HAYAT DERSİ

17 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
498 defa okundu.

aslı

Uzun süredir yazmıyordum hala da yazmama kararındayım ama geçtiğimiz günlerde öyle bir durumla karşı karşıya kaldım ki bunu sizinle paylaşmak istedim.

Hepimizin sıkıntıları var. Kimse benim sıkıntım yok diyemez. Peki hiç kendi sıkıntılarınızı bir kenara bırakıp çevrenizi incelediniz mi. Bazılarımız çok nazlı yetiştiriliyor. İstediği şeyi elde edemeyince onu kendine sıkıntı yapıyor. Hayatın gerçekleri çok kötü ve zor. Şimdi size geçen günlerde denk geldiğim bir olayı anlatacağım.

İş çıkışı dolmuş bekliyorum. Yanıma sürekli dolmuşta karşılaştığım bir teyze geldi. Dolmuşun gidip gitmediğini sorduktan sonra nerede çalışıyorsunuz dedim. Çocuk bakıyorum dedi. Ne kadara bakıyorsunuz dediğimde bana 1000 tl civarı bir miktar söyledi. Benim bildiğim çocuk bakan bayanlarımız daha düşük alıyor. Bu bilgime dayanarak iyi bir fiyat dedim. Bana dediği şey çocuğun yanında ev işlerini ve yemeği de onun yaptığıydı. Ben şok oldum. Muhabbeti ilerleterek eşinin ne iş yaptığını sordum. Aldığım cevap yine benim üzerimde şok etkisi yarattı. Kadın eşim boş geziyor dedi. Ne okumuş ne de bir meslek edinmiş ve bu vefakar annemiz iki çocuk sahibi birini okutmaya çalışıyor biri de askere gidecek. Ayrıca her ay 400-450 civarında eşinin sigortasını yatırıyor. İşte bazı insanların küçük sıkıntıları büyültürek dert ettiği sıkıntıların 10 kat büyüğünü yaşıyor bu kadın. Kocasının sigortasını yatırıyor ama kendi sigortası yatmıyor. Bunu duyunca ev temizlemeye giden bayanlarda dahil sigortası yapılıyor size de yapılması gerekiyor dediğimde. Kadın masum masum yapmıyorlar işte dedi. Kendi dertlerimizi büyütmek yerine karşıdaki insanların dertlerine bir baksak belki hayatta bazı şeylerin büyütülmemesi gerektiğini anlarız. Ben de bazı sıkıntıları çok büyütürdüm sonra kendime dönüp dedim ki çevrene bir bak ne kadar büyük sıkıntılarla savaşan insanlar var. Ne sorunların altından kalkan kalkmak için çabalayan insanlar var. Çevremi gözlemleyerek anladım ki sadece byüyük sıkıntılar ben de değil. Sizde çevrenizi gözlemlerseniz sadece büyük sıkıntıların sizde olmadığını anlarsınız.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN