HALK SAĞLIK’TA SEMİNERLERE DEVAM

26 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
468 defa okundu.
HALK SAĞLIK’TA SEMİNERLERE DEVAM

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğünde Görevli Psikolog Esengül Kaya Tarafından Seminerler Düzenlendi

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli Psikolog Esengül Kaya tarafından  Halk  Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Elemanları Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokulu öğretmenleri, Baro avukatları ve avukat adaylarına yönelik ‘Çocuğun İhmali ve İstismarı’ konulu seminer yapıldı. Seminerde  “Çocuğun İhmali ve İstismarı Ne Demektir?”, “İstismar Çeşitleri Nelerdir?”, “İstismara Maruz Kalan Kişi Nerelere Başvurmalıdır?” başlıkları altında önemli bilgiler anlatıldı.
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre istismar: “Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek uygulanan tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir.”Kötü muamelenin fiziksel, cinsel, duygusal istismar ve ihmal olmak üzere dört farklı boyutu bulunmaktadır. Çocuğun henüz bedensel, ruhsal ve cinsel gelişimini tamamlamadığı 18 yaş altındaki dönemde meydana gelen çocuk istismarı birçok ruhsal soruna yol açmakta olup, çok ciddi bir toplumsal sorun oluşturabilmektedir. Günümüzde ihmal ve istismar vakalarındaki artış toplumsal bilinçlendirme hareketlerini zorunlu kılmaktadır. Son yıllarda Türkiye’de çocuk istismarına olan ilgi ve farkındalıkta yeterli olmamakla beraber bir artış söz konusudur. Çocuk istismarına yönelik bu tür eğitimlerin çocukların korunması ve daha sağlıklı bir geleceğe sahip olmaları açısından önem arz etmektedir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN