“HAYATTA KAZANMAK TESADÜF DEĞİLDİR”

17 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
540 defa okundu.
“HAYATTA KAZANMAK TESADÜF DEĞİLDİR”

mustafa kılınç resim

Hayatta Kazanmanın ve uzun soluklu yaşamanın tesadüf olduğunu mu düşünüyorsunuz?Elbette ki hayır.Kazanmak için adanmak gereklidir. Kendi kendine disiplin ve sorumluluk gereklidir.Ne istediğini bilmek gereklidir.Her şeyin bir bedeli vardır.Almadan vermek sadece Allah’a mahsustur.Bir şey almak istiyorsanız bir şey vermek durumundasınız.Vereceğiniz şeyler almak istediğinize göre değişkenlik gösterir.

“İnsan düşündüğü kadar güçlü, inandığı kadar değerlidir.”

Mustafa KILINÇ

Bilmelisiniz ki;

Kendi kendine özdenetim, yapmanız gerekeni gereken zamanda yapabilme cesaretidir.Canınız istese de canınız istemese de yapabilmektir.Bir kişinin hayatında kendi kendine öz disiplin ve özdenetim varsa, bunu uygulamaya adanmışsa her şeyi başaracak ilkeye sahiptir.Onun içindir ki; kendi kendine özdenetim, kişisel başarının anahtarıdır.Size tüm kapıları açan ve her şeyi mümkün kılan sihirli bir değnektir.

“Farkında olalım ya da olmayalım, tutumumuz yaşamımızın yüksekliğini belirler. “Alçak” yaşam, varsayılan yaşamdır. Yerçekimi yere düşeceğimizi garanti eder. Yükseklere çıkmak istiyorsak, önce yükselme isteğine sahip olmalıyız.”

Mustafa KILINÇ

 

            “HAYATTA ÖZDENETİMDEN YOKSUN OLMAK”

 

Nasıl ki; kendi kendine özdenetim başarının anahtarıysa, kendi kendine özdenetimden yoksun olmakta başarısızlığın, öfkenin yetersizliğin ve yaşamdaki mutsuzluğun en önemli sebebidir.Özdenetim yoksunluğu mazeretlerin haklılığı ve yetersizliğin temelini oluşturur.Bazı kişiler hayatını kazanmak ve başarı elde etmek için gereken şeyi değil, işine gelen keyfi ve kolay olan şeyi yaparlar.Her gün ve günün her dakikası işinizde doğru, zor ve gerekli olanı yapmak ile keyifli, kolay olanı yapmak arasında bir mücadele yaşanır.

Hayatta gerçekten sahip olduğunuz potansiyele ulaşmak, olabileceğinizin en iyisini olmak istiyorsanız, her günün her dakikası özdenetimli olma noktasındaki kararlılığınızı sürdürmeli ve yapmanız gerekeni yapmalısınız.

Hayatta Kazanım ve gerçek başarı, ancak kendi düşüncelerinizi, duygularınızı, davranışlarınızı kontrol edebildiğiniz zaman mümkündür.Duygularını kontrol etme gücüne sahip olmayanlar aciz düşerler.Kendinizi ve eylemlerinizi, söylediklerinizi ve yaptıklarınızı kontrol edebilme ve davranışlarınızın uzun vadeli hedef ve amaçlarınızla tutarlı olduğundan emin olma, üstün bir insanın göstergesidir.

Özdenetim aslında bir özveridir.Buna göre kendinizi çoğu insanı yoldan çıkaran sıradan mutluluklardan sizi baştan çıkarabilecek şeylerden uzak tutmalı ve uzun vadede doğru ve o an için uygun olduğundan emin olduğunuz şeyleri yapmak için özverili bir davranış sergilemelisiniz.Özdenetim sağlamada başarılı olan kişiler “ertelenmiş haz” becerisine sahip olanlardır.

Hayatta Kazanmak için uzun vadeli hedeflere, güçlü vizyon ve hedef amaçlı davranış kalıplarına ihtiyacınız vardır.Uzun vadede planlama yapan ve hedeflerini gerçekleştiren kişiler;

-Olmak istedikleri kişiyi net olarak belirlerler

-Neyi başarmak istediklerine karar verirler

-Eylem planlarını oluştururlar

-Şimdiki zamandan arzu ettikleri geleceğe ulaşmak için yapılmaması ve yapılması gerekli olan şeylerin çerçevesini çizerler.Bunun için ellerinden geleni değil yapmaları gerekeni yaparlar.Bu eylemi; iş, kariyer, evlilik, ilişkiler, para, sağlık ve bireysel yönetim alanlarında da aynen uygulamaya kararlıdırlar.

 

      ÖZDENETİM SAĞLAYAN KİŞİLERİN ORTAK PAYDASI

 

Özdenetim sağlayan kişiler ortak bir payda da buluşur.Başarılı, özdenetimli insanlar, başarısız, özdenetimsiz insanların yapmaktan hoşlanmadığı şeyleri yapmayı alışkanlık haline getirirler.Peki sizce nedir bunlar?Şimdi çok şaşıracaksınız.Dikkat! Başarılı insanların yapmaktan hoşlanmadıkları şeyler, başarısız insanların yapmaktan hoşlanmadıkları şeylerle aynı .Ancak başarılı insanlar bunları canları istese de istemese de yapıyor.Çünkü onların bir hedefi var, gelecekte daha büyük başarılara  ve ödüllere ulaşmak istiyorlarsa, bunların ödemeleri gereken bir bedel olduğunu biliyorlar.Kısa vadeli kişisel zevk ve hazlardan uzak durmayı özdenetimleri sayesinde kolaylıkla yapıyorlar.Özdenetim sağlamayı, başarmış kişiler hedeflere eylemlere önem verirken, özdenetim yoksunu olan kişiler “stres gidermeye” odaklı yaşıyorlar.

İnsanlar sürekli yaptıkları bir şeyin, kısa süre sonra ” alışkanlığa” dönüştüğünün farkında değil.Her bir alışkanlık bir kez oluştu mu, ondan vazgeçmek zordur.Yaptıklarınıza dikkat edin. Alışkanlığınız haline gelir!Bunun en iyi yanı şu ki kendi kendine özdenetim sağlama alışkanlığını geliştirebilirsiniz evet evet bunu yapabilirsiniz hatta yapın.Nasılmı?İste bu kadar kolay:Kendinizi düzenli olarak,yapmanız gereken şeyi, yapmanız gereken zamanda yapma konusunda disipline ederek.

*Tekrarlanan her şey otomatik alışkanlık kalıbı haline gelir.

*Mazeretleri bırakın.Sürekliyapın.Çok kısa bir süre sonra otomatik olarak “özdenetim” sağlamaya başlarsınız.Hatırlayalım mazeret yok sadece yapın.

Kötü alışkanlıkları oluşturmak oldukça kolaydır, ancak onlarla yaşamak zordur.İyi alışkanlıkları oluşturmak biraz emek ister ancak onlarla yaşam kolaylaşır.Her şey önce zor, sonra ise kolay gelmeye başlar.Kendi kendine özdenetim, hakimiyet ve kendi kendini kontrol alışkanlıklarını oluşturmak biraz emek ister bir kez bilinçaltı düzeyde otomatik davranış kalıbı haline geldiğinde artık siz bilinçsiz düzeyde özdenetim sağlayan bir kişi olursunuz.Hayat

kazanımında kendi kendine özdenetim sağlama uygulanması, diğer tüm ilke ve prensiplerinizi güçlendirir.

 

 

İletişim Bilgileri:

 

Adres- Tunus Cad. 85/7 Kavaklıdere/ANKARA

Tel-0312 428 89 89

E-mail- nlpdap@nlpdap.com

 

Anahtar Kelime: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN