HAYALDE VE GERÇEKTE GEZEBİLMEK

6 Temmuz 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1123 defa okundu.

serap 5

Tatil yine geliyor. Elbette her tatil güzeldir. Ama bu kez bayram tatili, hem ramazan sonrası hak edilmiş yemeler içmeler, hem temmuza kadar uzayan yağışlı hava sonrası gelmek bilmeyen yaz tatilini yakalama keyfi; hem de final, bütünleme, tek ders sınavları, YDS, KPSS sınavları derken çocuk ve gençlerimize dinlenmeler anlamına geliyor.

 

Bütün bu unsurlar üst üste gelince de 17 Temmuz’da başlayacak olan Ramazan Bayramı öncesinde, Kırşehir’deki yolcu otobüslerinde biletlerin büyük bölümünün tükendiği haberleri sayfalarımızda yerini alıyor elbette.

 

Türkiye genelinde 349 otobüs firmasının 8 bin otobüsle hizmet verdiğini belirten Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı’nın ifadelerinden ülke genelinde de durumun aynı olduğunu öğreniyoruz. Başkan Mehmet Erdoğan, Ramazan Bayramı öncesinde yolcu otobüslerinde biletlerin büyük bölümünün tükendiğini belirterek, “Bakanlık izninin alınması durumunda yaklaşık 2 bin otobüsün devreye gireceğini, bilet fiyatlarında ise bir değişiklik olmayacağını” ifade ediyor.

 

Tatille birlikte gelen “yer değiştirme, başka yerlere, başka insanlara ulaşma” çabası, “tatil” kavramının odağında bulunan seyahat olgusunu açığa çıkarıyor. Seyahat, yeni yerler görme çabası olduğu gibi, Enis Batur’a göre de “Kendinden uzaklaşmanın bir yolu”. (Batur, Enis (2002), Elma, 2.Basım, Sel Yay., İstanbul, s.131)

 

Kimi edebiyatçılara göre ise, seyahat tutkusu, “hayal gücü yoksunluğu”nun bir sonucu. J Örneğin Baudelaire, bir eserinde, kahramanının 3 ayrı mekanda kendini hayal edişini anlatır. Kahramanı sevdiğiyle bir sarayda olmayı düşünür önce, onu “görkemli bir saray giysisi içinde bir prenses” olarak hayal eder.

 

Daha sonra bir sokaktan geçerken gravür satan bir mağazadaki bir kutunun içinde tropikal bir manzara resmi görür ve şöyle düşünür: “Yok! Bir sarayda istemezdim onun sevgili yaşamına sahip olmak. Orada evimizde hissetmezdik kendimizi… Sarayların görkemli galerilerinde baş başa kalınacak bir köşe de yoktur. Evet, işte burada yaşamak gerek gerçekleştirmek için yaşamımın düşünü.”

 

Sonra büyük bir caddeden geçerken cicili bicili tertemiz bir han ilişir gözüne ve hemen şöyle düşünür: “Bu denli yakınımda olanı bu kadar uzakta aramak için düşüncelerim dizginlerini koparmış olmalılar. Zevk ve mutluluk karşımıza çıkan ilk handadır, tüm hazlarla dolu rastlantı hanında. Harlı bir ateş, gözalıcı fayanslar, sıradan bir yemek, sert bir şarap, bir de çok geniş bir yatak, biraz sert ama serin çarşaflar, daha ne ister insan?”

 

Eve dönüş yolunda, bilgelik öğütlerinin dışarıdaki yaşamın gürültüleriyle artık bastırılamadığı o saatte şöyle der kendi kendine: “Hayal dünyamda aynı zevki duyduğum 3 evde birden yaşadım ben bugün. Bedenimi yer değiştirmeye zorlamak niye, ruhum bu denli rahat yolculuk edebiliyorsa? Gerçekleştirmeye ne gerek var tasarıları, kendileri yeterli bir zevk kaynağı olduklarına göre?” (Baudelaıre, Charles (2008), Paris Kasveti, Çev.Hasan Anamur, Beki Haleva, Kırmızı Yayınları, İstanbul, s.205, 208)

 

Herkes Baudelaire gibi hayal dünyasının zengin dehlizlerinde yaşayabilir mi? Yaşasa bununla yetinebilir mi, bilemem. Ben yetinemezdim. Hayal dünyasının zayıflığı yaftasını kabullenir, yine de gerçek yaşamda dokunarak, görerek, koklayarak yaşamak isterim.

 

Eh bunu o denli rahat söylememin nedeni var elbet. Bu yıl bana ait birçok bayramı birbirine ekleyerek, tatilime erken başladığımdan, bu satırları dünyanın ta öte ucundaki bir cennet köşesinden Kanada’nın Vancouver kentinden yazıyorum. Herkese de şimdiden iyi tatiller, görmekle zenginleşecekleri yeni yerler, yeni anlamlar diliyorum. Hayal dünyasının zenginliğini somut yerlerle beslemeyi benim seçimim olarak da öneriyorum.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN