“Hamsinin Başına Gelen Pahacılığın Sırrı Çözüldü”

7 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
546 defa okundu.
“Hamsinin Başına Gelen Pahacılığın Sırrı Çözüldü”

Balıkçı Esnafı Dertlerini Saymakla Bitiremiyor. Hamsinin Bu Sene Kendilerini Bitirdiğini Söyleyen Balıkçılar, Gariban Balıkçısı Olduklarını Belirtiyor

Kırşehir’de balıkçılık yapan esnafların tabirince zengin balıkçıların hamsileri ucuzken buzhanelerde şokladığını ve stokladığını arz ve talep oyunuyla pahalıyken piyasaya sürdüğünü söyleyerek biz garibanların balıkçısıyız 12 liraya hamsi mi olur diye adeta sitem etti. Fakir fukaranın yiyeceği olan hamsinin fiyatının adeta uçtuğunu söyleyen Balıkçı Esnafı Gazetemiz 40 Arena Ekibine sitemlerini dile getirdi.

“BUZHANELERDE Kİ BALIKLAR PARAYA ÇEVRİLİYOR”

Hamsi olmuş 12 lira kim bu fiyata gelirde alır diyen balıkçılar; “Eskiden ağaç kasalarda gelirdi bu hamsi ve balıklar. Sonra köpük kasalarda gelmeye başladı daha sonrada buzhanelere inmeye başladı. Türkiye’de ki zengin balıkçılar Buzhanelerini kurmuşlar içinde balıkları ucuzken şokluyorlar fiyatları arttığında ise buzhaneden çıkarıp Türkiye’nin 81 iline dağıtıyorlar. O zaman da 12 liradan hamsi geldiği kapıdan geri gidiyor. Sırf tezgâhımızda hamsi bulunsun diye alıyoruz. Bu hamsi olmadı mı tezgâhta kimse beklemez. Sırf hamsi var diye bu tezgâhı bekliyoruz. Niye bekliyoruz fakir fukara gelsin de hamsi alsın diye bekliyoruz. Ama fakir fukara da ucuz olduğu zaman alabiliyor. Şimdi hamsinin fiyatı olmuş 12 lira. Kim alır bu fiyata? Fakir gariban yiyemiyor.  Zengin zaten hamsinin yanına hiç yaklaşmıyor. Çoğu vatandaşımız köyden geliyor, yol parası veriyor, dolmuş parası veriyor derken hamsinin fiyatı geliyor 20-25 TL’ye. Kışın en doğal gıdası balıktır. Kışın insanı canlı tutacak, zihnini geliştirecek tek şey hamsi ve balık. Et insana kilo aldırır ama balık insanı zinde tutar. Adamların deposunda hamsi çakılı bir halde şoklanmış halde duruyor. Gücü yeten adamlar dedi ki depolarımız doldu, boşaltmak lazım. Tekrar hamsi gelecek diye, ama 3 boyunca balığa yok dediler sonra depoda ki tonlarca balığın sevkiyatını yaptılar. Elektrikten de yararlandılar. Bizde burada hamsi satacağız diye uğraşıp duruyoruz. Hamsi bizi bu sene bitirdi” dedi.

“GARİBAN BALIKÇILARIZ”

Hamsi gelip buzhaneye girdikten sonra nerede kaldı bu tazelik diyen Esnaflar; “Biz 20 kasa alıyorsak onlar 20 Bin kasa balık alıyor. Sonra 2 gün balık çıkmayınca buzhanelerde ki balıklar paraya çevriliyor. Ucuzken stokluyorlar, pahalıyken çıkarıyorlar. Eskiden hale gittiğimiz zaman adamlar hamsisini hemen esnafa çıkarırdı verirdi, bir sonra ki gün o balık buzhaneye girmezdi. Hamsi demek zaten tazelik demek. Buzhaneye girip birkaç gün kaldıktan sonra nerede kaldı bu tazelik. Siz garibanın denizden çıkan hamsisini depoya attırırsan ne olacak? Ucuzken herkes yesin neden depoya attırılıyor hem de balıkçı esnafını zor durumda bırakıyorlar?” diye sitem dolu sözlerini dile getirdiler.

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN