Hayat Karartan Bu Makineye Dikkat 

11 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
494 defa okundu.
Hayat Karartan Bu Makineye Dikkat 

Kurban Bayramını Geride Bıraktığımız Şu Günlerde Olası Bir Faciaya Karşı Acemi Kasaplar Uyarılmaya Devam Ediyor

Günümüz de sıklıkla duyduğumuz kıyma makinelerine elini ya da kolunu kaptıran acemi kasaplar bu tarz olaylara maruz kalmaması için uzmanlar tarafından uyarılmaya devam ediyor. Kurban bayramını geride bıraktığımız şu günlerde kıyma çektirmek için kasaplara rağbet gösteren müşterilerin sayısı artıyor. Hal böyle olunca Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü, acemi kasaplara hayati önem taşıyan bilgiler verdi.

Sürekli olarak duyduğumuz kıyma makinelerine elini ya da kolunu kaptıran kişi sayısı artmaya devam ediyor diyen Ünlü; “Büyük küçük herkesin başına bu tarz üzücü olaylar gelebiliyor, özelliklede bu tarz olaylar yaşayanlar acemi kasaplarımız. İlimiz de bu tarz vakaların yaşanmaması için hem çalışanın hem de iş verenin dikkat etmesi gereken hususlar var. Onlardan biri de iş güvenliği. Peki iş güvenliği nedir? İş güvenliği işçilerin iş kazalarına uğramalarını önlemek amacı ile güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken tedbirler dizisine “ iş güvenliği” denir.  Hızlı sanayileşme ve teknolojik gelişmeler ile doğru orantılı olarak özellikle iş yerlerinde çalışan kişilerin güvenliği ile bazı sorunlarda açığa çıktı. Bu nedenle bir takım önlemleri önceden alarak iş yerinde olası bir kaza ile karşı karşıya kalmamak için güvenli hale getirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kazaların yaşanmaması için alınması gereken önlemleri anlatan Ünlü; “ Kendi mesleki durumumdan ve yaşanmış ve bire bir şahit olduğum et ve et ürünleri satan iş yerlerinde bulundurulan kıyma makinelerinde yaşanan kazalarn iş güvenliği eksikliği yaşandığı ve bilinçsiz kullanımlardan kaynaklandığını gördüm ve şahit olmuştum. Bu tür olumsuz kazaların yaşanmaması için gerekli önlemler ve tedbirlerin alınması şart” şeklinde konuştu.

Ünlü, sözlerine şu şekilde devam etti; “Bu önlemleri şu şekilde sıralayabilirim;

-Makinenin başında çalışan elemanın tecrübeli ve işin erbabı olması gerekiyor.

-makine ile ilgili kullanma talimatı kullanıcısına tebliğ edilmeli ve makine yakınlarında asılı olmalı.

-makine ek aparatı (Et itici) diğer bir adı ile makine tokmağı makine ile birlikte olmalı ve farklı yerlere bırakılıp işçilerin kullanım alanlarından uzak yerde bulundurulmamalı.

-yani kısacası şunu söyleyebilirim ki; makine ile iş görüyorken kıyma çekme işlemi gerçekleştirirken kesinlikle ve kesinlikle et itici dediğimiz tokmak kullanılmalı kesinlikle elle itilmemesi gerekiyor yoksa makineye elimizi kaptırırız ve makine durana kadar elimizi parçalar. Kolları yırtık sarkık olan bir önlük ile bile kıyma çekme işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor” dedi.

İŞ GÜVENLİĞİ SADECE MAKİNE İLE ALINAN TEDBİRLER YETERLİ OLMUYOR

İş güvenliğinde sadece makine ile alınan tedbirlerin yeterli olmadığını belirten Ünlü; “ Bunlar kıyma çekme işleminde asıl kullanılması gereken kurallardır. İşimiz olmadığı sürece kıyma makinesinin üzerindeki güvenlik kilidini kapalı tutmamız gerekir. Birçok kişinin parmağını yada elini makineye kaptırdığını gördüm. İş güvenliğinde sadece makine ile alınana tedbirler yeterli olmadığını da vurgulamak istiyorum. Dalgınlık uykusuzluk gibi buna benzer birçok durumunda kazaya sebebiyet verdiğini belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Ünlü; “ Kıyma makinesini temizleme durumunda yapılan birçok hatayı da  önlemek için alınması gereken güvenli temizlik şu şekilde;

-Öncelikle makine emniyetli duruma getirilir.

-Makinenin ağzındaki bilezik diye tabir ettiğimiz makine aparatı sökülür.

-Ayna ve bıçak diye dediğimiz makine aparatı sökülür.

-elezyon dediğimiz makine aparatı çıkartılır ve içi temizlenir” ifadelerini kullandı.

KIYMA MAKİNESİNİ TAKMA İŞLEMİ NASIL OLMALI

İş güvenliği konusunda ilimizde bulunan vatandaşlara da uyarılarda bulunan Ünlü; sözlerine şu şekilde devam etti;

“-Elezyon dediğimiz makine aparatı takılır.

-Bıçak ve ayna dediğimiz makine aparatı takılır.

-Bilezik dediğimiz makine aparatı takılır ve iyice sıkılır.

-Tüm işlemler gerçekleştirilir. Tüm aparatlar takıldıktan sonra makine emniyetten çıkartılıp düzenli çalışıp çalışmadığı kontrol edildikten sonra makine tekrar emniyetli duruma getirilir. Son olarak Kırşehir’de ki tüm meslektaşlarıma iş güvenliği konusunda tedbirli olmalarını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

HABER: ASLIHAN BUYRUK

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On