HEKİMLERE VERİLEN HAKSIZ CEZALAR BİZLERİN ÇALIŞMA ŞEVKİNİ KIRMAKTADIR

29 Mart 2023
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3912 defa okundu.
HEKİMLERE VERİLEN HAKSIZ CEZALAR BİZLERİN ÇALIŞMA ŞEVKİNİ KIRMAKTADIR

Hekimler Sendikası bir basın bülteni yayınlayarak Üzerlerindeki ceza sopasına tepki gösterdiler Hekimler sendikası başkanı şu açıklamayı yapmıştır.”Hekimlere haklarını vermeyip sadece ceza vermek yolunu seçen anlayış sayesinde, son 3 yılda yaklaşık 4 bin civarında hekim çaresizlikten yurt dışına gitmiş,  9 bini ise kamudan ayrılmıştır.

Ben yaptım oldu uygulaması, hiçbir hekim sendikasını,meslek örgütlerini muhatap almama, gaspedilen hakları için mücadele edenleri terörist ilan etme usulü ile  sağlık sistemi düzeltilebilir  mi?

 20 Mart 2023’te verilen Kanun teklifi ile artık hekimlik mesleğinin uygulanabilirliği imkansız hale getirilmiştir.

Hekimlere Malpraktis cezası, DMK’ya bağlı disiplin cezası, Sözleşmeli hekimlere ilgili mevzuata göre ceza vermek yetmemiş gibi yeni çıkarılmak istenen yasa teklifiyle tamamen soyut ve göreceli kavramlar üzerinde meslekten uzaklaştırma, tekrarında meslekten men cezası verilmeye çalışılmıştır. Bu tasarıya göre bir hekim verdiği bir tedavinin geçici yan etkilerine bağlı şikayetler sebebiyle meslekten men cezası alabilecektir. Bu durumda kemoterapiden bulantı ilacının kullanımına kadar, hiçbir tedavi verilemez duruma gelecektir.

Tasarıda bahsi geçen bir madde daha var ki akıl alır gibi değildir. Ülkenindört bir  yanında hemen her gün  hekimlere  şiddet uygulandığı,hatta canının alındığı  görmezden gelinmiş; buna rağmenşiddet uygulayan hekimmiş gibi meslekten men edilmekle tehdit edilmiştir.

Ülkemizde kazanılması ve eğitimi  bu kadar zor olan süreci başarıyla tamamlamış olan Hekimler;  yaşatmak için, insan sağlığı için, şifa dağıtmak içinçalışırlarken, meslek  icramızı engelleyen bu tasarıyı Hekimsen Sendikası olarak  protesto ediyor, tasarının geri çekilip, yeniden düzenlenmemesi durumunda sendikal eylemlerimize başlayacağımızı ifade ediyoruz.”Dedi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN