Havalar Soğuyor Üsye’ Ye Dikkat !

24 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
294 defa okundu.
Havalar Soğuyor Üsye’ Ye Dikkat !

14642001_1305570026141791_3141077546239551964_n“Nezlede Hastalık Belirtileri Daha Hafif İken Gripte Daha Ağırdır.”

Kırşehir Sağlık Çalışanlar soğuk havaların gelmesiyle Kırşehirli vatandaşları uyarmaya başladı. Kırşehir Sağlık çalışanları üst solunum yolu enfeksiyonları hakkında uyarılarda bulunurken: “Üst solunum yolu enfeksiyonları; burun, boğaz, sinüsler ve soluk borusunun birini veya birkaçını tutan virüslerin veya bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Nezle ve grip, bu organlardan birkaçını etkileyerek en sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarını oluşturmaktadır. Erişkinlerde yılda 3-4, çocuklarda 6-8 kez geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları olağan kabul edilir.
Bu enfeksiyonların çoğuna virüsler neden olmakta ve birçoğu 7 günde geçmektedir. En önemli belirtiler; burun akıntısı, boğaz yanması, hapşırık, öksürük, kas ve eklemlerde ağrı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, üşüme-titreme, hafif ateş ve yorgunluktur. Eğer belirtiler yüksek ateş, nefes darlığı, bulantı-kusma ve ishal ise doktora başvurulması gerekir. Nezlede hastalık belirtileri daha hafif iken gripte daha ağırdır. Üstelik grip tek başka enfeksiyonlara da yol açabilir.

KAPALI ALANLARA DİKKAT !
Zamanın büyük bir kısmının kapalı ve az havalandırılan ortamlarda geçirilmesi nedeniyle, bu rahatsızlıklar sonbahar ve kış mevsimlerinde, daha sık görülür. Kişiden kişiye bulaşma; hava yolu veya iltihaplı eşyaların paylaşımı ile olmaktadır. Duygusal ve fiziksel yorgunluk, stres, sağlıksız beslenme, sigara içme veya dumanına maruz kalma ve kalabalık ortamlarda uzun zaman geçirme üst solunum yolu enfeksiyonlarını davet etmektedir.
Çoğunluğuna virüslerin neden olduğu bu hastalıkların tedavisinde üzerine başka bakteriyel bir iltihap eklenmemişse antibiyotik kullanmak gereksiz ve faydasızdır. Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, burun tıkanıklığını açan ilaçlar, boğaz pastilleri ve burun damlaları gibi belirtileri azaltıcı ilaçlardan faydalanılabilir. Gereksiz antibiyotik kullanımı doğru değildir. Doktor reçetesi dışında antibiyotik başlanmamalı, doktor tarafından başlanan antibiyotik tedavisi ise yarıda bırakılmamalıdır.

ÖNLEMLER ALIN
Hastalık döneminde ılık ve bol miktarda sıvı içilmesi, sigara ve dumanından uzak kalınması, soğukta kalınmaması, dinlenme, C vitaminli besinler yenmesi gibi önlemler iyileşmeyi hızlandırır. Bu hastalıklar bulaşıcıdır. Hastalığın bulaşmaması için hasta kişilerle aynı ortamda bulunmayın. Sık sık el yıkayın. Vücut direncini arttırıcı besinler yiyerek sağlığınızı korumaya çalışın. Özellikle kış boyunca, kapalı ortamların nemlendirilmesi hastalığa yakalanmayı önleyecektir.
Çocuklar, yaşlılar, kanser tedavisi görenler ve kronik hastalıklara sahip olan kişiler üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha çok yakalanırlar. Bu kişilerin sonbahara girerken grip aşısı olmaları tavsiye edilir.”ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN