HAŞİM KILIÇ’ TAN ’’ GAZETECİLER BASKI ALTINDA’’

17 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
572 defa okundu.
HAŞİM KILIÇ’ TAN ’’ GAZETECİLER BASKI ALTINDA’’

8f4c085e327208da90b1Haşim Kılıç  “Aydınların Suskunluğu Utanç Verici “

 

Eski Anayasa Mahkemesi Haşim Kılıç ilimizin Çiçekdağı İlçesi nüfusuna kayıtlı olup bundan önceki dönemde Anayasa Mahkemesi başkanıydı.

Görev yaptığı dönemde özgürlükçü yaklaşımıyla bilinen eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’tan yargı bağımsızlığına ve hukuk devleti ilkelerine darbe vuran iktidara sert eleştiriler aldı.

Emekliye ayrıldıktan sonra ilk kez konuşan Kılıç, son düzenlemelerle ifade özgürlüğünün büyük zarar gördüğünü, gazetecilere ağır baskılar uygulandığını belirtti. Geçmişte büyük zulümlere ve mağduriyetlere uğrayan kesimlerin şimdi yaşananları görmezden geldiğini bildirdi. Yargının da intikam aracı olarak kullanılmak istendiğini dile getirdi.Haşim Kılıç‘ın, Özgürlük Araştırmaları Derneği’nin düzenlediği ‘Hukuk Devleti’ konferansına yaptığı konuşmasından satırbaşları şöyle:

EN BÜYÜK HASAR HUKUK ALANINDA

“Özellikle son yıllarda dini, etnik ve mezhebi inanç ve düşüncelerin siyasi bir kimliğe dönüştürülerek ön plana çıkarılması sonucunda çok kârlı bir siyasi rant kapısı açılmış oldu. Kimlikler üzerinden üretilen siyasi söylemler oy kazandırsa da, ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal alanda ciddi bir hukuk güvenliği sorununu ortaya çıkarmıştır.

Siyaset dünyasının ürettiği bu gerilim politikaları, dini ve etnik kimlik taşıyan siyasi grupların birbirlerine karşı duygusal bir kopuş sürecinin yaşanmasına da yol açmıştır. Çizilen tablonun bilançosuna bakıldığında en büyük hasarın hukuk güvenliği alanında yaşandığı açıktır. Hukuk güvenliğinin sorunlu olduğu bir iklimde toplumsal birlik ve barış sürecinin üretilmesi de zaten düşünülemez.

YARGI, İNTİKAM ARACI OLAMAZ   

90 yıllık Cumhuriyet döneminde yargı; siyasi, dini ve ideolojik yapılanmaların her zaman ilgi alanına girmiş, gücü ele geçirenler rakiplerinin haksız özgürlüklerini yok ederek onları etkisiz hale getirmek istemişlerdir. Oysa yargı toplumun vicdanıdır. Hangi kutsal değerlerin temsilcisi olursa olsunlar yargıyı intikam aracı olarak kullananları asla meşru görmemiz mümkünatı yoktur.

AYDINLARIN SUSKUNLUĞU UTANÇ VERİCİ

Adaletin, vesayet odaklarından korkanlarla değil ancak vicdan azabı çekmekten korkanların eliyle gerçekleşeceği açıktır. Hukukun yerine korkunun hakim olduğu dönemlerde, aydınlarımızın tepkisizlik ve suskunluğun arkasına gizlenerek zalimlikleri savuşturma refleksi ürkütücü ve utanç vericidir. Aydın insan odur ki, söylediği gerçeklerden dolayı dışlanmayı ve yalnız kalmayı göze alabilendir.

12 Eylül 2010 tarihindeki yapılan anayasa değişikliği, tüm bu işgallere ve yolsuzluklara son veren yargının bağımsızlık günü olarak düşünülmüş idi. Ancak 100 yıla yaklaşan, katı, baskıcı, dayatmacı ve seküler anlayış yerine evrensel hukukla entegre olmuş, demokratik özgürlükçü, müzakereci bir sistem kurulması beklenirken, renkleri değişmiş yeni bir vesayet odağının işgaliyle maalesef karşı karşıya kaldık. Dini etnik siyasi ve ideolojik bu işgallerden yargı arındırılmadıkça yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına ilişkin sorunlarımız yaşamaya devam edecektir. Esasen böyle bir yargıdan hukuk devletinin kurucu unsuru olan hukuk güvenliğini sağlaması da beklenemez. Tam tersine yargı gücüyle farklı düşünen ve inananların korkutulduğu susturulduğu ve haklarını ihlal edildiği bir süreçte öfkeli bir mazlum sınıfının oluşması kaçınılmazdır.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN