HAZRET-İ ALİ’NİN OĞLU HASAN’A ÖĞÜTLERİ

8 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
231 defa okundu.
HAZRET-İ ALİ’NİN OĞLU HASAN’A ÖĞÜTLERİ

İdris Yavuz

Hazret-i Ali (r.a.), Resulullah’ın amcasının oğlu, damadı, dördüncü halifedir.  600 tarihinde Mekke’de dünyaya geldi. 661 yılında Kufe’de vefat etti. Hazret-i Ali’nin insanlığa örnek, oğlu Hasan’a verdiği öğütler, 450 sayfalık “Nehcü’l-Belâga” adlı eserde anlatılmaktadır. Bu sözlerin sosyal hayatımızda sağladığı huzurun, mutluluğun, sevgi ve saygının, hoşgörünün ne kadar önemli olduğunu  görmekteyiz. İşte bunlardan bazı örnekleri sizlere sunmak istiyorum.

 Hazret-i Ali’nin en büyük özelliği günümüze ışık tutan ilmi, takvası, dirayeti, veciz ve özlü sözleridir. “Ben ilmin şehriyim, Ali ise kapısıdır” hadis-i şerifi, Hz. Ali’nin ilim deryası olduğunu göstermektedir.  O diyor ki;

 -İnsanlar bilmedikleri şeyin düşmanıdır.

– Aklı tam olanın, sözü az olur.

– Nefesler, ecele doğru atılan adımlardır.

– Hayat iki günden ibarettir. Bir gün lehine, bir gün de aleyhinedir. Gün lehine olduğunda şımarma, aleyhine olduğunda da daralıp feryad-ü figan etme.

– Haksızlık önünde eğilme. Çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz

-Şahsınıza yapılan kötülüğü affedin, milletinize yapılanı affetmeyin.

Hz. Ali Oğlu Hasana verdiği öğütte ise;

-.İyi insanların izini takip et, Ecdadını örnek al, Allah’a sığın.

-Kendini beğenme. Kibir kalbin felaketidir. Gücünün yetmediği şeylere karışma.

-İyi kimselerle düş kalk. Çok konuşan, dostlarını gücendirir.

-Haram ne kötü yemektir. Güçsüzlere zulüm, zulmün en çirkinidir.

-Dostunun düşmanını dost edinme ki, dostuna düşmanlık etmiş olursun.

-Rızık ikidir. Birini sen ararsın, biri de seni arar. Eğer sen ona gitmezsen o sana gelir. Elinden gidene üzülüyorsan, eline geçmeyen şeylere de üzül. Acıyı gördükten sonra öğütten ibret alanlardan olma. Çünkü insan öğütle terbiye olur..

– Gerçek dost, sen yokken seni tasdik edendir. Garip olan, dostu olmayan kişidir.

– Mal yanında kalmaz, sen de malın yanında kalmazsın. Nereye kaçarsan kaç, seni takip eden ölümden kurtulamazsın.

– Dünya, havlayan köpek gibi, birbirlerine saldırırlar. Zengin fakiri, büyük küçüğü ezer.

-Her isteyen isteğine kavuşamayabilir. Her kötülük isleyen de mahrum olmayabilir. Bir kötülük seni en üstün mertebelere ulaştıracak bile olsa buna engel ol.

-Allah seni hür yaratmıştır. Başkasına kötülük yapma. Şerle kazanılan hayır, hayır değildir. Kötülükle elde edilen iyilik de iyilik değildir.

-Ümide dayanıp işsiz güçsüz bekleme. Tembellik ölülerin işidir.

-Bilmediğin bir şeyde söze karışma. Üzerine düşmeyen hususu konuşma.  İşi ehline bırak.

-Herhangi bir kimsenin ağır sözleri seni yolundan alıkoymasın. Bir işi yapmadan önce düşün.  İyi kimselerle istişare et. En hayırlı söz faydalı olandır. Faydasız bilgide hayır yoktur.

-En büyük zenginlik akıldır. En büyük vahşet kibirdir.  En büyük fakirlik ahmaklıktır.  En büyük meziyet güzel ahlâktır.

-Ahmaklarla asla dostluk kurma. Çünkü o sana faydalı olayım derken zarar verir. Yalancılarla dostluk kurma. Çünkü onlar sana uzak olanı yakın, yakın olanı da uzak gösterirler. Cimrilerle yakınlık kurma. Çünkü cimri ihtiyacın olan şeyi bile senden esirger.

Bu sözleri hayatımıza uyguladığımızda gerçek insan olduğumuzu anlarız. Çünkü nasihat alana verilir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On