HAYVANCILIK SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYI YAPILDI

24 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
255 defa okundu.
HAYVANCILIK SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYI YAPILDI

 

dscf0504Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu: “Türkiye’de Zaten Bir Markayız, Bunu Dünyaya Açmak İçin Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Olarak Bir Proje Geliştirdik.”

Ekonomi Bakanlığı tarafından Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) amacıyla Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte yürüttüğü Kırşehir’i Hayvancılıkla Dünya’ya Açıyoruz Projesi’nin ihtiyaç analiz çalışmaları raporu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştayla değerlendirildi. Çalıştaya Kırşehir’de hayvancılık sektörüyle alakalı kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, birliklerin temsilcileri ve sektörde faaliyet gösteren şirketlerin yetkilileri katıldı.
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu: ‘’Bilindiği gibi URGE projemizle Kırşehir’deki hayvancılığın belirli bir altyapısı oluştu. Türkiye’de zaten bir markayız, bunu dünyaya açmak için Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak bir proje geliştirdik. Avrupa Birliği projesi üç yıllık bir proje. Kırşehir’de biz hayvancılıkta iyi bir konumdayız ama ülke olarak zor durumdayız. Çünkü Türkiye’de et ihtiyacı şu anda maalesef karşılanmıyor. Özellikle Avrupa ülkelerinden et getirip, dana getirip, besleyip satıyoruz, ama 6 ay sonra o dana yok oluyor. Biz bunun tersini yapmak için bir proje hazırladık, yaklaşık 800 bin Euro’luk bir proje. Bu proje üç yıl sürecek. Hayvancılıkla uğraşan firmalarımızı dünyada hayvancılık nasıl yapılıyor ya da daha verimli hayvan daha az masrafla, daha az yemle, daha az tasarruflu nasıl hayvan yetişir, et ihtiyacı giderilir bu konuda bir proje. Biz hayvancılığı geliştirip Türkiye’nin et potansiyelini ve topluma ucuz et yedirmenin yöntemi varken uzun vadede bir proje olduğu için fazla üretilen etin, kaliteli üretilen etin, örneğin dünyanın gelişmiş ülkelerine organik ürün olarak sunmak. Yaptığımız ön araştırmamıza göre ülkelerden organik ürün talebi geliyor. Bu projede önce Türkiye’nin et ihtiyacını karşılamak ve kaliteli et üretmek ve ikinci ayağında da kaliteli ve organik etleri dünyaya daha karlı bir şekilde satmak. Bakanlığın desteklediği bu projemizde ilk hedefimiz Türkiye’nin et ihtiyacını en ucuz şekilde üretip, karşılamaktır. Daha sonra dünyaya açılacağız. Kanada’dan Amerika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya kadar dünyada hayvancılığın nasıl yapıldığını öğrensin, yerinde görsün ve buradan aldıkları bilgi ve tecrübeyle de şehrimiz ve ülkemizde hayvancılığın nasıl yapılması gerektiğini şirketlerimize göstermek ve onların ufkunu ve bakış açılarını değiştirmek istiyoruz.’’ dedi.
Proje Danışmanları  Müjgan Çetin ve BİTAV Genel Sekreteri Reşat Kadaifçiler tarafından Kırşehir’deki hayvancılık sektörü ve proje kapsamında neler yapılması gerektiği hususunda hazırlanan raporun katılımcılara sunumunun gerçekleşmesinin ardından Çalıştay, katılımcıların da öneri ve görüşlerini bildirmesinin ardından son buldu.
Proje kapsamında, hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların kapasitelerini geliştirmek ve rekabet  güçlerini artırmak amacıyla firmalara sektörel eğitimler verilecek, aynı zamanda; yurtdışı pazarlama faaliyetleri başlayacak.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN