“Hava Ne Olursa Olsun Sizin Havanız Yerinde Olsun”

5 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
465 defa okundu.
“Hava Ne Olursa Olsun Sizin Havanız Yerinde Olsun”

“Hava Ne Olursa Olsun Sizin Havanız Yerinde Olsun”

Dünyada 156 ülke üzerinde yapılan mutluluk sıralamasında Türkiye 74. Sırada peki mutluluğumuzu etkileyen faktörler nelerdir hiç düşündünüz mü?

Bu konuda kendi tespitlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

1 Geçim sıkıntısı

İnsanımızın sıkıntı çektiği mutluluğumuzu en çok etkileyen unsur olarak gözümüze çarpmaktadır.  Kişiler kendi geçimlerinin yanı sıra kardeşlerinin, evlatlarının ve de yakınlarının iş durumuyla ister istemez; alakalı. Yetersiz imkânların yanı sıra; işsizlikte geçim sıkıntısı en önemli unsurudur.

2 Terör

İster istemez ülkemizdeki terör insanımızın mutluluk seviyesini etkiliyor. Son zamanlarda teröre karşı alınan önlemler, Suriye’deki konumumuz içimizi biraz olsun rahatlatıyor.

3 Kadına ve çocuklara şiddet

Maalesef özellikle kadına şiddet konusunda kadınlarımızın kaygılı olması mutluluğumuzu etkileyen faktörlerdendir.

4 Yaşlıların durumu

Yaşlılar emekli olduktan sonra özellikle erkeklerin  gidecek yerleri çok kısıtlı. Sosyal yaşantıları ev haricinde cami, kahve ve park köşelerinden ibaret. Maalesef daha  fazla seçenekleri yok.

5 Sapık ve uyuşturucu pazarlamacıları

Çocuklarımızı sapık ve uyuşturucu pazarlamacılarından korumak için uğraşırken içimiz rahat değil.

6 İş güvenliği

Çalışanların çalıştıkları iş ortamlarında maalesef iş kazalarına muhatap oluyorlar. Bu konuda çalışanın bilinçsizliği, umursamazlığının yanı sıra işvereninde bu konuda gerekli donanımı işçilerine vermediği gibi, gerekli eğitimden de maalesef yoksunlar.

7 Trafik kazaları

Ülkemizin en acı gerçeklerinden biride trafik kazalarıdır. Ölen sakat kalan birçok insanımız var. Bu konuda kazalardaki kusurlardaki en büyük payı maalesef insan kaynaklıdır.

8 Gıda terörü

Yediğimiz, içtiğimiz şeylerin doğal olmayışı,

maalesef ilerleyen yıllarda sağlığımızı kötü yönde etkiliyor. Daha sonra ya ölümle sonuçlanan hastalıklarla karşı karşıya kalınabiliyor. Bazen de hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalan insanlar yıllarca kanser veya çeşitli hastalıklarla iç içe yaşıyor. Tabi ki! İnsanlar tek başına değil de; aileleri ile hastane köşelerinde umutsuz bekleyişlere sahne hazırlanıyor.

9 İş garantisi

Maalesef asgari ücretle çalışan insanlar özellikle bazı iş guruplarında 40 yaş ve üstü insanları çalıştırmak istemiyorlar. Bu sebeple işe daha gençleri alarak diğer çalışanın işine son veriliyor. O yaştan sonra iş bulmak için uğraşırken yaşanan stres bir hayli zor olsa gerek. Hem kişiyi hemde ailesini kötü etkiliyor.

10 Yaşlıların huzurevlerine bırakılması

Yaşlılarımızın maalesef belli bir yaştan sonra huzurevine veya bakım evlerine gönderilmesi ise çok vahim bir durum olsa gerek.

11 Kanunların suçlulara karşı çok daha yumuşak kalıyor.

Bir çok hırsızlığı yapan veya diğer suçlular kıravatlı olarak mahkemeye çıkınca iyi hal indirimi alıyor.

12 Şehirlerin trafik çilesi

Özellikle büyük şehirlerde işe gidiş gelişler zaman alıyor. Stres artıran mutluluğumuzu etkileyen bir başka bir unsur olarak göze çarpmaktadır.

13 Çalışan anne sebebi ile bakıcıda kalan çocuklar.

Bakıcıda kalan çocuklar farklı zorluk. Hele çocukların hasta olduğu anlarda anne mi! Baba mı! İşten izin alıp çocukla ilgilenecek. İzin almakta ayrı bie sorun elbet.

Yukarıdaki tespit ettiğim mutluluğumuzu etkileyen en önemli faktörler olarak görüyorum.

Sıraladığımız bu sorunların yanı sıra mutlaka insanımızın mutluluğunu etkileyen faktörlerde vardır.

Bu arada hayatta ne olursa olsun, psikolojimizi korumalıyız. Yıllar önce bir hava durumu sunucusunu dediği  gibi.

”Hava Ne Olursa Olsun Sizin Havanız Yerinde Olsun.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN