Hastaneye giderken aman dikkat! SGK’sız hastaya 3 kat fatura

19 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
670 defa okundu.

kirsehir-devlet-hastanesi-4338

Kırşehir Sosyal Güvenlik Müdürü Mehmet Ali Fırat 40 Arena Gazetemize yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı hastanede vatandaştan parayı sigortalı olup olmamasına göre farklı alacaktır.

Bakanlık tüm hastalıklar için fiyat listesi çıkardı.

Neredeyse SGK’lı hastanın verdiğinin üç katını SGK’sı olmayan hastalar ödeyecek.

Sağlık Bakanlığı, kamu hastanelerinde verilen sağlık hizmetlerinin ücretlendirilmesi konusunda yeni bir uygulamaya geçildi.

Hazırlanan listeyle tüm hastalıklar için yeni fiyatlar belirlendi.

Daha önce SGK’lı hasta için devletin ameliyat masrafları için ödediği kadar cebinden para ödeyen SGK’sız hastalar şimdi bu ücretin 3 katını ödemek zorunda kalacak.

Örneğin bademcik ameliyatı olan bir SGK’lı hasta için devlet bin 500 lira öderken, SGK’sı olmayan hasta hastaneye 3 bin 770 lira; yumurtalık ameliyatı için SGK’lı hasta için bin 200 lira ödenirken, SGK’sı olmayan hasta için 6 bin 784 lira talep edilecek diye konuştu.

İKİ FARKLI TARİFE VAR

Sağlık Dakanlığı Devlet Hastanelerine gelen SGK’lı hastalar ile SGK’lı olmayan hastalara farklı tarifeler uygulmaya başladı.

Hazırlanan listeyle tüm hastalıklar için yeni fiyatlar temmuz itibariyle geçerli olmak suretiyle yeniden belirlendi.

Buna göre rahim ve s

afra kesesi ameliyatı olan SGK’lı hasta için 720 lira ödenirken, olmayan hasta bin 440 lira ödeyecek. Apandisit ameliyatı olan hasta için 400 lira ödenirken, kişi SGK’lı dağilse cebinden 800 lira ödeyecek. Bademcik ameliyatı olan bir hasta için SGK 1500 lira öderken, SGK’sı olmayan hastadan 3 bin 770 lira talep edilecek.

Mağdurlar çıkabilir, düzeltilir  Kırşehir Sosyal Güvenlik Müdürü Mehmet Ali Fırat konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Kanunda olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın kendine ait bir fiyat listesi yoktu. Üzerinde çalışarak, bazı maaliyetler dikkate alınarak yapıldı.

SGK’lı hasta ile SGK’lı olmayan hasta tarifesinin farklı olmasının nedeni ise SGK’nın toplu sözleşme yapması ve sübvansiyonlar.

Devletin bütçeden yaptığı ödenekleri de düşününce farklılığını nedeni ortaya çıkıyor.

Liste sağlık hizmetinin maliyetleri de içine alarak hazırlandı.

Türk vatandaşlarının hepsi SGK kapsamında.

Sadece kendi özel sağlık sigortası olan ya da çok zengin olup prim yatırmayanlar kapsamda değil. Tabii bazı istisnalar da olabilir yani kişi Bağ-Kur’ludur ama dükkanı batmıştır ödeme yapamaz gibi farklı istisnalar görülebilir bu gibi durumlarda mağdurlar ortaya çıkabilir.

O zaman da gerekli yerlerle temasa geçilirse durum düzeltilebilir dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN