“Halk, Çiftçi, Vatandaş, Besici” Perişan!

13 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
260 defa okundu.
“Halk, Çiftçi, Vatandaş, Besici” Perişan!

Hasat mevsiminin tamamlandığı İlimizde çiftçiler hububatta ekim hazırlığına başlarken, gübre fiyatlarındaki artış derin derin düşündürüyor.

“Halk, Çiftçi, Vatandaş, Besici” Perişan!

Bir ay öncesine kadar tonu 2 bin TL’den satılan gübrenin fiyatının 3 bin 500 TL’ye kadar yükseldiği gözleniyor. Yetkililerin bu soruna el atmasını beklediklerini belirten Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Bekir Tan, gübre fiyatlarına müdahale olmazsa tarımsal üretimin düşebileceğine dikkat çekti.

ÇİFTÇİ ENDİŞELİ

Hükümetin döviz kurunu bahane edilerek fiyatların gelişi güzel artırılmaması yönündeki çağrılarına rağmen, görevi çiftçiye uygun şartlarda kredi, gübre gibi ihtiyaçları sağlamak olan Tarım Kredi Kooperatierinin satışa sunduğu gübre fiyatlarındaki büyük değişiklik çiftçiyi endişelendiriyor. İlimizde çoğu işletmelerde, yaklaşık 1 ay önce 2 bin TL seviyelerinde olan gübre fiyatlarının 3 bin 500 TL seviyelerine kadar tırmandığı gözleniyor.

ÇİFTÇİ DERİN DERİN DÜŞÜNMEYE BAŞLADI

Çiftçinin, yüksek fiyat nedeniyle ihtiyacı olan gübreyi alamazsa birçok üründe tarımsal üretimin düşmesi beklediklerini belirten Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Bekir Tan, “Hükümetimiz geçtiğimiz yıllarda çiftçiyi sevindiren bir adım atmış ve gübredeki yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 1’e çekilmişti. Fakat son zamanlarda gübre fiyatlarında aşırı artış, ekim hazırlıkları yapan çiftçimiz derin derin düşündürmeye başladı.

TOPRAĞIN OLMAZSA OLMAZI

“Çiftçimiz gübre almasa verimde düşüş yaşayacak, geliri düşecek. Bu nedenle gübre konusunda mutlaka önlemler alınması gerekiyor. Acilen, siyasilerimizin ve yetkililerimizin çiftçiyi yakından ilgilendiren gübre konusuna bir çözüm üretmesini bekliyoruz” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN