Halk Ozanı Ertaş, Türküleriyle Anıldı

4 Aralık 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
14 defa okundu.
Halk Ozanı Ertaş, Türküleriyle Anıldı

Kırşehir’de, halk ozanı Neşet Ertaş’ın babası bozlak ustası Muharrem Ertaş, ölümünün 35. yılında türküleriyle anıldı.
Seslendirdiği bozlaklar ile ünlenen halk ozanı Muharrem Ertaş’ın, 35. ölüm yılı nedeniyle Bağbaş Mahallesi’ndeki mezarı başında anma töreni düzenlendi.
Vali İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve çok sayıda seveni Ertaş’ın mezarı başında bir araya geldi. Burada edilen duaların ardından, Ertaş’ın mezarına çiçek bırakıldı. Ertaş, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki akşam düzenlenen etkinlikle de anıldı.
“İŞTE GELDİM İŞTE GİTTİM GÜZ ÇİÇEĞİ İÇİN BİTTİ”
Büyük Üstad Muharrem Ertaş’ın 35. Ölüm Yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen programda belediye başkanı Selahattin Ekicioğlu konuşmasında şu konuşmasında şunları kaydetti: “Kökü yüzyıllar öncesine dayanan Anadolu abdal geleneğinin en önemli temsilcisi üstatların üstadı eşsiz saz ve söz ustası Muharrem Ertaş’ın aramızdan ayrılışının 35. Yılında bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz. Yine abdal geleneğimizin en önemli temsilcilerinden olan oğlu Neşet Ertaş’ın onun vefatının ardından söylediği gibi Muharrem Ertaş bir gönül delisi bir insan delisiydi. Çekiç Ali gibi ustaların da bozlak geleneğine büyük katkıda bulunmasıyla Muharrem Ertaş’ın yaşarken ne yazık ki hak ettiği değeri görmemiş1984 yılı 3 Aralık günü aramızdan göçtüğünde sessizce ayrılmış son sözü ise sazımın emaneti size olmuştur. Çileli ömrü boyunca Karacaoğlu’ndan Dadaloğlu’na Pir Sultan’da aldığı felsefeyle müzik yapımında halkın Anadolu geleneğinin devam ettirilmesi hususunda sazının ve sözünün emanetidir. Anadolu abdal geleneğinin yaşatılması ve geliştirilmesi konusunda bizlere çok büyük görevler düşmektedir. Bu hususta geçtiğimiz günlerde yaptığımız başvurular sonucunda Kırşehir müzik alanında Unesco’nun yaratıcı şeyler avına giren ilk şehir olmuştur. Bu bizim için çok büyük bir gurur kaynağıdır. Bu geleneğin yasatılması hak ettiği değere erişmesi de gelecek kuşaklara da aktarılması için önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili planlarımız önemli çalışmalarımız ozanlar diyarı şirin Kırşehir’de hayata geçiriyoruz. Dünya’da ki bir çok müzik otoritesi tarafın dan sesi ve sazıyla efsane olarak kabul edilen Aydost deyince yeri göğü inleten ustamızı hiçbir zaman unutmayacağız ‘işte geldim işte gittim güz çiçeği için bittim yalan dünya da ne iş tuttum ömrüm geçti gitti’ diyerek yaşamı ve ölümü bu kadar duru ve saf bir şekilde ifade eden Muharrem Ertaş ustamızın aramızdan ayrılışının 35.yılın da bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.”
“UNESKO İLE ABDALLIK GELENEĞİ İVME KAZANDI”
Büyük usta Muharrem Ertaşı anmak üzere toplandığımız bu programda, sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederken hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Kıymetli misafirlerimiz değerli belediye başkanımızın da ifade ettikleri üzere Muharrem Ertaş abdallık geleneğinin saz ve söz ustalarının en önde gelen, eserlerinden bir tanesidir. Söylediği türküler ve çaldığı sazla tür halk müziğine farklı bir ses, farklı bir soluk getirmiştir. 1913 yılında dünyaya geldikten sonra, çok küçük yaşlarda sazla tanışmış ve diğer aile büyükleri gibi onların yolundan giderek, düğünlerde saz çalarak ve türkü söyleyerek hayatını kazımaya, geçimini temin etmeye gayret göstermiştir. Rahmetli Muharrem Ertaş sesinin güçlülüğü, farklı tınısı, sesinin genişliği ve saz çalıp türkü söylerken o türküye kattığı name ve anlamlar, bozlak müziğinin en önemli ustalarından birisi olarak kalmaya devam etmiştir. O Neşet Ertaş’ta olumlu tavrını ve tarzını daha geliştirerek bir adım öteye götürerek, özellikle bozlak müziğinin ideli haline gelmiştir. Belediye başkanımızın ifade ettikleri üzerine, hayatı sefillik ve yoksulluk içerisinde geçmiş ve hayatından tat almamıştır. Ama Neşet Ertaş’ın toplumumuzda öne çıkmaya başlaması, hak ettiği değeri görmeye başlamasıyla birlikte, babası Muharrem Ertaşla daha yakından tanınmaya ve değerli anlaşılmaya başlamıştır. Bu yıl Unesco tarafından Kırşehir’imiz müzik hayatında, yaratıcı şehirler arasına dahil edildi. Kırşehir’imizin bu noktaya gelmesinde şüphesiz ki en önemli pay sahiplerinden birisi de yine rahmetli Muharrem Ertaş’tır. İşte bu değerler niteliğinde, Kırşehir bu gün Unesco tarafından müzik alanında tanınan iller ve şehirler haline geldi. Kendilerine şükranlarımızı ve minnetlerimizi ifade ediyoruz. Vefatının 35.seneye gelmesiyle böyle programda anılıyor olmasından da, şahsım adına mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Vefatının 35.yılında kendisine Allahtan rahmet diliyorum ve, mekanı cennet olsun diyorum, ve aradan 35 yıl geçmesine rağmen bütün sevenlerine, yakınlarına,bir kez daha baş sağlığı diliyorum. Böyle programı anarken bu programda emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, teşekkür ediyorum. “
Konuşmaların ardından Muharrem Ertaş’ın hayatından kesitlerin aktarıldığı kısa belgesel izlendi.
Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu üyesi abdallar ile Kırşehirli genç müzisyenler, Muharrem Ertaş’ın türkülerini seslendirdi. Davul zurna ekipleri ise oyun havaları eşliğinde gösteri sergiledi.
MUHARREM ERTAŞ KİMDİR?
Halk ozanı Neşet Ertaş’ın babası Muharrem Ertaş, 1913 yılında köyünde, zurnacı Kara Ahmet ile Ayşe Hanım’ın 5 çocuğundan birisi olarak dünyaya geldi. Köyünde başlayan çileli yaşamı merkez Bağbaşı Mahallesi’nde bulunan gecekonduda devam eden bozlak ustası Muharrem Ertaş, 1984 yılında, 71 yaşında hayatını kaybetti. Ertaş, birçok türküyü ve bozlağı Türk Halk Müziğine kazandırdı.

(HABER: DİDEM CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN