyoruz”

“Her Türlü Terörü Lanetliyoruz”

Kırşehir Gazeteciler Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti (KIRGARAT-C) Başkanı Sait Yanık ve Yönetim Kurulu üyeleri, “Yeni Zelanda’nın ChristChurch ilçesinde Cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen silahlı saldırı sonucunda 49 kişinin Şehit olduğu ve 48 kişinin de yaralandığı saldırıyı lanetleyerek şiddetle kınıyoruz” dedi.

49 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 48 YARALI VAR

Kırşehir Gazeteciler Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti (KIRGARAT-C) Başkanı Sait Yanık, kınama mesajında şunları kaydetti; “Yeni Zelanda’da Christchurch kentinde iki camide 49 kişinin ölümü, birçok kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan katliamı yapan saldırganları kınıyoruz. Bu katliamı gerçekleştiren, inanç özgürlüğüne saygı duymayan ve nefretle beslenen saldırganların en ağır şekilde cezalandırılmalarını diliyoruz. Irk, din, mezhep ve cinsiyet ayrımcılığı insanlığın en büyük düşmanıdır. İş, ekmek uğruna ülkelerinden göç etmek zorunda kalmış bu göçmenlere sıkılan kurşunlar, tüm insanlığa sıkılmıştır. Evrensel barışı, demokrasiyi, inanç özgürlüğünü tehdit eden bu eylemlerin önlenmesinde Birleşmiş Milletlere ve her ülkeye görev düştüğü kanısındayız.

Kentin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi.

Gözaltına alınan saldırganların araçlarında çok sayıda patlayıcı ele geçirildi. Yeni Zelanda polisi, ülkedeki tüm camilere kapılarını kapatması uyarısında bulundu.

YENİ ZELANDA BAŞBAKANI JACİNDA ARDERN’İN AÇIKLAMASININ ARDINDAN 49’A YÜKSELDİ

Kırşehir Gazeteciler Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti (KIRGARAT-C) Başkanı Sait Yanık, “Yeni Zelanda’daki katliamda 2 Türk vatandaşımız yaralandı. Sağlık durumları iyi” bilgisi geldi.

Yeni Zelanda polisi olayla ilgili olarak biri kadın 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülke tarihinin en karanlık günlerinden birini yaşadıklarını söylerken, saldırganları ‘aşırı sağcı vahşi teröristler’ olarak tanımladı.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern canlı yayında basın toplantısı düzenledi. Polisler güvenliğinizi sağlayabilmek için görevlerini yapmaya devam edecekler. Yetkililer ve imamla görüştüm. Yeni Zelanda bir mesaj paylaşmamı bekliyor tabii ki, düşüncelerimiz ve dualarımız bu insanlarla birlikte. Birçokları için burası onların doğum yeri değildi. Bir şekilde, aile kurmak, yaşam kurmak, yaşamak için burayı seçtiler. Biz nefretin kucak açtığı bir yer değiliz, aşırılığın yuvası değiliz. Bu saldırının yapılmış olması bizim hiç terörle bağımız olmaması, her türlü dine, etnik çeşitliğe sahip bir ülkeyiz biz ve bugünün devamında insanlar bizim yardımseverliğimizi, dostluğumuzu, dayanışmamızı görecek. Bu ideolojiyi sürdürenler bundan sonra nasıl davranacağımızı görecekler.

İstihbarat birimlerimizden gelen açıklamalara bakarsanız tehdidin nereden geldiğinin önemi yok, aşırılıklarla mücadele halinde olacağız. Daha önce tarihte benzeri görülmemiş bir saldırıyla karşı karşıyayız. Ülkemizin seçilmiş olmasının sebebi, bizim terör karşıtı, dostluk ve her türlü birliğe açık bir ülke olmamızdır.

BÖYLE İNSANLIK OLMAZ

Halkın polisin yönlendirmelerini takip etmelerini istiyoruz. İnsanlara güven vermek istiyorum. Bölgeye çok fazla güvenlik güçleri geliyor.

Yeni Zelanda Başbakanı’nın sağduyulu açıklamasını memnuniyetle karşıladık. Bir an önce soruşturmanın da neticelendirilmesini bekliyoruz. Bu terör saldırısında, maalesef olayı gerçekleştiren alçaklar kadar Müslümanlara karşı nefret dilini körükleyen sorumsuz siyasetçiler ve basın-yayın organları da sorumludur. Son yıllarda çok sayıda Müslümanlara ve dinimize yönelik saldırıları, ifade özgürlüğü kisvesi altında yapıldığını çok gördük. Herkesin bundan ders alması gerekiyor.

Saldırıda ölenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyor, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimiz iletiyoruz. Yeni Zelanda halkının acısını paylaşıyor, Kırşehir Gazeteciler Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti olarak bu tür saldırıların her zaman karşısında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.” (40 ARENA HABER MERKEZİ)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com