Her Şeye Rağmen Yaşamak

26 Mayıs 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
513 defa okundu.
Her Şeye Rağmen Yaşamak

Emine İnce

Şu yazıyı yazabilmek için ne çok uğraştım, bilseniz.kaç tanesinden vazgeçtim.
Yazım güzel olsun rahatlatsın istiyorum ama bu ortamda bu mümkün mü? Hayır işte.
Sokağa çıkmaya gerek yok. Sitemizden iki cenaze çıkmış bu hafta. Allah rahmet etsin. Acılarını paylaşıyorum. Siteler de ne yazık ki insanlar biribirini tanımadığı için, sonradan duyuluyor. Zamanında yanların olup acılarını paylaşamıyorum kendi adıma. Cenazenin varlığını güvenliğin penceresinde ki ilandan görebiliyoruz.
Haberlere bakıyorsun, orta da rahatlatacak bir haber de yok. Hani bizde bir söz var. Erkekler ağlamaz. Bence yanlış. Erkekler de insan değil mi? Yine de ağlayan erkekleri görünce içim dayanmıyor. 60’lı yaşlarda bir adam.” Mandalarımı sattım. Emekliyim başka işimde yok. İktidar da hiç yardım etmedi. Yemlerini de alamadım, derken ağlıyordu. Karısı da şimdi ne yapacak. Her gün onlarla oyalanıyordu. Yetemedik bu mandalara bakmaya derken oda ağlıyordu. Yazık manda yoğurtu da kıymetli diyordu cumhurbaşkanımız da
Atanamayan öğretmenler de çok üzgün ” ben nasıl hayatımı devam ettireciğim,” feryat ediyordu. Atama yapamayacaksanız, atayacağınız okul yoksa eğitim fakültelerini kapatın ya da sayıyı azaltın.
Bizim zamanımızda mezun olur olmaz atanmıştık. Okulumuz, öğrencilerimiz,evimiz, zamanla eşimiz ve çocuklarımız olmuştu. Zorluklar yaşadık mı? Tabii ki çok zorluklar çektik. Otuz sekiz ay taksitle evimizi almıştık. Bu gençler ne yapacak. Okul bitmiş ama iş yok, öğrenci yok, eş yok. Zorluklara gençken katlanılıyor. Yazık bu atanamayan gençlere.
Yazıma başlarken ” hayat sevince, sevilince güzeldir”. Biliyorsunuz bir Türk Sanay Müzıği” klasiği. Çok severim. Ama kimi neyi sevelim. Bu karışık dünyada.
Zor günler birleşince, bir olunca geçiyor. Bu zor günler de geçeçek. Yine de yaşamak güzel.
Ne demiş Nazım Hikmet
” Yaşamak şakaya gelmez
Büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın.
Bir sincap gibi mesela
Yani yaşamanın dışında ve ötesinde hiç bir şey beklemeden.
Yani bütün işin gücün yaşamak olacak”. Ve devam ediyor. Çok anlamlı güzel bir şiir.ve sonra
” Yani nasıl ve nerede olursak olalım
Hiç ölünmeyecek gibi yaşanacak”.
Saygıyla sevgiyle kalın canım arkadaşlarım

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN